کیف پول الکترونیکی

کیف پول الکترونیکی به یک دستگاه الکترونیکی یا یک سرویس آنلاین گفته می‌شود که به شخص این امکان را می‌دهد تا تراکنش الکترونیکی انجام دهد؛ که می‌تواند شامل خرید اقلام از یک فروشگاه به صورت آنلاین با استفاده از یک کامپیوتر یا یک گوشی هوشمند باشد. حساب بانکی فرد نیز می‌تواند به کیف پول الکترونیکی متصل باشد. همچنین ممکن است گواهینامه رانندگی، کارت سلامت و سایر اسناد شناسایی در تلفن همراه ذخیره شده باشند. اعتبارات می‌تواند به صورت بی‌سیم از طریق NFC به ترمینال تجارتی منتقل شوند. به‌طور فزاینده، کیف پول دیجیتال نه تنها برای معاملات مالی پایه ساخته شده، بلکه شامل اعتبار نامه‌ها نیز می‌شود. به عنوان مثال، یک کیف پول الکترونیکی می‌تواند سن خریدار را در هنگام خرید الکل ثابت کند. این سیستم نخست در ژاپن محبوبیت پیدا کرده‌است، جایی که کیف پول‌های الکترونیکی به عنوان «کیف پول‌های موبایلی» نیز شناخته می‌شوند.[۱] یک کیف رمزنگاری شده یک کیف پول الکترونیکی است که در آن کلید خصوصی برای رمزنگاری مانند بیت کوین ذخیره می‌شود.

تاریخچه استفاده از کیف پول، ارتباط تنگاتنگی با روی کار آمدن اسکناس دارد. دلیل اصلی استفاده از کیف پول این بود که اشخاص تمام پول و سرمایه خود را در طی روز جابجا نکرده و تنها مقدار مورد نیاز روزانه را به همراه ببرند. با استفاده از کیف پول، هر میزان وجه که جهت گذراندن امور روزانه مورد نیاز بود، قابل حمل شد. به این ترتیب کیف پول به یکی از وسایل ضروری هر شخص تبدیل شد.

کیف پول

با پیشرفت علم و گسترش استفاده از گوشی‌های هوشمند و کامپیوترها، کاربرد پول به شکل اسکناس کاهش یافت. در دوران کنونی، تبادلات به صورت الکترونیکی و با استفاده از تلفن‌های همراه بسیار متداول است. در حال حاضر ۸۰ درصد تبادلات مالی در ایالات متحده به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. با توجه به این افزایش چشمگیر استفاده از تکنولوژی در تبادلات بانکی، مفهوم کیف پول الکترونیکی نیز روی کار آمده‌است. کاربرد کیف پول بانکی الکترونیکی همانند کیف پول معمولی است ولی کیف پولی که به جای اسکناس و سکه، حاوی وجه و اعتبار الکترونیکی است.

یک کیف پول الکترونیکی ترکیبی از نرم‌افزارو اطلاعات است. این نرم‌افزار امنیت را برای اطلاعات شخصی و همچنین برای معاملات واقعی تأمین می‌کند و آن‌ها را رمزنگاری می‌کند. به‌طور معمول، کیف‌های الکترونیکی در سیستم سرویس گیرنده ذخیره می‌شوند و به راحتی نگهداری می‌شوند و به‌طور کامل با اکثر وب سایت‌های تجارت الکترونیک سازگار هستند. یک کیف پول الکترونیکی در سیستم سرویس دهنده (سرور)، که همچنین به عنوان کیف پول سبک (thin wallet)شناخته می‌شود، کیف الکترونیکی است که سازمان در سرورهای خود به شما اختصاص می‌دهد. کیف پول الکترونیکی سرور به دلیل امنیت، بهره‌وری و کاربرد پذیری که به کاربر نهایی می‌دهد، محبوبیت بسیاری را در بین اکثر خرده فروشان به دست آورده و موجب افزایش رضایت آن‌ها از خرید کلی شده‌است. مؤلفه اطلاعات اساساً پایگاه داده‌ای از اطلاعات ورودی کاربر است. این اطلاعات شامل آدرس حمل و نقل شما، آدرس صورتحساب، روش‌های پرداخت (از جمله شماره کارت اعتباری، تاریخ انقضا ی کارت و شماره‌های امنیتی) و اطلاعات دیگر است.

مزایای استفاده از کیف پول‌ الکترونیکی

سهولت در استفاده

امن و مطمئن

سرعت بالا

ارتباط آسان با سایر حساب‌ها

تجمیع تراکنش‌های خرد

نحوه کار کردن کیف پول الکترونیکی

تعداد کثیری از افراد جهان از کیف پول‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند.

لذا به دلیل جدید بودن این نوع ارزها و ناآشنایی افراد با شیوه‌های کارکردن با این ارزهای دیجیتالی مردم کمتر از این ارزهای دیجیتالی استفاده می‌کنند برخلاف کیف پول‌های معمولی، کیف پول‌های الکترونیکی هیچ مقدار ارز فیزیکی را در خود جای نمی‌دهند.

همانطور که می‌دانید ارزهای دیجیتالی بدون ارزهای فیزیکی در آن وجود ندارد.

می‌توان گفت که پول‌های دیجیتالی در هیچ کجا و به هیچ صورتی به صورت فیزیکی قابل نگهداری و ذخیره نمی‌شوند.

تمامی اطلاعاتی وجود دارد و تراکنش‌هایی که بر روی بلاک چین‌ها ذخیره می‌شود. کیف پول‌های الکترونیکی در واقع نرم افرازهایی است که کلیدهای عمومی و خصوصی را در خود ذخیره می‌کنند و در واقع رابط میان شما و بلاک چین‌ها متعدد است؛ از این جهت برای موارد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد برای این کار باید میزان ارزهای موجود خود را مورد بررسی قرار دهید، پول را ارسال یا دریافت نماید و همچنین سایر عملیات‌های مرتبط را به وسیله آن به سرانجام برسانید.

زمانی که شخصی به شما بیت کوین می‌دهد یا هر نوع ارز الکترونیکی دیگر برای شما ارسال می‌کند می‌توانید مالکیت این نوع از پول‌های الکترونیکی را را به کیف پول شما انتقال می‌دهد.

به طور کلی سه نوع پول الکترونیکی وجود دارد:

کیف پول‌های بسته

در کشور ما عموما این خدمات در قالب کارت‌های هدیه ارائه می‌شود که مبالغ از قبل مشخصی در آنها قرار دارد.

کیف پول‌های نیمه بسته

بانک مرکزی برای صدور این گونه کیف‌ پول‌های الکترونیکی باید مجوز صادر کند. نمونه‌ی این کیف پول‌ها در داخل کشور اپلیکیشن هایی موجود است که شما می‌توانید در آن حساب کاربری خود را با استفاده از کارت‌های بانکی شارژ کنید و در خریدها از آن استفاده کنید.

کیف پول‌های باز

این کیف پول‌ها را فقط از طریق بانک‌ها یا در همکاری با بانک‌ها می‌توان صادر کرد. از این کیف پول‌ها می‌توان در تمام تراکنش‌ها استفاده کرد و همچنین می‌توان از دستگاه‌های خودپرداز پول دریافت کرد. نمونه‌ی این کیف‌ها در داخل کشور همچنان در مراحل آزمایشی به سر می‌برد.

پرداخت کالا و خدمات آنلاین

کیف پول الکترونیکی سرویس گیرنده به حداقل تنظیم نیاز دارد وکار کردن با ان نسبتاً آسان است. هنگامی که نرم‌افزار نصب می‌شود، کاربر با وارد کردن تمام اطلاعات مربوطه شروع می‌کند. اکنون کیف پول دیجیتال نصب شده‌است. در هنگام خرید یا بازدید از سایت‌های تجاری الکترونیکی، نرم‌افزار کیف پول الکترونیکی قادر به وارد کردن خودکار اطلاعات کاربر در فرم آنلاین می‌باشد. به‌طور پیش فرض، بسیاری از کیف پول‌های دیجیتال هنگامی که نرم‌افزار یک فرم را که می‌تواند آن را پر کند، تشخیص می‌دهد فعال می‌شوند؛ اگر فرد تصمیم بگیرد که فرم را به صورت خودکار پر کند، از کاربر برای رمزعبور درخواست می‌شود. این موجب می‌شود کاربران غیرمجاز نتوانند اطلاعات شخصی ذخیره شده در یک کامپیوتر خاص را مشاهده کنند.

کیف پول الکترونیکی برای انتقال دقیق داده‌ها به فرم‌های خرده فروشی طراحی شده‌است. با این حال، اگر یک سایت تجارت الکترونیک خاص دارای یک سیستم پرداخت خصوصی باشد، کیف پول الکترونیکی ممکن است نتواند به درستی فرم را شناسایی کند. این مشکل توسط سایت‌ها و نرم‌افزارهای کیف پول که از تکنولوژی زبان الکترونیکی مدل‌سازی بازرگانی (ECML) استفاده می‌کنند برطرف شده‌است. زبان مدل‌سازی بازرگانی الکترونیکی یک پروتکل است که تحمیل می‌کند که چگونه خرده فروشان آنلاین ساخت و فرم‌های پرداخت خود را تنظیم کنند. شرکت‌های تجارت الکترونیک مشارکتی که هر دو تکنولوژی کیف پول دیجیتال و ECML را شامل می‌شوند عبارتند از: Microsoft, Discover, IBM, Omaha Steaks و Dell Computers

انواع کیف پول دیجیتالی

برای ارسال نمودن ارزهای دیجیتال و مبادلات در شبکه بیت کوین نیاز است که کلیدهای خصوصی که در کیف پول شما نگهداری می‌شود را داشته باشید باید با آدرس‌های عمومی که به ارزهای شما مربوط می‌شود، هماهنگی داشته باشد. نباید هیچ گونه انتقال به صورت فیزیکی یا دستی انجام شود.

میزان تراکنش‌ها باید به صورت گزارش از تراکنش بر روی بلاک چین‌ها انجام شود و شما آن تغییرات را در باقی مانده حساب ارزهای دیجیتالی خود در کیف پولتان مشاهده خواهید نمود.

کیف پول‌های الکترونیکی انواع مختلفی وجود دارد که می‌توان با روش‌های مختلفی آن‌ها را ذخیره سازی نمود و به پول‌های الکترونیکی دسترسی پیدا کرد. کیف پول‌ها به سه دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند اعم از:

نرم افزاری

سخت افزاری

کاغذی

1. کیف پول‌های نرم افزاری:

این نوع از کیف پول‌ها را می‌توان با کمک گرفتن از برنامه‌های رایانه‌ای و لب تاب‌ها یا توسط تلفن‌های همراه به صورت آنلاین کارهای نقل و انتقال و پرداخت را انجام داد.

 

2. کیف پول‌های دسکتاب:

یکی از روش‌های کیف پول‌های دیجیتالی و نصب آن‌ها بر روی رایانه و لپ تاپ می‌توانید مورد استفاده قرار بدهید. این نمونه از کیف پول‌های را می‌توانید فقط با سیستم تعیین شده اجرا نمایید که این نوع سیستم‌ها در واقع همان سیستم‌هایی هستند که آن را دانلود می‌کنند. این دست از کیف پول‌ها از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند لذا هنگامی که ویروسی شدند یا توسط افراد ناشناس هک شدند رایانه‌ی شما، ممکن است که شما تمامی سرمایه خود را از دست بدهید.

3. کیف پول‌های آنلاین:

این نوع از کیف پول‌ها که به صورت آنلاین کار می‌کنند را می‌توانید با استفاده نمودن از دستگاهی یا هر مکانی که نیاز به کیف پول دارید مورد استفاده قرار دهید. با این که دسترسی به این نوع کیف پول‌ها بسیار ساده و در عین حال نیز راحت است، لذا کلیدهایی که ویژه ی شما هستند به طور آنلاین و توسط برنامه‌های شخص ثالث نگهداری می‌شود که از این جهت از بروز هرگونه سوء استفاده و یا دزدی و یا تجاوز توسط هکرها به خطر می‌افتد.

4. کیف پول موبایل:

این نمونه از کیف پول‌ها که معمولا بر روی تلفن همراه نصب می‌شوند کاربردهای فراوانی دارند و می‌توانید از آن‌ها برای فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار دهید. علت آن نیز به دلیل وجود فضایی است که بر روی تلفن همراه شما اشغال کرده است.

5. کیف پول سخت افزاری

این نمونه از کیف پول‌ها به دلیل وجود کلیدهای خصوصی که توسط افراد در بستر سخت افزاری ذخیره می‌شود کاربرد دارد.

کیف پول‌های الکترونیکی رایج

کیف پول بانکی از طریق حساب بانکی قابل شارژ کردن است. با استفاده از کیف پول بانکی، دیگر نیاز نیست برای هر ارسال یا دریافت پول، از کارت بانکی استفاده کرد. می‌توان پول به کیف پول بانکی واریز و یا برداشت کرد و موجودی درون آن را کنترل کرد.

در حال حاضر استفاده از اپلیکیشن‌های کیف پول الکترونیکی در تمام دنیا گسترش یافته‌است. شرکت‌های نامداری در سطح جهان چنین اپلیکیشن‌هایی به بازار عرضه کرده‌اند. معروف‌ترین این اپلیکیشن‌ها«Google Pay Send»، «Apple Pay»،‌ «Samsung Pay»، «Paypal»، «Venmo» و … هستند.

Google Pay Send:

کیف پول بانکی الکترونیکی، نخستین بار در سال ۲۰۱۱، بصورت محدود توسط کمپانی «گوگل» و تحت عنوان «Google Wallet» عرضه شد و بعدها به «Google Pay Send» تغییر نام داد. این کیف پول مجهز به تکنولوژی ارتباط از راه نزدیک (NFC)  است و صرفا بر روی گوشی‌های تلفن همراه مجهز به این تکنولوژی قابل اجرا است.

google payApple Pay:

پس از «گوگل» و در سال ۲۰۱۴ کمپانی «اپل» از اپلیکیشن کیف پول بانکی «Apple Pay» رونمایی کرد که از تلفن‌های هوشمند ساخت کمپانی اپل پشتیبانی می‌کرد. نحوه کارکرد این کیف پول بانکی نیز مانند کیف پول گوگل است و خرید صرفا از طریق دستگاه‌های NFC مقدور است.

Samsung Pay:

در سپتامبر سال ۲۰۱۵ کمپانی «سامسونگ» نیز از کیف پول بانکی الکترونیکی «Samsung Pay» یا «Loop Pay» پرده‌برداری کرد. نحوه کار با اپلیکیشن کیف پول سامسونگ نیز مانند کیف پول گوگل و اپل است با این تفاوت که کیف پول سامسونگ مجهز به سیستم انتقال امن مغناطیسی (MST) هستند. تکنولوژی MST این امکان را فراهم می‌کند که خرید از فروشگاه‌های فاقد سیستم NFC نیز صورت پذیرد

در ایران هم مانند سایر کشورهای جهان، استفاده از کیف پول بانکی الکترونیکی رو به افزایش است. اپلیکیشن‌هایی مانند «جیبیمو»، خدمات کیف پول بانکی الکترونیکی را ارائه می‌دهند.پرداخت قبض، خرید شارژ و خرید بسته برای سیم‌کارت تلفن همراه، دریافت موجودی و نیکوکاری از جمله خدماتی هستند که بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات کارت بانکی و با شارژ کردن کیف پول الکترونیکی، می‌توان از آن‌ها بهره‌مند شد.

«همراه کارت» به عنوان یک اپلیکیشن پرداخت آنلاین وجه، در کنار دیگر خدمات بانکی موجود در اپلیکیشن، به زودی خدمات گسترده‌ای در زمینه کیف پول بانکی الکترونیکی ارائه خواهد داد. امکان انجام امور بانکی بدون نیاز به حضور در بانک و صرفا از طریق شارژ کردن کیف پول الکترونیکی، در اپلیکیشن «همراه کارت» امکانپذیر است.

مزایای سایت‌های تجارت الکترونیک

بیش از ۲۵٪ از خریداران آنلاین، به دلیل ناامیدی از پر کردن فرم‌ها، سفارش خود را رها می‌کنند. کیف پول الکترونیکی این مسئله را با دادن این امکان به کاربران که اطلاعاتشان را به صورت ایمن و با دقت منتقل می‌کند برطرف کرده‌است. این رویکرد ساده برای تکمیل تراکنش‌ها باعث بهبود قابلیت استفاده و استفاده بیشتر برای مشتریان می‌شود.

کیف پول دیجیتال همچنین می‌تواند امنیت معامله را افزایش دهد، زیرا کیف پول معمولاً جزئیات کارت پرداخت را به وبسایت انتقال نمی‌دهد (یک شناسه معامله منحصر به فرد یا نشانه به جای آن به اشتراک گذاشته می‌شود). این رویکرد به‌طور فزاینده ای از مشخصه‌های دروازه‌های پرداخت آنلاین است، به خصوص اگر دروازه پرداخت «صفحه پرداخت میزبان» را پیشنهاد دهد..

, , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست