کاغذ رسید کارتخوان

رول حرارتی دستگاه کارت خوان

رول حرارتی دستگاه کارت خوان یا دستگاه پوز با متراژ ۲۰ متری و چاپ آبی با کیفیت عالی موجود است.

رول حرارتی دستگاه کارت خوان

عرض رول حرارتی دستگاه کارت خوان ۵۷ میلیمتر می باشد.

برای دریافت قیمت بدلیل نوسانات ارزی لطفا با ما تماس بگیرید.

خصوصیات رول حرارتی دستگاه کارت خوان

عرض: ۵۷ میلیمتر

طول:۲۰  متر

رنگ چاپ: آبی

ساخت کشور : چین

کیفیت: عالی

برش و بسته بندی: ایران

تعداد در کارتن: ۱۴۴ عدد

قابلیت چاپ در پشت رول کاغذ حرارتی به سفارش مشتری: دارد

خطرات رول حرارتی

کاغذ حساس حرارتی یا همان کاغذ رول حرارتی که مردم معمولاً آن را به نام «کاغذ رسید تراکنش» می‌شناسند، کاغذی است که نظام بانکی و پرداخت کشور از آن در دستگاه‌های خودپرداز، دستگاه‌های کارت‌خوان فروشگاهی و شعب، دستگاه‌های خودپرداز غیرنقد و برخی از دیگر دستگاه‌های الکترونیکی جهت چاپ رسید روی آن استفاده می‌کند که پراستفاده‌ترین آن به‌ترتیب دستگاه‌های کارت‌خوان و خودپرداز هستند.

واضح است که چاپ تعداد زیاد این کاغذهای حرارتی به محیط زیست ضربه وارد می‌کند. علاوه‌بر آن گفته می‌شود ماده شیمیایی خطرناکی به نام (BPA (Bisphenol A در ساخت بسیاری از کاغذهای پرینترهای حرارتی وجود دارد که در کاغذهای حرارتی دستگاه‌های کارت‌خوان نیز استفاده می‌شود. این کاغذها حاوی نیترات نقره هستند و هنگامی که این ماده در معرض گرما قرار گیرد، رنگ کاغذ را تغییر می‌دهد؛ این مساله در تعداد بالا برای مثال روزانه بیش از ۱۰۰ تراکنش و دریافت رسید کاغذی توسط پذیرنده دستگاه کارتخوان، خطراتی جدی را برای سلامتی او به دنبال دارد.

همچنین نیترات نقره‌ای که در کاغذهای حرارتی استفاده می‌شود، سرطان‌زاست و برای انسان و محیط زیست مناسب نیست. با این حال برخی از دستگاه‌های خودپرداز کشور از کاغذ حساس حرارتی استفاده نمی‌کنند. روی دستگاه خودپرداز، فیش پرینترهایی قرار داده‌اند که پرینتر نقطه‌ای دارد؛ اما استفاده از فیش پرینتر در دستگاه کارت‌خوان مقرون‌به‌صرفه نیست. به‌همین دلیل در دستگاه‌های کارت‌خوان از پرینترهای حرارتی استفاده می‌شود که لازمه آن هم استفاده از کاغذ حرارتی است.

کاربردهای رول حرارتی دستگاه کارت خوان

رول حرارتی دستگاه کارت خوان یا دستگاه پوز همان طوری که از نامش مشخص است در دستگاه های پوز بنکی در فروشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

وقتی شما به فروشگاه مراجعه می کنید و کارت بانکی خود را در دستگاه کارت خوان می کشید دستگاه به یک پرینتر حرارتی متصل می باشد که در سر دستگاه قرار دارد.

این پرینتر کوچک با حرارت بر روی رول کاغذ حرارتی باعث عملکرد شیمیایی روی سطح کاغذ شده و لایه های حساس به حرارت جوهر را تحریک میکنند و سپس جوهر را بر روی کاغذ ایجاد می کنند.

در نهایت فروشنده به مشتری رسید کاغذی پرداخت را ارایه می دهد.

این کاغذ همان کاغذ حرارتی می باشد.

متراژ این کاغذ ها را باید هنگام خرید مد نظر قرار داد. چرا که طول های کمتر ارزانتر از رولهای با متراژ بالاتر هستند.

رنگ چاپ آن هم در قیمت این کاغذ تاثیر دارد. در حال حاضر فروشندگان رول کاغذ حرارتی کاغذ های با چاپ مشکی را گرانتر از رول کاغذ حرارتی با چاپ آبی به بازار ارایه می کنند.

مطمئناً رنگ چاپ تاثیری بر روی کیفیت نهایی ارایه سرویس به مشتری نمی گذارد. پس از این نظر نباید نگرانی داشت مگر اینکه خود مشتری تاکید بر روی پرینت کاغذ داشته باشد.

رول حرارتی دستگاه کارت خوان یا دستگاه پوز همچنین در دستگاه های ترازو که دارای چاپگر یا پرینتر می باشند نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دستگاه های دیگر هم از این رولها ممکن است استفاده کنند.

راهکارهای شرکت‌های پی‌اس‌پی برای بهینه‌سازی رسید کاغذی

امروزه هر دستگاه کارت‌خوان در هر تراکنش حداقل یک و حداکثر دو تکه کاغذ مصرف می‌کند. کاغذی که برای خریدار و فروشنده حاوی پیام اطمینانی است که تراکنش به‌درستی انجام شده است. در حال حاضر رایگان بودن رول‌های کاغذی برای پذیرنده‌ها موجب شده تا افراد صرفه‌جویی چندانی در مصرف آن نداشته باشند. برخی فعالان حوزه پرداخت‌های الکترونیکی درباره رسیدهای تراکنشی اعتقاد دارند که می‌توان راهکارهای جایگزینی را برای آن در نظر گرفت.

ابعاد رسید تراکنش کارتخوان‌ها کوچک شد!

برخی از شرکت‌های پرداخت الکترونیک در راستای صرفه جویی در مصرف کاغذ با توجه به افزایش قیمت و محدودیت در تامین آن ابعاد رسید تراکنش را کوچک کردند.

به گزارش ایبِنا، کاغذ یکی از کالاهای پُرمصرف شبکه بانکی به شمار می‌رود و رسید کاغذی یکی از الزامات شرکت شاپرک به عنوان ناظر تراکنش‌های الکترونیک برای تراکنش‌های خودپرداز و کارتخوان محسوب می‌شود؛ همین مسئله باعث شده تا کاغذ یکی از کالاهای پُرمصرف و البته ضروری در صنعت پرداخت الکترونیک کشور تلقی شود که افزایش قیمت این کالا تامین و توزیع را برای شرکت‌های پرداخت الکترونیک و بانک‌ها سخت و هزینه‌های آنها را افزایش داده و باعث شده کاغذ یکی از دردسرهای شبکه پرداخت و بانکی در کنار افزایش قیمت خرید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و تامین و نگهداری شبکه باشد و کاغذهای با کیفیت به دلیل قیمت بالا حذف و کاغذهای درجه اول و درجه دوم چینی و ایرانی وارد شبکه پرداخت شوند؛ بر همین اساس برخی شرکت‌های پرداخت الکترونیک در راستای صرفه جویی در مصرف کاغذ و کمک به محیط زیست رسیدهای کاغذی دستگاه کارتخوان را با کاهش اندازه فونت و حذف موارد اختیاری که در الزامات شاپرک اعلام نشده بود کوچک کردند.

با پیگیری خبرنگار ایبِنا این موضوع توسط یکی از مدیران عامل شرکت‌های پرداخت الکترونیک تایید و تاکید شد که رسید کاغذی الزام شرکت شاپرک است و تمامی موارد درج شده الزامی با کوچک سازی رسید همچنان در رسید قرار دارد اما موارد اختیاری حذف و فونت‌ها مقداری کوچک شده که این مسئله در آپدیت نرم افزاری انجام شده و این مسئله که در هفته اخیر رسید برخی شرکت‌های پرداخت کوچک شده موضوع عجیب و نگران کننده‌ای برای مردم نیست و صرفه جویی در کاغذ به معنای کاهش فشار ناشی از قیمت به شرکت‌ها و صاحبان دستگاه کارتخوان و سلامت محیط زیست خواهد بود.

رسیدهای کاغذی تراکنش  آبی رنگ می‌شوند

در زمان افزایش قیمت کاغذ کارتخوان و خودپرداز شوکی ناگهانی به بازار کاغذ صنعت پرداخت ایران با تحریم ایران توسط هانسول به عنوان یکی از برگزترین تولیدکنندگان کاغذ جهان و محدودیت‌های این کشور برای عرضه کاغذ به خارج از کره به دلایل محیط زیستی وارد شد که نتیجه تصمیات شرکت‌های پرداخت و بانکی برای تعویض کاغذ و تامین کنندگان مواد اولیه و همکاری با تولید کنندگان ایرانی یا چینی درجه اول یا دوم بوده است؛ در راستای تغییرات انجام شده در زمینه تعویض کاغذ شرکت‌های پرداخت الکترونیک، رسید کاغذی با رنگ پرینت سیاه کارتخوان‌ها که با کاغذهای درجه یک کره‌ای و چینی تامین می‌شد به رنگ آبی به دلیل تغییر کاغذ، مواد اولیه شیمیایی و رنگ پرینت جایگزین شد و بر همین اساس انتظار می‌رود بعد از اتمام موجودی تمامی کاغذهای قدیمی، پرینت تمامی رسیدهای دستگاه کارتخوان با رنگ آبی انجام شود؛ نکته مهم در زمینه رسیدهای آبی رنگ به اعتقاد کارشناسان مشکل عدم پاک شدن اطلاعات تراکنش در رسید نسبت به پرینت‌های مشکی رنگ است.

گفتنی است، کاغذ حرارتی مورد استفاده برای دستگاه کارتخوان نوعی کاغذ مرغوب ویژه است که با یک ماده شیمیایی شامل بیسفنول‌ پوشانده می‌شود و هنگامی که این پوشش در معرض گرما قرار گیرد، رنگ کاغذ را تغییر می‌دهد؛ با توجه به این که این ماده برای غدد درون ریز انسان مشکلاتی ایجاد می‌کند، هنگام به دست گرفتن یک رسید از جنس کاغذ چاپ حرارتی به مدت پنج ثانیه، تقریباً یک میکروگرم مواد شیمایی از طریق انگشتان وارد بدن انسان می‌شود که در تعداد بالا برای مثال روزانه بیش از ۱۰۰ تراکنش و دریافت رسید کاغذی توسط پذیرنده دستگاه کارتخوان خطراتی جدی برای سلامتی را به دنبال دارد چرا که این میزان بیش از مقدار قابل تحمل روزانه است.

لازم به ذکر است که قیمت کاغذ کارتخوان و خودپرداز از اسفندماه سال گذشته روند افزایشی داشته، این افزایش قیمت به صورتی بوده که قیمت کاغذ کارتخوان دو برابر افزایش یافت و در سه ماه ابتدایی سال جاری نیز افزایش دو برابری دیگری را تجربه کرد که در نهایت باعث شد تا قیمت تولید داخلی این کالا سه برابر و قیمت کاغذ درجه یک چینی چهار برابر و کاغذ هانسول کره‌ای رشدی پنج برابری داشته باشد اما در این افزایش قیمت کاغذ صرفا به دلیل تحریم‌ها یا افزایش قیمت ارز نبوده بلکه کارشناسان اعتقاد دارند که افزایش جهانی قیمت کاغذ، محدودیت‌های وارداتی و افزایش نرخ ارز باعث شده تا قیمت کاغذ چند برابر رشد داشته باشد و حالا تدابیر استراتژیک  شبکه بانکی و پرداخت در شرایط فعلی صرفه جویی با کوچک سازی ابعاد مصرف کاغذ و حذف موارد اختیاری و درج تمامی موارد مورد نیاز طبق الزامات شاپرک توانسته تا به عنوان داروی مُسکن عمل کند اما بسیاری کارشناسان اعتقاد دارند شبکه پرداخت باید به سوی کاهش قیمت تمام شده رسید الکترونیک و عملیاتی شدن رسیدهای الکترونیک حرکت کند تا این معضل از ریشه درمان شود.

خبرنگار ایبِنا در خصوص کوچک سازی رسیدهای کاغذی تراکنش‌ها از شرکت شاپرک پیگیری کرد و این شرکت اعلام کرد کوچک سازی رسید بدون حذف موارد لازم و مطابق با الزامات شرکت شاپرک بلامانع است و برای کوچک سازی می‌تواند از تغییر اندازه فونت استفاده کرد؛ بررسی شاپرک برای چاپ کوچکترین رسید انجام شده با الزامات  ۶ سانتی متر است.

کاغذ کارتخوان ایرانی کیفیت پایینی دارد/ سهمیه بندی رول کاغذ برای پذیرندگان

در همین خصوص، مدیر یکی از شرکت‌های تولید کننده سخت افزارهای بانکی در کشور با اشاره به دلایل افزایش قیمت رول کاغذ گفت: رول کاغذ کارتخوان افزایش قیمتی در حدود ۵ برابر را تجربه کرده که بخشی از آن نیز به دلیل بازارگردانی دلان کاغذ است؛ شرکت‌های پرداخت الکترونیک رول کاغذ کارتخوان را به صورت سهمیه بندی به پذیرندگان خود ارائه می‌دهند  چرا که رول‌های ۷۰۰ تومانی به ۲۱۰۰ تومان و رول‌های ۹۰۰ تومانی به ۳۷۰۰ تومان افزایش قیمت داشتند که در نتیجه همین موضوع، رول‌های کاغذ از متراژ ۲۰ متر به ۱۲ متر برای ارائه به پذیرندگان کاهش یافتند و تعداد نیز برای مشتریان معمولی کاهش یافته است.

وی تاکید کرد که کاغذ کارتخوان و خودپرداز به صورت داخلی تولید می‌شود اما کیفیت این کاغذ به مراتب از نمونه درجه دوم خارجی پایین‌تر است و به همین دلیل بانک‌ها، شرکت‌های پرداخت الکترونیک و مراکز مالی به سوی استفاده از کاغذهای وارداتی درجه دوم یا درجه یک چینی می‌روند.

افزایش ضریب تراکنش الکترونیک به ۵۹.۱ و سالیانه میلیاردها رسیدهای کاغذی

معصومه آقاپور علیشاهی، نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس در زمینه ضریب پرداخت الکترونیکی به کشور به خبرنگار ایبِنا از افزایش ضریب پرداخت الکترونیکی ایران به ۵۹.۱ درصد در آمار معاملات در آمارهای سه ماهه ابتدایی سال جاری خبر داده بود که نشان از کاهش خریدهای نقدی به صورت اسکناس در مقابل تراکنش‌های الکترونیکی دارداین در حالی است که مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در سال ۹۶ از انجام ۳۶ میلیارد تراکنش شاپرکی خبر داده بود که انتظار می‌رود تا این آما امسال به بیش از ۳۰ میلیارد تراکنش برسد؛ در صورتی که همین مسئله را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که روزانه حجم بسیار بالایی تراکنش به صورت الکترونیک انجام می‌شود که بخش گسترده آن بر بستر دستگاه‌های کارتخوان و خودپرداز است و بسیاری از مشتریان سیستم بانکی علاقه دارند تا رسید کاغذی را نیز دریافت کنند که حجم بسیار بالایی تامین کاغذ را در شبکه بانکی نیاز دارد و هزینه بانک‌ها را افزایش می‌دهد اما برای این مشکل بسیاری اعتقاد دارند که باید رسید کاغذی حذف و رسید الکترونیک به صورت پیامک جایگزین شود.

میزان هزینه سالانه رسید کارتخوان ها را در اینجا بخوانید.

, , , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست