کارت های بانکی چگونه تولید می شوند؟

تاریخچه کارت بانکی

کارت بانکی نوعی کارت است که در اصطلاح به آن کارت عابر بانک یا کارت پرداخت نیز می گویند. کارت عابربانک توسط بانک یا مؤسسات مالی و اعتباری صادر می‌شود و به نوعی کیف پول دارندگان آن به شمار می رود و کاربردهای بسیاری دارد. از مهمترین موارد استفاده این کارت نقدی می توان به انجام عملیاتی نظیر دریافت وجه نقد، انتقال وجه، استعلام موجودی، دریافت اطلاعات حساب و پرداخت وجه اشاره نمود. در ابتدا انجام کلیه این امور از طریق دستگاه‌های خودپرداز انجام می گیرفت اما طی چند سال اخیر با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، انجام برخی از این امور به صورت آنلاین و از طریق تلفن های همراه هوشمند و رایانه ها امکان پذیر است.

یکی از دلایل پیدایش و تولید کارت عابر بانک این بود که بخش اعظم تراکنش های شعب بانک ها و هزینه های عملیاتی آن ها مربوط به برداشت و واریز وجه اشخاص بود و این باعث می شد بخش قابل توجهی از زمان کارکنان بانک، صرف رسیدگی به این امور مشتریان گردد. به همین علت بانک ها در صدد این برآمدند که اقدامی در جهت رفع این چالش نمایند. برای این منظور در پی راهی بودند که این عملیات را به گونه ای مکانیزاسیون نمایند تا با دخالت کمتر منابع انسانی صورت گیرد. در نهایت در دهه 1950 در انگلستان و آمریکا سه دستگاه ساختند که دوتا از آنها قابلیت پرداخت وجه و دیگری  قابلیت دریافت وجه را داشتند و می توان از آنها بعنوان اجداد عابرباک یاد کرد.

گام دیگری که در این راستا برداشته شد مکانیزاسیون نمودن پرداخت های اعتباری بود. این کار نیز در آمریکا و انگلیس با اتکا به کارت شناسایی مشتریان موسسات اعتباری به سرعت گسترش یافت. به این ترتیب که شرکت های داینرزکلاب و آمریکن اکسپرس به مشتریان خود، قدرت خرید اعتباری دادند. آن ها به ازای هر یک از مشتریان خود یک کارت شناسایی مقوایی صادر کردند. این کارت ها دوام و ماندگاری خوبی نداشتند و پس از طی چند مدت خراب می شدند. بنابراین پس از چند سال به جای صدور کارت های مقوایی اقدام به چاپ کارت پلاستیکی نمودند که هم با کیفیت تر بود و هم نسبت به سایر کارت ها دوام و ماندگاری بیشتری داشت.

انواع کارت

1. کارت های تماسی (Contact Card):

کارت هایی که با قرار گرفتن در محلی خاص (پایانه رابط) فعال می شوند. معمولا از این کارت ها در مواردی که امنیت کارت و اطلاعات درونی آن، از اهمیت خاصی برخوردار است، استفاده می شود. این کارت ها قادرند اطلاعات گوناگونی را از راه تراشه (chip)، مدار مجتمع (IC) مجهز به واحد پردازشگر مرکزی (CPU)، حافظه و نوار مغناطیسی در برگیرند.

2. کارت های بدون تماس (Contact less Card):

کارت های چند لایه ای که در میانه آنها، آنتنی قرار گرفته است تا تبادل اطلاعات مندرج بر روی آنها، بدون تماس، پایانه رابط، به واسطه تولید نیروی الکتریکی حاصل از القای امواج مغناطیسی و انتقال به چیپ های جاسازی شده، در آن صورت پذیرد. این کارت ها در مواردی به کار می رود که تأیید اطلاعات دارنده کارت، اهمیت چندانی ندارد و اطلاعات صرفاً در داخل کارت، تغییر می یابد. در سیستم های حمل و نقل و کنترل شناسایی تردد – که سرعت عمل کنترل کننده مهم است. این کارت بدون (CPU) با قرار گرفتن در معرض امواج رادیوفرکانسی فعال می شود. اطلاعات این نوع کارت ها با توجه به کاربری، شامل مشخصات فردی، کد شناسایی، میزان موجودی و … است.

3. کارت های ترکیبی (Hybrid Card):

در کارت های هیبرید (دو منظوره)، به دلیل استفاده از تجهیزات آنتن و مدار مجتمع می توان از آن به صورت تماسی و یا بدون تماس استفاده کرد. اگرچه دو تراشه مدار مجتمع و آنتن به صورت همزمان در این کارت وجود دارد، اما حافظه هر یک از آنها به شکل مستقل عمل می کنند.

توانایی ها و قابلیت ها

–  تولید انواع کارت های تماسی – بدون تماس و ترکیبی با کاربری های بانکی – شناسایی (ID) – مخابراتی – کارت بلیت و …؛

– امکان استفاده از انواع متریال PC-PVC (پلی کربنات) – ABS و …

–  استفاده از دانش و تجربه متخصصان در کل فرایند تولید؛

–  بهره مندی از ماشین آلات پیشرفته برای تولید محصولات با کنترل سنجه های کیفری؛

– برخورداری از فناوری روز، به منظور ارتقای ضریب امنیتی محصولات؛

– طراحی امنیتی و غیر امنیتی؛

–  نگهداری محصولات تولیدی با حداکثر سطح نظارت و امنیت؛

– ارائه مطلوب محصولات در حداقل زمان.

 شاخص ها و قابلیت های پیاده سازی پارامترهای امنیتی و غیر امنیتی

–       حکاکی لیزر: عکس، نوشته، اثر انگشت، امضا

–       درج تراشه (chip) – میکروپروسسور یا حافظه ای

–       درج نوار مغناطیسی LOCO-HHCO-Mgstrip (3 track)

–       درج آنتن (RF)

–       چاپ حرارتی – چاپ تصاویر رنگی و تک رنگ

–       برجسته کاری (Embossing) حروف و اعداد

–       درج هولوگرام و کینی گرام

–       درج نوار و امضا

مزایای عمومی استفاده از کارت بانکی

کاهش هزینه های مربوط به چاپ پول (اسکناس)

کاهش تعداد مراجعه افراد به بانک ها و صرفه جویی در زمان و هزینه ها

کاهش تردد، ترافیک و آلودگی هوا

تامین امنیت مالی دارنده و پذیرنده کارت

جایگزین شده پول الکترونیکی به جای پول نقد

کاهش هزینه های فردی و اجتماعی

امکان دسترسی به پول در تمام ساعات شبانه روز و روزهای تعطیل

افزایش امنیت از نظر حمل پول نقد و پیشگیری از سرقت یا مفقود شدن آن

سهولت در خرید و بی نیازی از شمارش وجه نقد

پیشگیری از سوء استفاده های احتمالی از کارت

مزایای کارت بانکی از نظر پذیرنده کارت

محافظت در مقابل سرقت و کسری صندوق

حذف فرآیند واریز وجه نقد به حساب ها

سهولت در امر حسابداری

صرفه جویی در زمان به دلیل کاهش زمان دریافت ، شمارش و نگهداری پول

صرفه جویی در هزینه ها

افزایش سرعت و دقت در انجام عملیات پولی

کاهش ریسک دریافت پول های جعلی

مشخصه های کارت بانکی

هر کارت بانکی معمولا دارای یک سری مشخصه است که وجود آن ها برای استفاده دارندگان کارت الزامیست.

کارت‌‌های بانکی چگونه تولید می‌شوند؟

بیش از چند دهه است که کارت‌های بانکی با کاهش نیاز به حمل پول نقد، موجب تسریع فرآیندهای بانکی شده‌اند. امروزه اما با گسترش استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت نظیر همراه کارت، برای بهره‌مندی از خدمات کارت بانکی بعضاً حتی نیازی به همراه داشتن آن‌ نداریم. بنابراین در ادامه نگاهی خواهیم داشت به روند تولید کارت‌های بانکی و خدماتی که بر پایه تکنولوژی­‌های نو توسط آن‌ها ارائه می‌شود.

قدم به قدم با تولید کارت‌های بانکی

تولید کارت هم، مانند همه پروژه‌های چاپی دیگر از طراحی آغاز می‌شود!

به طور کلی دو نوع طراحی در مورد کارت وجود دارد، طراحی عادی و طراحی امنیتی که توسط نرم‌افزارهای امنیتی ویژه صورت می‌گیرد. هر یک از این موارد در جایگاه خود کاربرد دارند. در تولید کارت‌های شناسایی ما به طور خاص فقط طراحی امنیتی انجام می‌دهیم. یکی از روش‌های مهم برای اعمال مشخصه امنیتی روی کارت‌های شناسایی، طراحی است. در موارد خاصی، طراحی امنیتی روی کارت‌های بانکی نیز صورت می‌گیرد. ولی در اغلب موارد طراحی عادی برای کارت‌های اعتباری بانکی مورد استفاده است و شاخصه‌ امنیتی این کارت‌ها از طریق رمزگذاری و جلوگیری از دسترسی ساده به اطلاعات چیپ‌ یا نوار مغناطیسی تامین می‌شود. در واقع باید یادآوری کرد در مورد کارت‌های چیپ‌دار، از آنجایی که جعل در بخش چیپ اتفاق می‌افتد، اضافه کردن فاکتورهای امنیتی به ظاهر کارت در همه موارد ضروری نیست. زیرا دستگاه Reader برای خوانش کارت، یک کارت سفید را نیز که دارای چیپ باشد از کارتی با شاخصه‌های طراحی امنیتی تشخیص نمی‌دهد. ولی برای برخی کارت‌های اعتباری مبلغ‌دار که توسط خود شخص و یا بانک شارژ می‌شوند، نیاز است از نظر ظاهری نیز اعتباری برای آنها قائل شد. در واقع، این نوع خوانش اطلاعات و استفاده کارت است که فاکتورهای امنیتی لازم را تعیین می‌کند.» به تازگی نیز پیشنهاداتی مبنی بر اضافه کردن دیگر فاکتورهای امنیتی به ظاهر کارت‌های بانکی (مثل هولوگرام)، به بانک‌های سفارش‌دهنده ارایه شده است.

کارت‌های بانکی امروزی از پلاستیک پلی‌ وینیل کلراید استات (به اختصار PVC) تولید می‌شوند و مسیری نسبتاً طولانی را نیز طی می‌کنند تا آماده استفاده شوند. اما شاید بپرسید چگونه؟

در اولین مرحله از تولید، طرح و رنگ کارت‌ها با استفاده از چاپ‌گر روی ورق‌های بزرگ PVC چاپ می‌شود. پس از آن نوبت اضافه کردن نوار مغناطیسی، از نوع HICO و با قطر نیم اینچ، با استفاده از پِرِس داغ است. در سومین مرحله کارت‌ها وارد دستگاه لمینیتور می‌شوند و به مدت ۳ دقیقه در دمای ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد و فشار ۱۶۶ پاسکال بر اینچ مربع قرار می‌گیرند تا لایه لمینت به جهت افزایش استحام و مقاومت به آن‌ها اضافه شود. نهایتاً ورقه‌های PVC با برش طولی و عرضی به کارت‌هایی با اندازه‌ استاندارد ۸۶ در ۵۴ میلی‌متر تقسیم شده تا آماده ارسال به شعب بانک شوند.

استانداردهای تولید کارت

– فرمت ID.I مطابق استاندارد ISO 7810

– ضخامت؛ 0.76mm

– شعاع گوشه؛ 3.18mm

– ابعاد 85.6mm*54mm

–  بهره مندی از تجهیزات و فناوری روز مطابق با استاندارد ISO 1.373 در کلیه مراحل تولید و شخصی سازی.

– استفاده از استانداردهای بین المللی؛ ISO: 7811 7813 7816 144431053

چاپ کارت اعتباری

کارت اعتباری یا همان Credit card کارتی برای پرداخت است. با استفاده از این کارت ها اشخاص حقیقی یا حقوقی می توانند تا حد مشخصی که به آن سقف اعتبار گفته می شود از محل اعتباری که توسط بانک به مشتری داده شده است از مراکز فروش کالا يا خدمات بدون پرداخت پول نقد و با استفاده از این کارت ها خرید کنند و بهای آن ‌را بپردازند.

نمونه چاپ کارت اعتباری

Bank-card1

Bank-card2

credit-card1

روش‌های چاپ کارت

پس از طراحی، چاپ اولین مرحله جهت تولید بدنه کارت(Card Body) است. در تولید بدنه کارت از روش‌های مختلف چاپی (افست رطوبتی و خشک UV، سیلک‌اسکرین، دیجیتال) استفاده می‌شود. برای چاپ بدنه کارت، بسته به نوع سفارش، روش چاپ تعریف می‌شود. چاپ افست رطوبتیUV روش صنعتی متداول در تولید انواع کارت است. افست خشک UV روش دیگر در چاپ این کارت‌ها است. در این روش با حذف آب و الکل بسیاری از مشکلات مرتبط با ترکیب این مواد و مرکب در ماشین‌های افست حل شده است و همچنین کنترل یکنواختی مرکب در سطح چاپی آسان‌تر صورت می‌پذیرد، ولی ظرافت‌هایی که در افست رطوبتی قابل بازسازی است را در افست خشک نخواهیم داشت. به عنوان مثال بسیاری از افکت‌های چاپ امنیتی مانند رنگین کمان (Rainbow)، با افست خشک قابل دستیابی نیست. در مجموعه سینا کارت از روش افست رطوبتی برای چاپ انواع کارت استفاده می‌شود. روش سیلک‌اسکرین یک روش تکمیلی برای چاپ و تولید کارت به حساب می‌آید. اگر چه این روش برای یک چاپ چهاررنگ به هیچ وجه منطقی نیست، اما بهترین روش و در بعضی مواقع تنها روش چاپ افکت‌های ویژه مانند طلایی و نقره‌ای و مرکب‌های امنیتی روی کارت است. زیرا به دلیل ترکیبات خاص این مرکب‌ها در برخی موارد امکان چاپ آنها به روش افست فراهم نیست و یا در ارتباط با مرکب‌های متالیک، نوع حلال‌های موجود در مرکب‌های افست امکان لمینیت را از کارت‌ها سلب می‌کنند. به همین دلیل تصمیم داریم از سال آینده روش سیلک اسکرین به صورت اتوماتیک را به مجموعه امکانات خود اضافه کنیم. چاپ دیجیتال اگرچه در تیراژهای پایین و در موارد خاص به عنوان روش مستقیم چاپ روی کارت به کار می‌رود ولی به عنوان یک روش صنعتی مناسب و اقتصادی در تولید بدنه کارت به حساب نمی‌آید. سه روش معمول در این ارتباط پرینتر‌های رومیزی از نوع حرارتی(Thermal) با استفاده از ریبون، پرینترهای لیزری و جوهر افشان هستند. در این میان روش اول بیشتر به منظور چاپ بدنه کارت‌های شناسایی در تعداد محدود(1000 تا 5000 عدد) و یا شخصی سازی بدنه کارت‌های لمینیتی تولید شده به روش افست، به‌کار می‌رود. پرینترهای لیزری و جوهر افشان نیز گرچه در بعضی موارد برای چاپ بدنه کارت‌های پلاستیکی در تیراژهای محدود مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی کاربرد انواع خاصی از آنها در ماشین‌آلات شخصی سازی کارت و تولید انبوه و صنعتی است.» در لابه‌لای این صحبت‌ها، مدیر سیناکارت نمونه‌هایی از کارت‌های شناسایی را که برای اتباع خارجی کشور در دست تولید است و در تولیدشان از مرکب‌های امنیتی استفاده ‌شده، نشان می‌دهد. یکی از مرکب‌های به کار رفته در چاپ این کارت‌های شناسایی از نوع حرارتی است که در نتیجه افزایش دمای ناشی از سایش به حالت بی‌رنگ درمی‌آید (Thermo Chromic) و دیگری مرکب نامرئی(Invisible) که در حالت عادی پنهان و در زیر نور ماوراء بنفش آشکار می‌شود.

پس از مراجعه به شعبه و پر کردن فرم درخواست کارت بانکی، معمولاً باید چند دقیقه‌ای منتظر بمانیم تا کارت ما آماده شود. اما آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که این زمان انتظار برای چیست؟ در این زمان کارت‌های بانکی‌ آخرین مرحله از تولید و آماده‌سازی را پشت سر می‌گذارند. بدین صورت که در دستگاه رمزگذار (انکودر) قرار می‌گیرند تا مشخصات صاحب کارت و اطلاعاتی نظیر شماره کارت، تاریخ انقضا و CVV2 به نوار مغناطیسی آن‌ها اضافه شود. بعد از عبور از این مرحله، کارت بانکی آماده‌ تحویل به مشتری خواهد بود.

چاپ کارت بانکی پی وی سی

پلاستیکی که برای چاپ کارت عابر بانک مورد استفاده می گیرد از نوع پی وی سی است که معمولا در اندازه استاندارد ۵۴ × ۸۶ میلی ‌متر تولید می شود. چاپ کارت بانکی pvc مزایای زیادی به همراه دارد و استفاده از آن روز به روز در حال افزایش است. به گونه ای که امروزه برای چاپ انواع کارت مانند چاپ کارت هدیه ، چاپ کارت تخفیف و این کارت های نقدی از کارت pvc خام استفاده می شود. کارت بانکی pvc به دلیل استحکام و مقاومت بالایی که دارد، با استفاده در دراز مدت صدمه ای نمیبیند. در گذشته طراحی کارت بانکی خیلی خاص نبود و فقط اطلاعات ضروری مربوط به کارت و دارنده آن به صورت برجسته بر روی کارت درج می شد. در قسمت پشت کارت نیز کادری وجود داشت که در آن تصویری از امضای مالک کارت عابر بانک ذخیره می شد. با گذشت زمان چاپ کارت بانکی روی کارت مغناطیسی انجام گرفت. این کارت ها برای اولین بار در دهه 1950 توسط موسسات اعتباری مورد استفاده قرار گرفتند. کارت مگنت شامل یک نوار مغناطیسی از نوع HICO است که به صورت یک نوار سیاه‌ رنگ در پشت کارت درج می گردد و قابلیت ذخیره سازی فیلدهای اطلاعاتی بیشتری را دارد. با ورود این کارت ها خواندن اطلاعات ذخیره شده در کارت عابر بانک نیز به صورت مکانیزه قابل انجام شد. خواندن داده های ذخیره شده روی این کارت ها توسط ریدر کارت مغناطیسی یا ریدر مگنت صورت می گیرد. بدین صورت که با کشیدن کارت بانکی پی وی سی در دستگاه کارتخوان اطلاعات مالک کارت از روی نوار مغناطیسی خوانده شده و در دستگاه پردازش می شد.

ویژگی های کارت بانکی پی وی سی

ضخامت این کارت ها میان 680 تا 820 میکرون متغیر است اما معمولا آن ها را با ضخامت 760 میکرون تولید می کنند.

چاپ کارت بانکی به صورت تمام رنگی صورت می گیرد.

اندازه استاندارد برای کارت بانکی 85.60 در 53.98 میلی‌متر است.

چاپ کارت از طریق دستگاه چاپ کارت pvc و به روش چاپ افست صورت می گیرد.

روی کارت یک نوار مغناطیسی یا چیپست با قابلیت کد گذاری تعبیه می شود.

برای افزایش میزان ماندگاری کارت در انتهای عملیات چاپ یک لایه محافظ overlay روی سطح کارت کشیده می شود.

کارگاهی از نوع اتاق تمیز

پس از این توضیحات برای طرح روش تولید کارت، وارد بخش تولیدی می‌شویم. جایی که یک دستگاه افست رطوبتی یووی، دستگاه لمینیت، ترتیب، پانچ و سایر تجهیزات کار چاپ و تولید بدنه کارت را انجام می‌دهند. کار با چاپ افست شروع می‌شود. به طور معمول از 4 رنگ برای چاپ استفاده می‌شود، ولی در مواردی هم از رنگ‌های دیگر و یا مرکب‌های امنیتی مانند مرکب‌های نامرئی (Invisible)، مرکب‌های حرارتی (Thermo Chromic) و یا OVI که با تغییر جهت نور، رنگشان تغییر می‌کند نیز استفاده می‌شود.ورقه‌های پلاستیک می‌توانند از جنس‌های مختلفی مانند پی‌وی‌سی، پلی‌کربنات، پلی اتیلن، ABS یا… باشند که بسته به نوع و استاندارد ضخامت آن کارت، تعداد و ضخامت لایه‌های تشکیل‌دهنده آن متغیر است. به عنوان مثال کارت‌های هوشمند بین 800 تا 820 میکرون ضخامت دارند. پس از عملیات چاپ، ورقه‌های چاپ شده حدود 24 ساعت در اتاق تمیز (Clean Room) نگهداری می‌شوند. نکته مهم عدم وجود هر گونه گردوغبار در محیط است، زیرا اگر محیط عاری از گردوغبار نباشد این ذرات روی سطوح چاپ‌ شده می‌چسبند و کار را کاملا کثیف می‌کنند. پس از 24 ساعت، مرحله ترتیب لایه‌های کارت آغاز می‌شود. به طور کلی دو لایه میانی چاپ شده حاوی طرح پشت و روی کارت به عنوان Core قرار می‌گیرند. روی این دو لایه، لایه‌های دیگری که به آنها Overlay می‌گوییم، در هر دو طرف، از همان جنس لایه میانی ولی از نوع شفاف قرار می‌گیرند. اگر کارت مد نظر مغناطیسی باشد لایه Overlay زیرین حاوی نوار مغناطیسی خواهد بود. پس از ترتیب لایه‌ها با یکدیگر که می‌تواند به صورت دستی یا اتوماتیک صورت بگیرد، دستگاهی این لایه‌های ترتیب شده را در چند نقطه- اغلب به صورت دو نقطه در بالا و دو نقطه در پایین کار- با استفاده از جوش اولتراسونیک ثابت می‌کند. این جوش، لایه‌های کارت را تا قرار گرفتن در دستگاه لمینیت به طور ثابت روی یکدیگر نگاه می‌دارد. از آنجایی که رجیستر مارک‌های چاپ شده روی ورقه‌ها در مرحله پانچ مورد استفاده قرار می‌گیرند، قرارگیری دقیق و ثابت لایه‌ها روی‌هم از اهمیت بالایی برخوردار است. دستگاه اتوماتیک لمینیت، در دو مرحله، لمینیت گرم و سرد را روی کارت‌ها انجام می‌دهد. در این مرحله از کار در سیناکارت، از هیچ‌گونه چسبی استفاده نمی‌شود، بلکه لایه‌های پی‌وی‌سی به درجه ذوب (Melt) رسیده و با فشار وارده، آماده ممزوج شدن در یکدیگر می‌شوند. پس از آن، ورقه‌های کارت از پرس گرم به پرس سرد منتقل می‌شوند و از طریق فشار و گردش آب سرد در کاست‌های دستگاه لمینیت، پرس صورت می‌گیرد. این روند باعث می‌شود لایه‌ها بدون تغییر شکل و دفورمه شدن، در یکدیگر ممزوج شده و تشکیل یک لایه را بدهند.

قیمت چاپ کارت بانکی pvc

قیمت چاپ کارت بانکی به عواملی مانند ضخامت کارت pvc بستگی دارد. کارت های پی وی سی در ضخامت های 300 میکرون ، 500 میکرون و 760 میکرون وجود دارند. بدیهی است که هر چه ضخامت کارت بیشتر باشد دوام و ماندگاری آن بیشتر خواهد شد و روی قیمت چاپ کارت بانکی نیز تاثیر خواهد گذاشت. برای چاپ کارت بانکی معمولا از کارت پی وی سی با ضخامت 760 میکرون استفاده می کنند، زیرا بسیار مقاوم بوده و در طی استفاده دراز مدت از کارت، آسیبی بدان وارد نمی شود.  عامل دیگری که می تواند روی قیمت چاپ کارت عابر بانک تاثیرگذار باشد نوع کارتی است که برای چاپ مورد استفاده قرار می گیرد. مناسبترین کارت ها برای این منظور کارت مغناطیسی و کارت های تراشه دار هستند که قیمت های متفاوتی دارند. چاپ کارت عابر بانک توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات چاپ کارت صورت می گیرد و برای انجام این کار می بایست میان شرکت و شعبه بانک عامل قراردادی منعقد گردد.

لمینیت از نوعی دیگر

فرایند لمینیت شدن که بر اثر فشار و حرارت انجام می‌شود پارامترهای ویژه‌ای دارد که در پلاستیک‌های مختلف مانند پی‌وی‌سی و پلی کربنات، از نظر دما و مدت زمان متفاوت است.

مرحله لمینیت در کارت‌های پلاستیکی با مفهوم لمینیت در چاپ که به معنای قرار گرفتن یک لایه پوشش روی کار می‌باشد متفاوت است و شیوه توضیح داده شده روش استاندارد لمینیت کارت‌های پلاستیکی است. فرض کنیم کسی کارت پلاستیکی بخواهد که از نوع اسکرچ یا ویزیت باشد، در این صورت دیگر نیازی به مرحله لمینیت نیست. لمینیت با هدف ضخامت دادن به کارت از طریق ممزوج شدن چندین لایه در هم و همزمان پوشش لایه‌های چاپی به وسیله لایه‌های شفاف Overlay صورت می‌گیرد. با این توضیحات در تولید کارت‌هایی مانند کارت‌های ویزیت، اینترنتی و یا کارت شارژ که نیازی به پروسه لمینیت وجود ندارد اوراق پس از چاپ چهار رنگ و ورنی، پانچ شده(به‌صورت کارت) و پس از درج کد و اسکرچ توسط دستگاه‌های شخصی‌سازی-که در صورت نیاز انجام می‌شود، بسته‌بندی می‌شوند.»

ارائه خدمات کارتی بر پایه تکنولوژی‌های نو

در حال حاضر بیش از ۳۴۰ میلیون کارت در شبکه بانکی کشور صادر شده است. این کارت‌ها عمدتاً برای خرید یا کارت به کارت استفاده می‌شود. تولید این کارت‌ها هزینه قابل توجهی را به همراه دارد و طی سال‌های اخیر نیز افزایش قیمت ارز و مشکلات موجود برای واردات مواد مورد نیاز، سبب شده تا هزینه بانک‌ها در این زمینه افزایش چشم‌گیری داشته باشد. از همین رو در نیمه دوم سال گذشته زمزمه‌های اولیه برای استفاده از کارت‌ ملی هوشمند به جای کارت بانکی مطرح شد و تعدادی از بانک‌های شناخته شده نیز در این زمینه اعلام آمادگی کردند.

از سوی دیگر این روزها پیشرفت تکنولوژی زیرساخت‌های جدیدی را برای بهره‌مندی از خدمات کارت‌ها، بدون در دست داشتن آن­ها فراهم کرده است. زیرا با توجه به این‌که هر شهروند ممکن است در چندین بانک حساب داشته باشد، همراه داشتن همزمان کارت‌ها نیز خود یک چالش بزرگ است. از جمله این تکنولوژی‌ها می‌توان به جایگزین کردن کدهای QR با دستگاه‌های کارت‌خوان اشاره کرد، که در صورت مجهز شدن فروشگاه‌ها و مراکز خرید به نوع یکسانی از این کدها، امکان انجام خرید بدون داشتن کارت به راحتی از طریق تلفن­‌های هوشمند امکان‌پذیر خواهد شد.

علاوه بر این با جدی شدن ماهیت کیف پول دیجیتال، برخی از کشورهای پیشرفته در حال امکان‌سنجی پرداخت از این کیف‌پول‌ها با استفاده از تکنولوژی NFC هستند. این تکنولوژی اجازه می‌دهد که مشتری بتواند از تلفن هوشمند خود، به جای کارت اعتباری استفاده کند و هزینه خرید خود را از موجودی کیف پول دیجیتالش پرداخت کند.

فناوری‌های جدید

«فناوری‌های جدیدی در تولید کارت ارایه نشده است، ولی همواره تکنیک‌های کاربردی تازه‌ای ابداع می‌شوند که از این میان می‌توان به تکنیک MLI یا CLI اشاره کرد. این تکنیک که نوشتن اطلاعات روی شیارهای حکاکی شده در چند زاویه است، تاکنون قابلیت ایجاد تصویر را در دو زاویه به وجود می‌آورد که به تازگی این تعداد به سه تصویر – نگاشت در سه زاویه- افزایش یافته است. تکنیک دیگر، روش جدیدی برای درج شماره روی کارت اعتباری بانک است که تاکنون به روش امباس انجام می‌شده است. در روش جدید که به صورت جوهرافشان و با مرکب‌های یووی انجام می‌شود، سرعت شماره‌زنی به مراتب چندین برابر خواهد شد. انواع نانو تکست‌ها (ریزنگاشت‌ها) روی هولوگرام که تنها از طریق میکروسکوپ قابل شناسایی‌اند نیز از دیگر تکنیک‌های امنیتی جدید است که در تولید کارت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

پروژه‌های ملی

و اما از کارت‌های بانکی و اعتباری که بگذریم، نوبت پروژه‌های ملی در مورد کارت‌های شناسایی است که خود پرونده مفصلی است. «از پروژه‌های ملی که تاکنون مطرح شده‌اند می‌توان به گواهینامه‌های رانندگی، کارت پایان خدمت نظام وظیفه، کارت شناسایی ملی، کارت خودرو و نیز کارت بهداشت اشاره کرد. از میان این پروژه‌ها تاکنون گواهینامه‌های رانندگی و کارت پایان‌ خدمت نظام وظیفه به اجرا درآمده است که توسط شرکت لاله کامپیوتر تولید می‌شود.»  او در توضیح پروژه کارت شناسایی ملی می‌گوید:‌«طرح عملیاتی شدن پروژه کارت شناسایی ملی یکی دو سالی است که مطرح شده، ولی متاسفانه به دلیل گستردگی بسیار زیاد پروژه و نیاز به وجود زیرساخت‌های لازم، تاکنون تنها به صورت آزمایشی، برای حدود ده هزار نفر در استان قم تولید شده است.» او درباره فاکتورهای امنیتی که توسط شرکت چاپ و نشر بانک ملی برای این کارت پیشنهاد و در نظر گرفته شده است می‌گوید:‌«جنس این کارت به دلیل طول عمر بالای آن و کاربرد زیادش از پلی‌کربنات است که مناسب‌ترین پلاستیک موجود بوده و در برابر کارت‌های بانکی پی‌وی‌سی که به طور معمول عمری 3 ساله دارند، عمری برابر 10 سال دارد. تعداد لایه‌های این کارت بین 5 تا 6 لایه پلی‌کربنات خواهد بود که امکان قرار دادن فاکتورهای امنیتی ویژه‌ای نظیر هولوگرام به روش هات استمپ (Hot Stamp) و غیرقابل جعل در لایه‌های میانی، حکاکی تصویر شخص و اطلاعات فردی به روش لیزری در لایه دیگر و… را فراهم می‌کند. از چاپ امنیتی به کار رفته در این کارت می‌توان به استفاده از مرکب OVI که در زوایای مختلف به رنگ‌های متفاوت دیده می‌شود، ده رنگ چاپ در پشت و روی کارت و استفاده از مرکب‌های فلورسنت و IR نامرئی اشاره کرد. بخشی از روی کارت با ایجاد برجستگی‌هایی به صورت خطوط موازی، آماده ایجاد چندین تصویر در زوایای مختلف به روش حکاکی لیزری (MLI) خواهد شد. این حالت در بدنه کارت ایجاد خواهد شد تا در مرحله شخصی‌سازی تصاویر و اطلاعات مد نظر در زاویه‌های مختلف حک شود. در طراحی امنیتی این کارت نیز انواع گیلوش، میکروتکست با ضخامت‌های مختلف- ضدکپی – زمینه‌های برجسته و غیر استفاده شده است. قرار دادن حروف بریل به منظور تمیز دادن این کارت از سایر کارت‌ها توسط نابینایان، از دیگر فاکتورهای در نظر گرفته شده برای این کارت است.» کارت شناسایی ملی یاد شده به صورت هوشمند و دارای چیپ از نوع غیرتماسی پیشنهاد شده است. «تمامی اطلاعات فردی که روی بدنه کارت چاپ شده به همراه تصویر چهره، اثر انگشت- 10 انگشت یا دو انگشت- و اطلاعاتی دیگر مانند تصویر عنبیه چشم، امضای دیجیتال و … می‌تواند در این چیپ قرار گیرد. به دلیل بالا بودن حجم اطلاعاتی که می‌تواند روی آن ذخیره بشود محدودیتی در قرار دادن تصاویر منحصر به فرد در این کارت وجود ندارد.» هنوز در مورد کارت‌های شناسایی کاری صورت نگرفته است. ظرفیت این پروژه‌ها بسیار بالاست. به طور مثال تنها پروژه کارت شناسایی ملی حداقل شامل 55 میلیون نفری است که در حال حاضر کارت ملی دارند. یا در مورد کارت پایان خدمت نظام وظیفه، سالانه برای بیش از یک میلیون نفر کارت صادر می‌شود که می‌تواند به صورت هوشمند تولید شود. در نتیجه در این زمینه پتانسیل خوبی در کشور وجود دارد. در پروژه کارت‌های بانکی به دلیل آن‌که زیرساخت‌های IT و مدیریت اطلاعات وجود داشت، این طرح زودتر پا گرفت. پروژه‌ای مانند کارت بهداشت نیز از ایده‌های بسیار خوب و ضروری و کاربردی کارت‌های هوشمند است. این کارت می‌تواند کلیه مشخصات و اطلاعات پزشکی فرد، از تصویر چهره تا گروه خونی، پرونده‌های پزشکی و نسخه‌های صادر شده برای فرد را شامل شود و پس از این، حتی به جای دفترچه بیمه به کار رفته و هنگام رجوع به پزشک کافی است پزشک کارت را از بیمار دریافت کند تا بداند بیمار چه داروهایی مصرف می‌کند، چه بیماری‌هایی دارد و… و در نهایت از طریق یک دستگاه Encoder نسخه الکترونیکی جدیدی برای فرد صادر کند.» در ادامه به عنوان پرسش نهایی از مدیر R&D شرکت چاپ و نشر بانک ملی درباره کیفیت کارت‌های تولیدی داخل نسبت به نمونه‌های خارجی پرسیدیم: «کیفیت کارت‌های تولیدی به روش افست نسبت به کشورهای مطرح در تولید کارت مانند چین و هند مطلوب‌تر به نظر می‌رسد. دلیل آن هم – مشخصا در شرکت چاپ و نشر بانک ملی- به خاطر وجود سیستم افست یووی خشکی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به دلیل انجام خودکار تمامی مراحل و دخالت کمتر نیروی انسانی، مشکلاتی را که در زمینه چاپ روی پلاستیک وجود داشت (مانند مسایل رجیستر و…)، حل کرده است.»

در ایران نیز اخیراً اپلیکیشن‌های پرداخت نظیر همراه کارت، قابلیت کیف پول دیجیتال را برای انجام تراکنش‌های خُردی نظیر خرید شارژ ایرانسل یا همراه اول و یا پرداخت قبض اضافه کرده‌اند. امید است که در آینده نزدیک بتوانیم شاهد توسعه بیش‌تر این قبیل قابلیت‌ها در اپلیکیشن‌های ایرانی باشیم.

, , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست