تا همین چند سال پیش برای پرداخت قبض آب ، پرداخت قبض برق ، پرداخت قبض تلفن ، پرداخت قبض گاز و پرداخت قبض موبایل باید به شعب بانکی مراجعه می کردیم توی صف می ایستادیم و در بهترین حالت بعد از یک ساعت موفق به پرداخت قبض هامان می شدیم. وقتی پرداخت قبض روی دستگاه های ATM یا همان عابر بانک ها فعال شد کمک بزرگی کرد به خلوت تر شدن صف طولانی بانک ها اما همیشه ده دوازده نفر جلوی آنها برای دریافت خدمات مختلف بانکی صف کشیده بودند. خدمت پرداخت قبض روی برخی دستگاه های کارتخوان از جمله کارتخوان های بانک ملی ایران راه اندازی شد اما دسترسی به آن منحصر بود به کسانی که کارتخوان سداد داشتند یا اطرافیان آنها. پس از چندی پرداخت قبوض خدمات شهری با استفاده از تلفن بانک ها فراهم شد که استفاده از آنها نیاز به تبحر و ورزیدگی خاصی داشت. معمولا توی هر فامیل یک نفر در این کار خبره بود و همین موضوع باعث می شد که سیل قبوض به سویش سرازیر شود. او نقش ای تی ام خصوصی فامیل را بازی می کرد.

و بعد پرداخت قبض ساده تر شد

کدهای دستوری یا همان USSD ها نیز به کمک شتافتند. مراحل پرداخت قبض با آنها تقریبا شبیه روال تلفن بانک ها بود اما کار با آنها ساده تر بود زیرا می شد پیام ها و گزینه ها را جلوی چشم دید و پیش از ارسال در صورت لزوم  تصحیح کرد. این خدمت از طریق کد #737* در اختیار همه شهروندان قرار گرفته است. برخی شرکت ها نظیر پرداخت الکترونیک سداد نیز امکان پرداخت قبض را روی سایت های رسمی خود راه اندازی کردند بدین ترتیب افراد می توانند از طریق درگاه پرداخت اینترنتی اقدام به پرداخت قبض های خود کنند این خدمت از طریق آدرس https://sadadpsp.ir در دسترس است.

و بعد پرداخت قبض باز هم ساده تر شد

اپلیکیشن های پرداخت راحت ترین شیوه پرداخت قبض را در دسترس همگان قرار داده اند. توی خونه نشسته ای گوشی موبایلت را برمی داری اپلیکیشن مورد علاقه ات را باز می کنی، چند تا دکمه را می زنی و پرداخت قبض آب، پرداخت قبض برق ، پرداخت قبض تلفن ، پرداخت قبض گاز و پرداخت قبض موبایل رو  انجام می دی. به همین راحتی. کل فرایند یک دقیقه هم طول نمی کشد!

پرداخت قبض در دنیای امروز

خدمات بانكداري الكترونيكي به روشهاي متعددي مانند خدمات بانكي از طريق اينترنت، انواع خدمات كارت و ارائه خدمات بانكي از طريق تلفن همراه ارائه مي شود. بانك ها در تلاش براي كسب رضايت هرچه بيشتر مشتريان خود نسبت به ارائه خدماتي از قبيل مشاهده و ارسال صورت حساب ، خريد و فروش سهام ، پرداخت قبض هاي خدمات شهري ، انتقال وجه بين حسابهاي يك بانك وغيره را از طريق اينترنت ، تلفن (ثابت و همراه) ، دستگاه خودپرداز و پايانه فروش نموده اند.

در همين راستا شركت ارتباطات سيار با همكاري بانك ها ، نسبت به فراهم سازي امكاناتي در خصوص پرداخت غير حضوري قبوض تلفن همراه از طريق سامانه خدمات الکترونیکی همراه من به نشانیmy.mci.ir ، سامانه اطلاع رسانی ۹۹۹۰ ، خود پرداز ، تلفن بانك ، اينترنت ، پيام كوتاه، بانک پرداخت، پايانه فروش و پروتكل وپ در سطح كشور فراهم نموده است.

با اين روش ها ديگر لازم نيست مشتركين وقت خود را درترافيك و يا صف طولاني شعب بانك ها صرف نمايند. بلكه در هر ساعت از شبانه روز، درمنزل، يا درمحل كار و در هر مكان ديگر حتي خارج از محل سكونت خود مي توانند قبض تلفن¬ همراه خود را پرداخت نموده و ديگر نگران تاخير و ديركرد در پرداخت آن نباشند.

مشاهده و پرداخت صورتحساب آخرین دوره

روش پرداخت از طریق سامانه خدمات الکترونیکی همراه من

 • به پرتال همراه من به نشانی my.mci.ir مراجعه و یا اپلیکیشن همراه من را از این نشانی دریافت نمایید.
 • در اولین مراجعه به سامانه، ابتدا لازم است ثبت نام نموده و سپس از طریق رمز منتخب خود به سامانه وارد شوید.
 • در بخش “صورتحساب من” گزینه های مربوط به “پایان دوره” و “میان دوره” را انتخاب فرمایید.
 • در صفحه باز شده امکان مشاهده جزئیات کامل صورتحساب وجود داشته و با انتخاب درگاه بانکی مورد نظر، امکان ارسال به درگاه بانک و پرداخت صورتحساب با استفاده از شماره کارت بانکی و رمز اینترنتی وجود دارد.

شناسه قبض و شناسه پرداخت

قبوض شهری (قبض آب، قبض برق، قبض تلفن، قبض گاز، قبض عوارض شهری، قبض جریمه خودرو و دیگر قبوض) هر کدام دو شماره با عنوان «شناسه قبض» و «شناسه پرداخت» دارند که جهت پرداخت الکترونیکی و پرداخت غیر حضوری این قبض‌ها استفاده می‌شود.

شناسه پرداخت: شناسه پرداخت مشخص‌کننده اطلاعات مبلغ، سال و دوره قبض است.

شناسه قبض: شناسه قبض کد یکتای مربوط به قبض است که حاوی اطلاعات زیر است:

 • نوع خدمت: آب، برق ….
 • کد شرکت مربوطه مانند: برق کاشان
 • شماره اشتراک

.

در آخر هر یک از شناسه‌ها ۱یا ۲ رقم کنترل وجود دارد که در صورتی‌ که مشتری حتی یکی از شماره‌ها را اشتباه وارد کند دستگاه با محاسبه رقم کنترل، اشتباه را تشخیص داده و پیغام خطا می‌دهد و از مشتری می‌خواهد مجددا شماره صحیح را وارد کند.

شیوه‌های مختلف پرداخت الکترونیکی قبوض:

 

۱. پرداخت قبوض با تلفن بانک

یکی از دسترس‌ترین ابزارها برای پرداخت غیرحضوری قبوض، تلفن است. شما می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفنبانک بانک‌ها یا از طریق شماره‌های اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض، قبض‌های خود را پرداخت کنید. توجه داشته باشید که برای پرداخت تلفنی قبوض، علاوه بر شناسه پرداخت و شناسه قبض، به شماره کارت بانکی خود (شمار ۱۶ رقمی روی کارت) و رمز دوم کارت بانکی خود نیاز دارید؛ در صورت نداشتن رمز دوم، می‌توانید با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک خود، رمز دوم را دریافت کنید. چنانچه قصد دارید قبض خود را با تلفنبانک یکی از بانک‌ها پرداخت کنید، می‌توانید شماره تلفنبانک بانک خود را از طریق «صفحه تلفنبانک راه پرداخت» پیدا کنید و چگونگی پرداخت آن را ببینید. (+لیست کامل شماره تلفنبانک همه بانک‌ها). علاوه بر این، می‌توانید برای پرداخت قبوض شهری از شماره‌های اختصاصی این سازمان‌ها استفاده کنید.

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض برق

۱۵۲۱

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض آب

۱۵۲۲

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض تلفن

۱۸۱۸

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی تمام قبوض

۲۰۰۰

یک نکته: از مزایای پرداخت قبوض تلفن با سامانه ۱۸۱۸ این است که پس از پرداخت کمتر از دو دقیقه تلفن وصل می‌شود در حالی که از راه‌های دیگر باید ۴۸ ساعت بگذرد و اگر در این مدت مشکل قطعی رفع نشد باید حضوری به مخابرات مراجعه کنند.

برای پرداخت تلفنی دیگر قبوض در حال حاضر شماره اختصاصی‌ای وجود ندارد. می‌توانید با کمک تلفنبانک بانک خود، این دسته از قبوض را تلفنی پرداخت کنید.

۲. پرداخت قبوض با خودپرداز

برای پرداخت قبوض با دستگاه خودپرداز نیازی نیست که خودپرداز حتما با کارت بانکی شما از یک بانک باشند. در صورتی که کارت شما عضو شبکه شتاب باشد می‌توانید با مراجعه به دستگاه خودپرداز هر یک از بانک‌ها برای پرداخت قبوض خود اقدام کنید. برای پرداخت قبوض با دستگاه خودپرداز به کارت بانکی خود و رمز اول کارت خود نیاز دارید.

برای این کار:

۱. پس از وارد کردن کارت در دستگاه خودپرداز، در منویی که نمایشگر نشان می‌دهد، گزینه «پرداخت قبوض» را انتخاب کنید.

۲. در مرحله بعد شما باید شناسه قبض و شناسه پرداخت را وارد کنید. در صورتی که شرکت صادرکننده قبض شما از سوی بانک پشتیبانی شود، روی صفحه نمایش دستگاه خودپرداز، مشخصات قبض شما (از جمله نوع و مبلغ قبض) نمایش داده می‌شود.

نکته: در صورتی که دستگاه خودپرداز به بارکدخوان مجهز باشد و قبض شما هم بارکد داشته باشد، می‌توانید به جای وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت، بارکد قبض را جلوی محل مشخص شده در خودپراز نگه دارید تا دستگاه به صورت خودکار قبض شما را شناسایی کند؛ در این صورت پس از شناسایی نوع قبض و مبلغ قابل پرداخت را روی صفحه نمایش نشان می‌دهد.

۳. در صورت صحت موارد فوق، گزینه «تایید» یا «پرداخت» را انتخاب کنید.

۴. پس از پرداخت، شماره رهگیری در نمایشگر رویت می‌شود و خودپرداز یک رسید چاپ می‌کند. رسید خود را از دستگاه خودپرداز دریافت کنید (بهتر است که رسید را همراه با قبض برای پیگیری‌های احتمالی بعدی نزد خود نگه دارید.)

۳. پرداخت قبوض با همراه‌بانک

تقریبا همه بانک‌ها در نرم‌افزار یا اپلیکیشن همراه‌بانک خود، سرویس پرداخت قبوض را به مشتریان خود ارائه می‌کنند. برای این کار ابتدا باید اپلیکیشن همراه‌بانک نسخه مناسب تلفن‌همراه خود را دریافت و نصب کنید و سپس علاوه بر دیگر خدمات همراه‌بانک خود، قبوض خود را نیز غیرحضوری پرداخت کنید.

برای شروع می‌توانید همه همراه‌بانک‌ها را از صفحه دانلود و معرفی همراه بانک‌ها ببینید و نرم‌افزار همراه‌بانک موردنظر خود را دانلود کنید. سپس با مراجعه به بانک و فعال‌کردن این سرویس می‌توانید پرداخت قبوض را با کمک تلفن‌همراه خود انجام دهید.

۴. پرداخت قبوض با کارت‌خوان

علاوه بر شیوه‌های گفته شده، چنانچه به دستگاه کارت‌خوان دسترسی دارید، می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان نیز قبوض خود را پرداخت کنید. ساده است:

 • کارت را در دستگاه کارت‌خوان وارد کنید.
 • گزینه پرداخت قبوض را انتخاب کنید.
 • شناسه قبض و شناسه پرداخت را وارد کنید. سپس دستگاه کارت‌خوان مبلغ قبض را نمایش می‌دهد.
 • در صورتی که مورد تایید شماست، رمز کارت خود (رمز اول) را وارد کنید.
 • دستگاه پس از انجام عملیات به شما یک رسید تحویل خواهد داد. قبض شما پرداخت شد.

۵. پرداخت اینترنتی قبوض

اگر در منزل یا محل کار به اینترنت دسترسی دارید یکی از راحت‌ترین شیوه‌ها برای پرداخت قبوض، پرداخت اینترنتی قبوض است. اگر تاکنون قبوض خود را اینترنتی پرداخت نکرده‌اید باید بدانید که برای پرداخت اینترنتی قبوض به شماره ۱۶ رقمی روی کارت، رمز دوم (رمز خرید اینترنتی)، تاریخ انقضای کارت بانکی، CVV2 نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، به شناسه قبض و شناسه پرداخت قبضی که قصد پرداختش را دارید نیز نیاز دارید.

در صورت داشتن این اطلاعات، برای پرداخت اینترنتی قبض خود به آدرس اینترنتی بانک خود مراجعه کنید. (الزاما نیازی نیست حتما از وب‌سایت بانک خود استفاده کنید؛ می‌توانید از وب‌سایت دیگر بانک‌ها هم استفاده کنید).

توجه داشته باشید که تقریبا همه بانک‌ها برای پرداخت قبوض یک صفحه مجزا دارند که بدون هیچ رمز عبوری می‌توانید وارد آن شوید و قبوض را پرداخت کنید. اما چنانچه بانک مورد نظر شما چنین قابلیتی ندارد، احتمالا برای پرداخت اینترنتی قبوض از سایت آن بانک، باید وارد اینترنت بانک آن بانک بشوید.

 • پس از ورود به صفحه پرداخت قبوض بانک خود، باید اطلاعات مورد نظر را وارد کنید (شناسه قبض، شناسه پرداخت، شماره کارت و …)
 • معمولا پس از وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت، اطلاعات قبض شامل مبلغ قبض و نوع خدمات (برق، گاز و…) نمایان می‌شود.
 • برای تکمیل پرداخت باید رمز دوم کارت را وارد کنید.
 • پس از پرداخت، تاییدیه قبض شامل کد رهگیری نمایش داده می‌شود، این شماره را یادداشت کنید یا آن را اسکن کنید برای روز مبادا نگه دارید (بسته به بانکی که از سرویس آن استفاده می‌کنید، این تاییدیه ممکن است برای ایمیل شما ارسال شود).

۶. پرداخت قبوض با اپلیکیشن‌های پرداخت

یکی از راحت‌ترین روش‌های پرداخت قبوض، استفاده از اپلیکیشن‌های پرداخت است. با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید به دو صورت «اسکن بارکد قبض» و «واردکردن اطلاعات قبض به‌صورت دستی» قبض‌هایتان را پرداخت کنید. بعد از واردکردن اطلاعات یا اسکن بارکد قبض، با واردکردن شماره کارت و رمز دومتان، قبضتان پرداخت خواهد شد.

۷. پرداخت پیامکی قبوض

یک گزینه دیگر براد پرداخت قبوض، پرداخت پیامکی قبوض است. فرمت پیامک و شماره پیامک بانک خود را در زمان فعال کردن سرویس اس‌ام‌اس، تحویل بگیرید. برای پرداخت پیامکی قبض خود، می‌توانید پیامک را با فرمت اعلام شده بانک مورد نظر، به شماره‌ای که بانک اختصاص داده ارسال ‌کنید.

.۸. پرداخت الکترونیکی قبوض جرایم رانندگی

برای پرداخت غیرحضوری جرایم رانندگی می‌توانید با استفاده از کارت‌های عضو شتاب و از طریق دستگاه‌های خود پرداز، اینترنت بانک ملی، تلفن بانک ملی قبوض جریمه خود را پرداخت کنید. در صورتی که قبوض جریمه خود را در دست ندارید برای اطلاع از مبلغ خلافی باید کد VIN  (که در پشت کارت اتومبیل قرار دارد) را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک کنید. به این ترتیب مبلغ و تعداد جرایم برای شما ارسال می‌شود، بعد از اطلاع از جزییات جرایم دوباره کد VIN خورد را همراه با * در انتهای کد VIN به ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک کنید. این‌بار پیامکی حاوی شناسه قبض، شناسه پرداخت و مبلغ قبض برای شما ارسال می‌شود.

۱. برای پرداخت از طریق اینترنت بانک می‌توانید به صفحه اینترنت بانک ملی بروید، ابتدا شناسه قبض، شناسه پرداخت و اطلاعات کارت عضو شتاب خود را وارد کنید.

۲. سپس گزینه بررسی قبوض را انتخاب کرده و در صورت صحت اطلاعات، می‌توانید پرداختتان را انجام دهید.

۳. برای پرداخت از طریق تلفن بانک ملی، می‌توانید با شماره ۲۷۸۴-۰۲۱ تماس بگیرید. پس از واردکردن شناسه قبض و شناسه پرداخت، اپراتور مبلغ جریمه را اعلام می‌کند. با وارد کردن اطلاعات حساب و رمز دوم کارت، قبض جریمه را پرداخت می‌کنید.

۴. از طریق خودپرداز بانک ملی نیز، با انتخاب گزینه پرداخت قبوض و وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت، مبلغ پرداختی ظاهر می‌شود که می‌توانید آن را پرداخت کنید.

۹. پرداخت الکترونیکی عوارض شهرداری

برای پرداخت الکترونیکی عوارض شهرداری هم راه‌های زیادی وجود دارد. شما می‌توانید عوارض خودرو یا موتور سیکلت خود را اینترنتی پرداخت کنید. اگر به دنبال پرداخت اینترنتی عوارض خودرو خود هستید، مطلب «چگونه عوارض خودرو را اینترنتی پرداخت کنیم؟» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین با شماره گیری #۱۳۷* با تلفن همراه خود، به صورت رایگان می‌توانید از برخی از خدمات شهرداری تهران از جمله پرداخت قبوض و عوارض شهرداری استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر مطلب «معرفی سامانه USSD شهرداری تهران با کد #۱۳۷*» را ببینید.

علاوه بر این شهروندان تهرانی نیز برای پرداخت عوارض ملک خود می‌توانند به جای مراجعه مستقیم به بانک‌ها یا شهرداری، به سایت شهردای تهران مراجعه کنند. بعد از وارد شدن به این سایت مراحل زیر را انجام دهید:

۱. ابتدا منطقه که ملک شما در آن واقع شده است را وارد کنید.

۲. سپس نوع واحد را بر حسب اینکه مسکونی با تجاری است را انتخاب کنید.

۳. شماره شناسایی ملک شامل (ردیف مالک، ردیف، ملک، بلوک) را وارد کنید.

۴. در پایان کد امنیتی را وارد و گزینه پرداخت قبض را انتخاب کنید.

و اما ساده ترین راه پرداخت قبض:

اپلیکیشن پرداخت ایوا با یک تفاوت ساده

ایوا هم یکی از اپلیکیشن های پرداخت موجود در بازار است که متعلق به شرکت پرداخت الکترونیک سداد در مجموعه بانک ملی ایران است، بنابراین با خیال راحت می توان به آن اعتماد کرد. ایوا ضمن داشتن فضایی ساده و دوست داشتنی می کوشد خدمات خود را همراه با یک تفاوت ساده ارایه کند. همین تفاوت های ساده مزیت های رقابتی ایوا با سایر اپلیکیشن های پرداخت هستند.

اگر عدد یک را به 2000444 ارسال کنید لینک هوشمند دانلود ایوا برایتان ارسال می شود. یک راه دیگر دانلود ایوا شماره گیری #737* است. با این کار لینک دانلود ایوا برایتان پیامک می شود.

وارد بخش «پرداخت قبوض» که بشوید با سه گزینه «استعلام قبض تلفن ثابت»، «استعلام قبض تلفن همراه» و «پرداخت قبض» مواجه می شوید. گزینه آخر ویژه پرداخت قبض آب ، پرداخت قبض برق ، پرداخت قبض تلفن ، پرداخت قبض گاز و پرداخت قبض موبایل ، عوارض شهرداری، قبض های اداره دارایی و قبض های جریمه خودرو است.

اولین تفاوت ساده ایوا در پرداخت قبض

این است که برای پرداخت قبض تلفن ثابت یا موبایل نیاز به شناسه قبض و شناسه پرداخت نیست و صرفا با استفاده از شماره تلفن می توان بدهی تلفن را پرداخت کرد. بدین ترتیب که می توان با ثبت شماره تلفن مبلغ بدهی را استعلام و با وارد کردن مشخصات کارت بانکی پرداخت را انجام داد.

دومین تفاوت ساده ایوا در پرداخت قبض

این است که به هنگام استعلام، شناسه قبض در اپلیکیشن ثبت می شود، به صورتی که از بخش تراکنش های پرتکرار در دسترس خواهد بود و دفعه بعد صرفا باید شناسه پرداخت را وارد کرد. با این قابلیت، فرایند پرداخت بسیار سریع و ساده می شود.

درواقع پرداخت قبض که در سایر اپلیکیشن های پرداخت چند دقیقه زمانبر است با ایوا به چند ثانیه کاهش می یابد. چه کسی فکرش را می کرد چند ساعت توی صف ایستادن و کلافگی ناشی از آن به چند ثانیه کاهش یابد.

آنچه ایوا به شما می دهد «یک تفاوت ساده» اما اثربخش است. با ایوا همچنین می توانید به خدمات متنوع پرداخت نظیر خرید شارژ و اینترنت، کارت به کارت، موجودی، استعلام و پرداخت خلافی خودرو، خرید بیمه و بلیت اتوبوس و نیز خدمات ویژه ای مانند پرداخت عوارض خروج از کشور و قبض های شناسه دار دولتی دسترسی داشته باشید.

نحوه اشتراك و استفاده از خدمات در كليه روش ها :

١- افتتاح حساب نزد هر يك از بانك هاي ارائه دهنده خدمات غير حضوري پرداخت قبوض

٢- تكميل فرم استفاده از خدمات مذكور در بانك مذكور و دريافت كد شناسايي و كلمه عبور

, , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست