نگهداری بهینه از دستگاه کارتخوان

استفاده از دستگاه های کارتخوان چند سالی است که در میان مردم رایج شده است. اگرچه حتی سوپرمارکت های کوچک هم به دستگاه های کارتخوان مجهز شده اند اما بنا به گفته کارشناسان، میزان استفاده از دستگاه های کارتخوان همچنان با استاندارد بین المللی فاصله دارد. با این که دستگاه های کارتخوان خریدی بی دردسر و راحت را رقم می زند اما همچنان افرادی هستند که تمایل زیادی به جابجایی وجه نقد و خرید با آن را دارند. استفاده از کارتخوان ها نقش مهمی در نظام اقتصادی کشور دارد و این که همچنان افرادی هستند که تمایل استفاده از کارتخوان ها را ندارند، ضعف فرهنگسازی این موضوع را نشان می دهد. شرکت فناوری کارت پردازش دامون قصد دارد در این مقاله هر آن چه که درباره دستگاه های کارتخوان مهم است را اطلاع رسانی کند تا گامی در جهت فرهنگسازی استفاده از دستگاه های کارتخوان بردارد.

دستگاه های کارتخوان چه زمانی به وجود آمدند؟

حدود ده سال است که دستگاه های کارتخوان در ایران رونق پیدا کرده اند اما استفاده از دستگاه های کارتخوان در کشورهای جهان اول، بیش از سی سال است که رواج دارد. اولین دستگاه کارتخوان توسط ویلیام بروبک در سال 1974 ساخته شد و در فروشگاه های مک دونالد مورد استفاده قرار گرفت.

چرا باید از دستگاه های کارتخوان استفاده کنیم؟

تصور کنید که قصد خرید کالایی با قیمت یک میلیون تومان را دارید. آیا به همراه داشتن این میزان از پول، کار عاقلانه ای است؟ احتمال گم شدن و دزدی پول، آنقدرها کم نیست که بتوان از این مورد چشم پوشی کرد. استفاده از دستگاه های کارتخوان امنیت بالاتری در نگهداری از پول شما را به همراه دارد و از طرفی به شما امکان خرید اجناس گران تر را می دهد. این امنیت برای فروشنده کالا نیز برقرار می شود. فروشندگان مستقیما پول دریافتی را از طریق دستگاه های کارتخوان به حساب خود واریز می کنند و در این میان پول نقدی رد و بدل نمی شود.

از دلایل دیگری که استفاده از کارتخوان ها را مهم تلقی می کند، کاهش اتلاف زمان برای خریدار و فروشنده است. فروشگاه هایی که حجم بالایی از مشتریان را دارند باید بتوانند در کمترین زمان، حسابرسی کنند.

از طرفی استفاده از این دستگاه ها هیچ هزینه ای برای دارنده کارت ندارد و خریدار می تواند در صورت بروز مشکل، به راحتی حساب خود را بررسی کند.

یکی دیگر از دلایل مهمی که هر فردی را ملزم به استفاده از دستگاه های کارتخوان می کند، حفظ سلامت شخص است. اسکناس ها عامل بزرگی از میکروب ها و ویروس ها هستند و دست به دست افراد زیادی چرخیده اند. استفاده از اسکناس می تواند عامل مهمی در انتقال بیماری ها باشد از این رو استفاده از کارت های شتاب و دستگاه های پوز، نقش مهمی در کاهش ابتلا به بیماری ها دارند.

نکته مهم دیگر در استفاده از دستگاه های کارتخوان، حفظ محیط زیست و کاهش تولید کاغذ است. استفاده از دستگاه های کارتخوان، باعث حفظ ساختار اسکناس ها می شود و از طرفی، در بسیاری از موارد به جای خرید بلیط و دریافت کاغذ، کاربرد دارد.

نکاتی در مورد نگهداری بهینه از دستگاه کارتخوان

مدتی است به دلایل مختلف از جمله افزایش قیمت ارز ، بالارفتن هزینه هر تراکنش و همچنین هزینه واردات دستگاه های کارتخوان و رول های کاغذ شرکت های ارائه خدمات پرداخت مدل های تجاری خود را تغییر داده اند و مثل سابق دستگاه های کارتخوان سیار یا حتی ثابت را به صورت امانی واگذار نمی کنند و اقدام به فروش آنها می نمایند.در این روش بانک یا شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت هزینه دستگاه را پرداخت نمی کند لذا دغدغه ای هم به لحاظ بازگشت سرمایه ندارد.پیش از اجرای این مدل چون بانک ها یا شرکت های پرداخت روی این ابزارها سرمایه گذاری می کردند و آنها را به صورت امانی یا رایگان در اختیار کاربران قرار می دادند، می بایست از طریق رسوب سرمایه شما در بانک مربوطه یا کارمزد شاپرکی تراکنش های انجام شده روی کارتخوان در مدت معینی بازگشت سرمایه را پیش بینی می کردند و به همین دلیل زمانی که شما برای دریافت دستگاه کارتخوان به شعبه بانک خود مراجعه می کردید یا زمان زیادی باید در صف انتظار می ماندید و یا به دلیل گردش حساب کم ، کلا دستگاه در اختیار شما قرار نمی گرفت یا اگر به هر روشی دستگاه را دریافت می کردید به دلیل کمبود موجودی در حساب یا تعداد تراکنش کم پس از مدتی دستگاه از شما پس گرفته می شد تا در اختیار مشتریان با اولویت های بالاتری قرارگیرد.

با تلاش های فراوانی که توسط برخی شرکت های پیشرو در ارائه خدمات پرداخت الکترونیک از جمله شرکت ایرانکیش و فن آوا کارت در کشور انجام شد، امروز شما می توانید به سادگی اقدام به خرید دستگاه کارتخوان ثابت یا سیار بر اساس نیاز و سلیقه خود نمائید.در گذشته چون شما مالک دستگاه نبودید ، پشتیبان شرکت پرداخت هر ماه برای تست سلامت دستگاه به شما مراجعه می کرد ، اما حالا شما مالک دستگاه کارتخوان خود هستید پس لازم است نکات ریزی را در مورد نگهداری بهینه از آن بدانید.

1-دستگاه شما یک دستگاه با ضریب امنیتی بسیار بالاست

دستگاه های کارتخوان تقریبا کامپیوتر های کوچکی هستند که برای امنیت دارنده کارت و پذیرنده با ویژگی های امنیتی خاصی طراحی شده اند.از جمله این ویژگی های امنیتی می توان به حساسیت دستگاه به ضربه یا بازشدن پیچ ها اشاره نمود.دستگاه های کارتخوان در اثر ضربه به حالت قفل وارد می شوند و صرفا شرکت های پشتیبان یا گارانتی کننده دستگاه می توانند مجدد آنها را راه اندازی نمایند.همچنین هر گونه تلاش برای بازکردن پیچ های اصلی دستگاه منجر به از بین رفتن اطلاعات داخلی و نرم افزارهای مربوطه می شود که بازگرداندن آن صرفا توسط تعمیرکاران مجاز امکان پذیر است. لذا توصیه می شود از وارد آمدن ضربه به دستگاه جلوگیری نمائید و اکیدا توصیه می شود از باز کردن پیچ ها به هر دلیل خودداری فرمائید.

2-هد مغناطیسی کارتخوان

هد مغناطیسی قطعه ای بسیار کوچک و فلزی است که زمانی که شما کارت مغناطیسی خود را داخل شیار مربوطه می کشید، این هد نوار سیاه رنگ مغناطیسی کارت که شامل اطلاعات شماست را می خواند و به پردازنده دستگاه انتقال می دهد.این هد ها به ندرت خراب میشوند و بر اساس شرکت تولید کننده دارای عمر مفید هستند.ممکن است این هد بدلیل گرد و غبار یا جسم خارجی دچار اختلال در عملکرد شود.بهتر است هر ماه یکبار نسبت به تمیز کردن ان اقدام نمائید.برای این کار کافیست یک دستمال مرطوب را با کمی الکل آغشته کنید و دور یک کارت بانکی بپیچید سپس چندین بار به آرامی در شیار مربوط به کارت کشیدن بکشید.بهتر است دستگاه در زمان این کار در حالت خاموش باشد.

3-باطری

معمولا در دستگاه های کارتخوان سیار دو باطری تعبیه شده است.یکی از باطری ها جزو قطعات داخلی دستگاه است که برای کاربران معمولی قابل مشاهده نیست این باطری مخصوص عملیات داخلی دستگاه است و صرفا توسط تعمیرکاران مجاز قابل تعویض می باشد.باطری دوم باطری است که کاربر آن را مشاهده می کند و معمولا با بازکردن پشت دستگاه(وابسته به مدل) قابل مشاهده است.همانطور که قبلا ذکر شد بازکردن پیچهای اصلی دستگاه منجر به آسیب نرم افزاری و قفل شدن دستگاه می گردد توجه کنید که معمولا تنها یک پیچ مشخص در دستگاه وجود دارد که برای دسترسی کاربر به محل سیمکارت و تعویض باطری طراحی شده است.در صورتی که آن را مشاهده نمیکنید یا شک دارید بهتر است به دفترچه راهنما دستگاه مراجعه نمائید.معمولا پیچ های این قسمت با دست قابل بازشدن هستند.باطری اصلی دستگاه معمولا از خانواده باطری های قابل شارژ لیتیومی است.باطری یکی از مهمترین اجزا دستگاه کارتخوان سیار است پس نگهداری بهینه از آن ضروری است.توصیه می شود پس از خرید دستگاه از سلامت باطری اطمینان حاصل نمائید.از شارژ اصلی دستگاه استفاده کنید جریان نامناسب برق می تواند موجب از بین رفتن باطری یا کم کردن عمر مفید آن باشد.بهتر است بر اساس راهنما زمان روشن ماندن دستگاه را تنظیم نمائید تا بر اساس نیاز دستگاه مدت زمان بیشتری قابل استفاده باشد و باطری آن کمتر مصرف گردد.

4-محل سیمکارت

دستگاه های کارتخوان سیار بر اساس برند تولید کننده دارای یک یا چند محل سیمکارت هستند که معمولا این اسلات ها زیر باطری طراحی می شوند.از فشارآوردن یا وارد کردن هرگونه شی ء خارجی به این محل اکیدا خودداری فرمائید.محل سیمکارت به لحاظ ظاهر مشابه اسلات های SAM کارت است.معمولا این اسلات ها کنار هم طراحی می شوند.توجه کنید که سیمکارت را اشتباها در در محل SAM وارد نکنید.سیمکارت قطع نانو یا میکرو قابل استفاده در دستگا های کارتخوان نمی باشد لذا سیمکارت را از قطع اصلی خود خارج ننمائید.

5-محل قرارگرفتن رول کاغذ

معمولا در هر دستگاه سیار محلی برای قراردادن رول کاغذ طراحی شده است.دستگاه بدون رول کاغذ توانائی انجام عملیات بانکی را ندارد .سنسور مربوطه در این محفظه قراردارد.پس از مدتی به دلیل گردو غبار یا پودر جدا شده از کاغذ های حرارتی این سنسور دچار اختلال در عملکرد می شود.لذا بهتر است بر اساس مدت استفاده ، این محفظه توسط فشار باد ملایم یا جاروبرقی معمولی و دستمال آغشته به کمی الکل نظافت شود.

6-لیبل سریال

دستگاه شما دارای یک شناسنامه است ،شماره سریال دستگاه که روی دستگاه باید حتما الصاق شده باشد و عینا همین سریال از طریق منو نرم افزاری قابل مشاهده و چاپ است.برای دریافت خدمات پس از فروش داشتن شماره سریال مجاز الزامی است. اگر از دستگاه های کارتخوان سیار وریفون استفاده می کنید می توانید در این صفحه .شماره سریال خود را استعلام کنید.

7-پیامهای غیر عادی

در صورتی که روی دستگاه پیامهای غیر عادی مشاهده می کنید برای جلوگیری از هرگونه سو استفاده احتمالی با تعمیر کاران مجاز تماس بگیرید و به صورت تلفنی راهنمائی بگیرید.

8-تنظیمات

پس از تنطیمات اولیه از ورود به قسمت های مدیریت دستگاه خود داری نمائید.ورود مکرر رمز اشتباه در برخی از منو ها موجب قفل شدن دستگاه می شود.

مختصری درباره اقبال بازار به ابزارهای شارژی و نحوه نگهداری از باتری ها و انواع آن

حرکت محسوس به سمت تولید ابزار های شارژی در بازار

اگر از افرادی هستید که تحولات بازار ابزار را پیگیری می‌کنید یا این تغییرات برای شما اهمیت دارد باید به طور محسوس درک کرده باشید که اقبال قابل ملاحظه‌ای نسبت به ابزارهای شارژی در بازار دیده می‌شود. این دستگاه‌ها به دلایل زیادی قابل بررسی است و می‌تواند اتفاقی باشد که آینده جدید این بازار را رقم می‌زند. ابزارهای شارژی نسبت به دیگر ابزارها کاربردی‌تر و در دسترس‌تر می‌توانند باشند. مشکل نبود پریز برق، نبود دستگاه کمپرس باد، قطعی برق و… مواردی است که می‌تواند استفاده روز افزون این دستگاه‌ها را در پی‌داشته باشد. کمپانی‌های بزرگ هم گام‌های بلندی در راستای تولید این گونه ابزار‌ها برداشته‌اند که می‌توان با اندکی دقت در بازار آن را مشاهده کرد. آنچه که مشخص است این ابزارها با باتری‌هایی کار می‌کنند که قابلیت شارژ شدن دارند. در این مقاله، انواع باتری‌ها و نحوه نگهداری از آن ها را با هم می‌خوانیم.

انواع باتری های قابل شارژ و نحوه نگهداری صحیح آن‌ها

حداقل به دو منظور از این باتری‌ها استفاده می‌شود. اولین و رایج‌ترین مورد استفاده، قابل استفاده بودن وسیله به منظور استفاده‌های پرتابل و در مکان‌هایی است که به هر دلیل، امکان استفاده از سیم‌کشی برق شهری و بطور کلی هیچ یک از منابع تامین انرژی غیر از باتری دستگاه مقدور نباشد. دومین مورد استفاده که اغلب از چشم استفاده کننده دور می‌ماند، به جهت حذف نوسانات برق شهری و ایجاد یک ورودی تغذیه بدون نوسان است.

الف) باتری نیکل کادمیمNI-CD:

این نوع باتری باید هرچند هفته یکبار به طور کامل شارژ و دشارژ شود. اگر این کار را انجام ندهید، به سرعت عمر باتری به دلیل آنچه که «اثر حافظه « نامیده می‌شود از کار می‌افتد. «اثر حافظه « یعنی اگر شما شارژ و دشارژ کامل باتری را انجام ندهید، فقط به اندازه آخرین درصد از شارژ باقی مانده مجدداً شارژ می‌شود.

به عنوان مثال، اگر 30 درصد از کل شارژ باتری تخلیه شود، فقط به اندازه 70درصد شارژ باقی مانده مجدداً شارژ خواهد شد. اگر مرتبا این کار راتکرار کنید،30درصد از شارژ باتری بدون استفاده خواهد ماند و فقط به اندازه 70 درصد کارایی خواهد داشت، حتی اگر چراغ باتری در هر بار که آن را شارژ می‌کنید 100درصد شارژ را نشان دهد، اما در واقع به اندازه 70 درصد شارژ شده است.

ب) باتری نیکل متال هیبرید NI-MH:

این باتری‌ها، شبیه باتری‌های نیکل کادمیم هستند، با این تفاوت که به اثر حافظه، کمتر حساسند و ظرفیت بالاتری دارند.

ج) باتری لیتیوم یون LI-ION:

این باتری‌ها آخرین نوع از باتری‌های موجود در بازار هستند و در برابر اثر حافظه، مقاومند و تاثیر چندانی برآنها ندارند. در عوض مشکل این باتری ها این است که در صورت OVERCHARGED کردن آنها و یا عدم استفاده طولانی از آنها در حالت فول شارژ، کارایی خود را از دست می‌دهند.

باتری خود را سالم نگه دارید

قبل از اینکه اولین بار از باتری استفاده کنید، آنرابه مدت 12 ساعت یا حداقل زمان موجود شارژ کنید. این مورد در دفترچه راهنمای کلیه دستگاه های مجهز به باتری نیز درج شده است. برای استفاده از باتری، آنرا بطور کامل شارژ کنید و تا زمانی که به طور کامل تخلیه نشده از برق استفاده نکنید. (این کار برای باتری‌های نیکل-کادمیم و نیکل-متال هیبرید مانع از تاثیر «اثر حافظه» می‌شود).برای باتری‌های لیتیوم-یون این امر مانع از OVER CHARCHING می‌شود.

هرگز باتری را به مدت طولانی بلا استفاده رها نکنید. حتی اگر شما بیشتر وقت‌ها از برق شهر استفاده می‌کنید (مانند دستگاه الکتروشوک)، بطور منظم از باتری دستگاه هم استفاده کنید و آن را در شرایط مناسب نگهداری کنید.

محل مناسب نگهداری از باتری

اگر برای مدت طولانی از دستگاه استفاده نمی‌کنید، (یک هفته یا بیشتر) پک باتری را از دستگاه جدا کنید، (باتری کاملاً تخلیه شده باشد) باتری را در محل خشک و خنک نگهداری کنید و از قرار دادن در محیط‌های گرم، مرطوب و در معرض گرد و غبار اجتناب کنید. هرگز باتری را کنار اجسام فلزی قرار ندهید. هرگاه دستگاه روشن است هرگز باتری اصلی را از دستگاه جدا نکنید.

قبل از شارژ مجدد باتری‌های NI-CD و NI-MH می‌بایست گهگاهی آن را بطور کامل تخلیه کنید. بدین منظور، هنگام کار با دستگاه باید به‌صورت مستقیم از شارژ باتری استفاده کنید و پس از پایان کار و خاموش نمودن دستگاه، جهت شارژ مجدد باتری آنرا به برق وصل کنید.

باتری‌های اسیدی:

این باتری‌ها در دو نوع تر و ژله‌ای در دستگاه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند . این باطری‌ها نیز به شارژ اولیه طولانی بین 12 تا 24 ساعت نیاز دارند اما برخلاف باتری‌های خشک به هیچ وجه نباید خالی‌( دشارژ ) شوند. وسایلی را که از این نوع باطری‌ها استفاده می‌کنند را غیر از زمانی که نیاز به جابجایی دارند، از برق شهری جدا نکنید. اگر این باتری ها یک بار خالی (دشارژ ) شوند کیفیت خود را از دست داده و از آن به بعد، زمان شارژ شدن آنها طولانی و مدت زمان شارژ ماندن آنها نیز به شدت کاهش یافته و در اولین فرصت باید تعویض شوند. نکته دیگری که باید در نگهداری از این باتری‌ها به آن توجه شود این است که با توجه به اسیدی و تر بودن مواد داخل این باتری‌ها از صدمه خوردن بدنه این باتری باید جلوگیری شود در صورت صدمه دیدن ، بلافاصله آنها را از دستگاه خارج و نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.

نکات مهم در خصوص حفظ و نگهداري کارتخوان های بی سیم:

از شارژ کردن دستگاه هاي بی سیم با شارژهاي غیر استاندارد و مخصوص دستگاه هاي دیگر جداً خودداري نمایید

از ریختن مایعات بر روي دستگاه ، زمین خوردن پایانه ، گرم شدن زیاد دستگاه یا محیط ، در معرض گرد و خاك و.. بودن پایانه تا حد امکان جلوگیري کنید.

در صورت خرابی دستگاه آن را بدون دستکاري به نمایندگان مربوطه جهت تعمیر تحویل نمایید.

در پایانه هاي بیسیم با توجه به اینکه سیم کارت پایانه صرفاً بر روي دستگاه کار می کند ، از درآوردن و جا زدن زیاد سیم کارت جداً خودداري کنید.

آیا تراکنش های ناموفق و کسر موجودی از طریق دستگاه های پوز قابل پیگیری است؟

یکی دیگر از مزایای استفاده از دستگاه های کارتخوان همین مورد است. دستگاه های کارتخوان تمامی نقل و انتقالات موفق و ناموفق را در حافظه خود ثبت می کنند و خریدی مطمئن را رقم می زنند. این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که در صورت کسر موجودی و انجام عملیات ناموفق، در کمتر از چند ساعت، موجودی مجددا به حساب خریدار بازگردانده می شود. ضریب امنیتی دستگاه های کارتخوان بسیار بالا است و امکان از دست دادن پول و کلاه برداری از طریق آن ها وجود ندارد.

Pos یا دستگاه کارتخوان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

احتمالا شما هم در کنار دستفروش های جاده ای، تابلوهای زیادی را دیده اید که روی آن ها نوشته شده است: کارتخوان موجود است. کارتخوان ها به همه افرادی که کسب و کارشان با استفاده از دستگاه های پوز ساده تر می شود، تعلق می گیرند. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند از دستگاه های کارتخوان استفاده کنند و هیچ محدودیت قانونی برای عدم دریافت دستگاه های کارتخوان وجود ندارد. اگر صاحب کسب و کار شخصی و کوچکی هستید، می توانید با سرمایه شخصی اقدام به خرید دستگاه های کارتخوان کنید. تفاوت صاحبان شرکت و سازمان ها با اشخاص معمولی و صاحبان کسب و کار کوچک، در نحوه تهیه دستگاه های پوز است. مدارکی که از اشخاص حقوقی یا همان صاحبان شرکت ها و سازمان ها، گرفته می شود، کامل تر از مشاغل کوچک است. در هر صورت ارائه تصویر کارت ملی و شناسنامه همراه با شماره حساب بانک عامل برای خرید دستگاه کارتخوان، برای همه افراد یکسان است. همچنین به ازای خرید هر دستگاه، خریدار باید اوراق تعهد آور بانکی و یا سفته تهیه کند. برای بانک ها تعداد تراکنش شما مهم است و اگر بعد از دریافت دستگاه کارتخوان از آن استفاده نکنید، دستگاه مجددا پس گرفته می شود چرا که تعداد دستگاه های پوز در ایران محدود است و هزینه این دستگاه ها بالا است.

از دستگاه کارتخوان در چه مکان هایی می توان استفاده کرد؟

دستگاه های کارتخوان بیسیم نسل جدیدی از دستگاه های کارتخوان هستند که می توانند در تمامی نقاطی که موبایلتان آنتن میدهد، مورد استفاده قرار گیرند. پیک های موتوری، فروشگاه های زنجیره ای، دست فروشان، پارکینگ ها، انبارداری ها، پارکبان ها و فروشگاه ها از جمله مواردی هستند که از کارتخوان های سیار استفاده می کنند. بسیاری از اتوبوس ها به سیستم کارتخوان مجهز شده اند تا به جای بلیط، با استفاده از کارتخوان، کرایه اتوبوس را دریافت کنند.

 

 

, , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست