نحوه استفاده از دستگاه کارت خوان

استفاده از دستگاه های کارت خوان که خوشبختانه این روزها در اغلب فروشگاه های بزرگ و کوچک و حتی دکه های روزنامه فروشی پیدا می شود راهکار مناسبی برای کاهش استفاده از پول نقد و کاهش مضرات استفاده از پول می باشد. به گزارش بانکی دات آی آر، کارشناسان همواره توصیه می کنند به دلیل پیشگیری از سوء استفاده احتمالی از کارتتان شخصا کارت بکشید و از گفتن رمز به فروشنده خودداری نمایید.

کلیه شرکت های پشتیبانی کارتخوان و دارندگان کارت خوان شخصی می توانند از طریق سه کلیدهای F1، F2 و F3 به امکانات مختلف کارتخوان خود دسترسی داشته باشند یا قابلیت های مختلف آن را تنظیم کنند. در این متن می کوشیم امکانات تحت هر یک از این سه کلید را در انواع مختلف دستگاه پوز فروشگاهی، کارتخوان سیار و پایانه فروش با برندهای گوناگون توضیح دهیم.

دستگاه کارت خوان یا پوز( POS )که به اصطلاح عامیانه پایانه فروش ، دستگاهی است که در سال های اخیر, کار خرید و فروش را برای مشتریان و فروشندگان بسیار ساده کرده اند. دستگاهی است که از طریق ارتباط تلفنی یا شبکه‌ای به سیستم بانکی امکان انتقال خودکار مبلغ خرید از حساب فروشنده را فراهم می‌سازدو دیگر لازم نیست مبلغ زیادی وجه نقد همیشه با خود حمل کنید.

دستگاه کارت خوان علاوه بر امکان پرداخت دارای عملکردهای مختلفی از جمله

  • پرداخت قبوض
  • شارژ سیم‌کارت
  • اعلام موجودی
  • دریافت صورتحساب
  • امکان انصراف از خرید و گزارش روزانه

است که صاحبان آن را از مزایای شعبه کوچک بانکی برخوردار می‌کند.

جلوگیری از هک دستگاه کارتخوان

برای جلوگیری از هک شدن پایانه های فروش دسترسی به منوهای مختلف آن ها نیاز به رمزهای گوناگونی دارد که میتوان لایه های امنیتی مختلفی نظیر صندوقدار، پذیرنده و پشتیبان برای آن تعریف کرد که بنا به آن سطح دسترسی هر کاربر محدود می شود. لایه امنیتی صندوق دار متشکل از رمزی چهاررقمی است که با یک مقدار ثابت داخل نرم افزار پایانه فروش تعریف می شود و توسط صندوقدار، پذیرنده و پشتیبان قابل تغییر است. این رمز به همراه راهنمای استفاده از دستگاه توسط پشتیبان به پذیرنده و صندوقدار تحویل می شود. صندوقدار باید جهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی خود را مطابق با راهنمای استفاده از دستگاه کارتخوان تغییر دهد. جهت ایجاد امنیت بیشتر و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی با سه مرتبه ورود اشتباه رمز، امکان ورود به منوی صندوقدار مسدود می شود و پس ازآن باید توسط پذیرنده یا پشتیبان مجدداً تعریف شود. لایه امنیتی پذیرنده شامل رمزی حداقل چهاررقمی است که با یک مقدار ثابت داخل نرم افزار پایانه فروش تعریف می شود و توسط پذیرنده و پشتیبان قابل تغییر است. این رمز به همراه راهنمای استفاده از دستگاه توسط پشتیبان به پذیرنده تحویل می شود. پذیرنده نیز جهت جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی باید رمز خود را مطابق با راهنمای استفاده از دستگاه کارتخوان تغییر دهد.

نحوه استفاده از دستگاه کارت خوان

کارت بانکی خود را شخصا در دستگاه کارت‌خوان کشیده و خودتان رمز را وارد کنید. هیچ گاه و در تحت هیچ شرایطی آن را در اختیار فرد دیگر یا فروشنده قرار ندهید.

1.ابتدا کارت را داخل دستگاه بکشید. (سمتی که فلش راهنمای کارت نشان داده و در راستای قسمت مشکی رنگ پشت کارت.)

2.جمله (ورود مبلغ ) را مشاهده می کنید؛مبلغ  را توسط کلیدهای اعداد به ريال وارد نموده و کلید تایید را بفشارید.

3.جمله ( مبلغ تایید می شود ) را مشاهده می کنید ؛اگر مبلغ وارد شده صحیح است کلید تایید و در صورت مغایرت، کلید لغو را بفشارید.

  1. جمله ( ورود رمز کارت ) را مشاهده می کنید ؛رمز کارت خود را وارد ، سپس کلید تایید را بفشارید.
  2. جمله ( لطفا صبر کنید ) را مشاهده می کنید ؛دستگاه در حال ارتباط با مرکز است.
  3. در انتها دستگاه یک پرینت به شما خواهد داد که متعلق به خود شماست.
  4. یک نسخه پرینت هم برای صاحب فروشگاه ارائه می شود.

پس از انجام  عملیات مبلغ كارت از حساب شما كسر و به حساب فروشنده واریز می شود.این رسید پس از مدتی در اثر برخورد با نور محو می شود لذا اگر نگهداری این رسید برای شما مهم است می بایست از آن كپی بگیرید  یا با ماژیک نشانگر آن را هایلایت کنید .

توجه:

به منظور ایجاد امنیت بیشتر و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی با سه مرتبه ورود رمز اشتباه، امکان ورود به منوی پذیرنده مسدود می شود که نهایتاً توسط پشتیبان در منوی مربوطه قابل بازنشانی است. لایه امنیتی پشتیبان متشکل از رمزی حداقل چهاررقمی است که از طرف دفتر مرکزی با الگوریتمی خاص تعریف شده و توسط ستاد مرکزی قابل تغییر است. الگوریتم تولید رمز در اختیار مسئول دفتر استانی است و طی روالی مشخص به پشتیبان هر منطقه اعلام می شود. در صورت قطع همکاری هر یک از نفرات پشتیبان، با جذب پشتیبان جدید، رمز مربوط به دستگاه های آن منطقه توسط ستاد مرکزی تغییر می یابد.

تذكر: در حفظ و نگهداری رمز خود نهایت دقت را مبذول فرمایید. پس از انجام  عملیات مبلغ كارت از حساب شما كسر و به حساب فروشنده واریز می شود.

توجه : شایان توجه است كه این رسید پس از مدتی در اثر برخورد با نور محو می شود لذا اگر نگهداری این رسید برای شما مهم است می بایست از آن كپی بگیرید.

برگشت كالا

در صورت انصراف از خرید كالا ، گزینه برگشت كالا را انتخاب نموده و دكمه ثبت یا ورود را فشار دهید سپس رمز ورود ترمینال كه این رمز فقط در نزد فروشنده است را وارد نمائید سپس سریال ترا كنش را كه بر روی رسید خرید درج شده است را وارد نمائید پس از انجام این مراحل مبلغ به حساب خریدار برگشت می خورد و به حساب ایشان اضافه می گردد.

دریافت موجودی

امكان دریافت موجودی كارت از دستگاه های كارت خوان فروشگاهی وجود دارد. برای دریافت موجودی كارت ،گزینه دریافت موجودی كارت یا موجودی كارت را انتخاب نموده و كلید ثبت یا ورود را فشار دهید سپس رمز كارت را وارد نموده و كلید ثبت یا ورود را فشار دهید. دستگاه یك قطعه رسید مبنی بر موجودی شما را ارائه می دهد.

مزایای استفاده از کارت خوان

1- کاهش اتلاف زمان
2- ضریب امنیتی بسیار بالا
3- استفاده از پایانه فروش هیچ هزینه‌ای برای دارنده کارت ندارد
4- اسکناس یکی از عوامل انتقال آلودگی‌ها و بیماری‌هاست.

, , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست