ستاره مربع ها

حتما برای همه شما پيش آمده كه نیاز به خرید بسته اینترنت داشته باشید. در این زمان مسلما سریعا گوشي موبايلتان را در دست گرفته و با گرفتن کدی مثل #724* در همان لحظه اينترنت همراه ميگيريد. به چنین کدهایی کد USSD می‌گویند که در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه کد USSD چیست؟ و چه کاربردهایی دارید بپردازیم. در انتها نیز مقایسه‌ای بین USSD و پیامک انجام می‌دهیم و پر کاربردترین کدهای USSD را به شما معرفی می‌کنیم.

کد دستوری یا USSD چیست و چگونه کار می کند؟

USSD درواقع مخفف عبارت Unstructured Supplementary Service Data است. این سرویس یک خدمت مکمل و جانبی است و از داده های بدون ساختار یا ساختارنیافته ای استفاده می کند که خود شرکت ارائه دهنده آن سرویس تعریف کرده است. در زبان فارسی معمولا آن را با عنوان «کد دستوری» می شناسند. کد دستوری (USSD) در واقع نوعی مبادله پیام بین یک موبایل و یک برنامه کامپیوتری است که در بستر جی اس ام (GSM) یا سامانه جهانی ارتباطات همراه عمل می کند. این کدها مستقیماً به سرورهای اپراتورهای شبکه تلفن همراه ارسال می شوند و این سرورها طی فرایندی مشخص خدمات اپراتور خود را مرحله به مرحله در اختیار کاربر قرار می دهند. کاربر خدمت موردنظر خود را انتخاب می کند و از مسیری معین آن خدمت را خریداری می کند. GSM در اصل صورت کوتاه شده Global System For Mobile Communication به معنای سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراه است. این سامانه یکی از جاافتاده ترین استانداردهای تلفن های همراه در جهان است.

چنان که گفتیم کدهای دستوری اعدادی هستند که بین یک # و * محصورند و بر این اساس از شماره تلفن متمایز می شوند. این خدمت از قابلیت های ذاتی این شبکه نیست و به واقع  جزو خدمات جانبی رایگان شبکه جی اس ام محسوب می شود، لذا همیشه در دسترس است و هزینه یا کارمزدی برای کاربر ندارد. ارسال و دریافت این کدها تقریباً با تمام گوشی های موجود اعم از ساده یا هوشمند میسر است و لازم نیست گوشی قابلیت خاصی داشته باشد.

به گزارش روزنامه هفت صبح، از چند سال پیش صدا و سیما برای تامین هزینه ساخت برنامه‌هایش به این سمت رفت که هر برنامه‌ای باید یک اسپانسر جداگانه داشته باشد. این اتفاق مصادف شد با فراگیر شدن کدهای دستوری موسوم به USSD، همان ستاره مربع‌هایی که امکان انجام تراکنش‌های بانکی، خرید شارژ و … را بدون نیاز به دسترسی به اینترنت در اختیار مشترکان تلفن همراه قرار می‌دهد. اغلب شرکت‌هایی که کدهای دستوری راه اندازی و پشتیبانی کردند خود اپراتورها و شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌های کشور هستند. آنها گردش مالی قابل توجهی دارند و خیلی سریع به حامی مالی خیلی از برنامه‌های مهم تلویزیونی تبدیل شدند.

چه کار هایی را میتوان با USSD انجام داد؟

 1. انتقال وجه
 2. اعلام موجودی
 3. خرید شارژ ها از اپراتور های مختلف
 4. پرداخت قبوض
 5. خرید بسته های اینترنت از اپراتور های مختلف
 6. کمک‌های خیر خواهانه

کد USSD های بانک ها و شرکت‌های مختلف:

 • بانک آینده: #745*
 • بانک انصار: #763*
 • افق پودات: #770*440*
 • بانک پارسیان: ‌‌#701*
 • پککو تجارت الکترونیک پارسیان: #708*
 • بانک حکمت: #765*
 • بانک رفاه کارگران : #729*
 • بانک سینا : #727*
 • بانک شهر : #787*
 • بانک صادرات : #719*
 • بانک صنعت و معدن : #711*
 • بانک کشاورزی : #730*
 • بانک گردشگری : #764*
 • بانک مسکن : #737* یا #713*
 • بانک ملت ( به پرداخت ملت ) : #712*
 • بانک ملی : #717*
 • پست بانک : #747*
 • آپ(پرشین سوییچ)
 • جیرینگ: #123*
 • باجه ایرانسل: #100*
 • همراه 24(پرداخت الکترونیکی سامان): #724*
 • مبنا کارت آریا : #770*
 • پرداخت نوین آرین : #780*
 • فن آوا کارت : #767*
 • موسسه کوثر : #744*
 • بانک پاسارگاد : #720*

توجه داشته باشید که کد #100* را اگر با خطوط ایرانسل شماره گیری کنید خدمات مربوط به باجه ایرانسل را به شما نمایش میدهد و اگر این شماره را با خطوط همراه اول شماره گیری کنید خدمات مربوط به ارتباطات سیار ایران(همراه اول) را به شما نمایش میدهد.

پیوند صدا و سیما با این کدهای USSD روز به روز دامنه نفوذ آنها را گسترده‌تر کرد تا کار به جایی رسید که حالا مخاطبان تلویزیونی برای شرکت در نظرسنجی‌ها و انتخاب فلان بازیگر و خواننده محبوبشان هم باید از این کدها استفاده کنند. به این جمع، سرویس‌های مبتنی بر ارزش افزوده مخابراتی VAS هم اضافه شد. در این شیوه مثلا از هواداران تیم‌های فوتبال خواسته می‌شود عدد خاصی را به یک سرشماره پیامک کنند و بعد هرروز هزینه مشخصی به پای  حساب تلفن همراه‌شان نوشته می شد. لغو کردن این سرویس‌های ارزش افزوده هم خودش غائله جداگانه‌ای بود که درنهایت با ورود سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا حدودی حل و فصل شد.

مزایای کدهای دستوری

 1. ازآنجاکه اطلاعات را ذخیره نمی کنند ذخیره انتقال درخواست و پاسخ سرعت بالایی دارد.
 2. نیازی به نصب نرم افزارهای جانبی روی موبایل کاربر نیست.
 3. رایگان بودن این سرویس
 4. از شر وارد کردن کد شارژ های ایرانسل و یا همراه اول و طولانی و اشتباهات حین وارد کردن آنها خلاص خواهید شد.
 5. در دسترس بودن
 6. با ساده ترین تلفن های همراه می توان از این خدمات بهره مند شد.
 7. نیازی به اتصال به اینترنت ندارد.
 8. برای استفاده کردن شماره کارت بانکی و رمز دوم موردنیاز است و به سایر اطلاعات کارت از قبیل CVV2 و تاریخ انقضای کارت نیاز نیست.
 9. سفرهای درون شهری را کاهش می دهد.
 10. با ارسال رسید در قالب پیامک و حذف رسیدهای کاغذی در زمره فناوری های سبز قرار دارد.
 11. ثبت چند کارت بانکی در یک سیمکارت
 12. عدم نیاز به مراجعه به بانک
 13. سرعت انتقال و پاسخ دهی بسیار سریع بدلیل عدم نیاز به ذخیره سازی درخواستها
 14. عدم نیاز به ورود به منوهای خاصی از موبایل و ارسال آسان با شماره گیری و فشردن دکمه Call
 15. ضریب بسیار بالای امنیتی به دلیل استفاده از فضای صوت
 16. برای استفاده، شماره کارت بانکی و رمز دوم مورد نیاز است و سایر اطلاعات کارت از قبیل CVV2 و تاریخ انقضای کارت مورد نیاز نمی باشد.

و البته معایب کدهای دستوری:

 1. امکان ارسال یکپارچه اطلاعات در این شیوه وجود ندارد.
 2. به دلیل الزام به طی کردن مراحل متعدد، به پایان رسیدن فرایند هر خرید زمان می برد.
 3. در صورت بروز اشتباه امکان اصلاح خطاهای کاربری و بازگشت فرایند به نقطه اول وجود ندارد.
 4. در هر صفحه درج تعداد کاراکتر محدودیت دارد.
 5. برای انجام هر فرایند محدودیت زمانی وجود دارد و درصورتی که پاسخ های ارسالی بیش از چند ثانیه طول بکشد تراکنش به انجام نمی رسد.
 6. امکان رمزنگاری اطلاعات در این شیوه وجود ندارد.

امنیت USSD

همان گونه که ذکر شد این نوع خدمات با توجه به استفاده از فضای صوت دارای امنیت بالایی است. درخواست های ارسالی از سمت شما مستقیماً به سرور بانک ارائه دهنده خدمات منتقل می شود و در واقع زمانی که شما اطلاعات کارت بانکی خود را جهت نهایی کردن خرید وارد می کنید جای هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت. بستری مناسب برای  امنیت اطلاعات شما فراهم می کند. سرور نیز متناسب با در خواست ارسالی، پاسخ را به سمت اپراتور ارسال و اپراتور هم به کاربر میرساند.

فرق کد دستوری (USSD) با پیامک (SMS) چیست؟

کد دستوری یک روش برقراری ارتباط بین کاربر تلفن همراه با شبکه است، اما پیامک بین دو کاربر تلفن همراه و به میانجی شبکه ردوبدل می شود. به همین دلیل پیامک ابتدا در شبکه ذخیره و در مرحله بعد ولو با تأخیر به مقصد ارسال می شود، اما در خدمت USSD  به محض ارسال کدهای دستوری یا پیغام دریافت می شود یا در صورت عدم امکان ارسال پاسخ ارتباط قطع می شود و کاربر دوباره باید به ارسال کد اقدام کند.

اگر خدمت ارسال پیامک درواقع رسانه ای است دوطرفه که کاربران برای انتقال پیام های دلخواه به یکدیگر استفاده می کنند، در کدهای دستوری کاربران برای خریدن خدمات و محصولات محدودی به این رسانه رجوع می کنند. پس از ارسال کد دستوری این خدمات و محصولات به صورت منو برای کاربر ارسال می شود و کاربر با انتخاب شماره هرکدام از گزینه ها و ارسال آن به شبکه درخواست خود را مطرح می کند. سرور شبکه  با دریافت این شماره، درخواست مشتری را مرحله به مرحله به سمت خدمت مطلوب کاربر هدایت می کند.

کدهای دستوری در ارسال پیامک محدودیت های خاصی دارند. اگر دست کاربر در نوشتن محتوای پیامک باز است و می تواند متنی نسبتاً بلند برای مخاطب خود ارسال کند، کاربر کد دستوری هم به لحاظ اندازه مطلب بسیار محدود است و هم این که باید پیام خود را از میان گزینه های که اپراتور در اختیار وی قرار می دهد انتخاب کند.

چگونگی کار با USSD

مشتری ابتدا با ارسال یک درخواست به شکل #…*به شبکه، میتواند گزینه هایی را به صورت منو مشاهده کرده و با انتخاب شماره هر کدام از منوها و ارسال به سرور شبکه درخواست خود را مطرح نماید. سرور شبکه با دریافت این شماره و با استفاده از ناحیه کاری ایجاد شده مراحل درخواست مشتری را به سمت مربوطه هدایت میکند.

یک راه حل سریع نیز قابل استفاده میباشد. برای مثل وقتی شما کد #…* را وارد میکنید یک منو برای شما باز میشود که برای مثال گزینه اول خرید شارژ میباشد و شما هم قصد خرید شارژ دارید. برای تسریع در این مورد میتوانید از روش زیر استفاده نمائید. به این صورت که به جای وارد کردن کد اصلی و سپس انتخاب عددی که برای خرید شارژ در نظر گرفته شده است، مستقیما عدد مربوط به خرید شارژ را در کد اصلی به شکل زیر جایگزاری کنید.

جمع بندی

همانطور كه در اين مقاله اشاره كرديم كد ussd در جامعه امروزي ميتواند كمك زيادي به انجام كارها به ما بكند و سرعت بيشتري براي انجام برخي امور به ما مي‌دهد، شما هم ميتوانيد به راحتي از ussd استفاده كنيد.

, , , , , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست