خودپرداز چیست؟ بخش اول

(Automated Teller Machine :ATM) که گاه عابر بانک هم نامیده شده دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به‌وسیلهٔ قراردادن کارت عابربانک خاصی در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه از حساب خود پول دریافت کرده یا موجودی حساب بانکی خود را بگیرند بدون اینکه نیاز به شمارشگر انسانی باشد. بسیاری از خودپردازها نیز به امکان واریز پول یا چک، جابجایی پول میان حساب‌های بانکی و حتی خرید تمبر را برای مشتریان فراهم می‌کنند.

این یک دستگاه کامپیوتری تخصصی است که مدیریت پول شما را راحت می کند. به عنوان مثال ، تقریباً تمام دستگاههای خودپرداز امکان برداشت پول را دارند و بسیاری از آنها به شما امکان می دهند که واریز کنید. در برخی از آن ها ، می توانید بیانیه ای را چاپ کنید (سابقه ای از فعالیت یا معاملات حساب خود). مانده حساب خود را بررسی کنید (مقدار پول در حساب های شما در حال حاضر) انتقال حساب بین حسابهای خود؛ معمولاً می توانید به بیشتر حساب های خود در دستگاههای خودپرداز که توسط بانک شخصی شما اداره می شود ، دسترسی داشته باشید.

دستگاه اتوماتیک (ATM) یک مرکز بانکی الکترونیکی است که به مشتریان این امکان را می دهد تا معاملات را بدون کمک نماینده شعبه یا دخالت شخصی دیگر انجام دهند. هرکسی که دارای کارت اعتباری یا کارت بدهی است می تواند به اکثر دستگاههای خودپرداز دسترسی داشته باشد.

این دستگاه ها راحت هستند ، به مصرف کنندگان این امکان را می دهند تا معاملات سریع و سلف سرویس را از بانکداری روزمره مانند سپرده و برداشت ها به معاملات پیچیده تر مانند پرداخت قبض و نقل و انتقال انجام دهند و یا چکی را پاس کرد و یا میتوان از گزینه های پرداخت های دولتی مثل ادارات دولتی مثل بیمه برای مستمری بگیران و خیریه برای افراد تحت پوشش کمیته امداد در خودپرداز ها استفاده کرد.

اغاز اعطای خودپرداز شخصی

با اتصال سوئیچ‌ های بانکی امکان اتصال خودپردازهای شخصی به شبکه شتاب از طریق بانک ها فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ویرا نگار پردازش : از این پس با اتصال سوئیچ بانکها به دارندگان دستگاههای خودپرداز شخصی پذیرندگان می توانند از طریق مشارکت با بانک ها به شبکه شتاب متصل شده و بابت تمامی تراکنش‌هایی صورت گرفته از طریق دستگاه اعم از وجه خروجی شتابی، کارت به کارت، پرداخت قبوض، موجودی و شارژ و … کارمزد دریافت نمایند.

تاریخچه

اولین دستگاه خودپرداز را ۲۷ ژوئن ۱۹۶۷ یک شعبه بانک بارکلیز در محله انفیلد در شمال لندن افتتاح کرد. این اختراع جان شپرد-بارون بود و در آن زمان حداکثر ده پوند به متقاضیان پرداخت می‌کرد. شعبه انفیلد بانک بارکلیز همچنان فعال است و در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷ به مناسبت پنجاهمین سالگرد خودپرداز یکی از دستگاه‌هایش را به رنگ طلایی درآورد.

نخستین دستگاه خودپرداز خاورمیانه، در ایران بوسیله بانک بیمه بازرگانان و در تهران قرار گرفت. امروزه اغلب دستگاه‌های خود پرداز ایرانی به شبکه شتاب متصل هستند. شبکه شتاب امکان برداشت و مشاهده موجودی را برای دارندگان کارتهای بانکهای عضو این شبکه از همه خودپردازها فراهم می‌آورد. در ایران می‌توان از طریق دستگاه‌های خودپرداز اقدام به پرداخت قبض‌های خدمات عمومی نظیر آب، برق و تلفن نمود. پرتغال بالاترین سرانه خودپرداز در اروپا را دارد: ۱۵۱۶ دستگاه به ازای هر یک میلیون نفر. سوئد کمترین تعداد را دارد: ۳۳۳ دستگاه برای هر یک میلیون نفر.

 

ماژولهای اصلی خودپرداز:

1. کارتخوان یا کارت ریدر (Card Reader) : دریافت کارت مشتری، خواندن اطلاعات آن.

2. پین پد (EPP: Encrypting PinPad) : دریافت رمز مشتری، رمز کردن آن و ارسال به کامپیوتر.

3. چاپگر رسید یا رسید پرینتر (Receipt Printer) : چاپ اطلاعات رسید مشتری روی کاغذ رسید، برش و تحویل آن به مشتری.

4. چاپگر ژورنال یا ژورنال پرینتر (Journal Printer) : چاپ گزارش عملکرد دستگاه و رول کردن کاغذ جهت استفاده های بعدی کاربر شعبه. این چاپگر از دید مشتری پنهان است.

5. اسکناس پرداز یا کش دیسپنسر (Cash Dispenser) : شمارش اسکناس و تحویل آن به مشتری.

6. دریافت کننده اسکناس یا کش اکسپتور (Cash Acceptor) : دریافت اسکناس از مشتری و ذخیره آن در دستگاه.

7. Cash Recycler : دریافت و پرداخت اسکناس، ترجمه مستقیم این ماژول بازیافت کننده اسکناس یا کش می باشد که مرسوم نیست. این ماژول کار دو ماژول قبل را با هم انجام می دهد. یعنی هم از مشتری اسکناس می گیرد و هم قادر به پرداخت آن می باشد. بعضی از مدلها محفظه دریافت/ پرداخت جداگانه دارند و قادر به استفاده مجدد از اسکناسهای دریافتی نیستند، اما بعضی از مدلها قادر به پرداخت همان اسکناس های دریافت شده به مشتری بعدی را دارند.

8. بارکد خوان یا بارکد ریدر یا بارکد اسکنر (Barcode Scanner, Barcode Reader) : خواندن بارکدهایی مثل بارکد قبض.

9. دوربین (Camera) : گرفتن عکس یا فیلم از مشتری یا کاربر دستگاه.

10. پنل کاربر یا اپراتور پنل (SOP : Supervisor Operation Panel یا TTU : Text Terminal Unit) : یک ماژول داخلی و سمت اپراتور دستگاه و شامل صفحه کلید و نمایشگر می باشد. نمایش وضعیت کلی خودپرداز و ماژولهای آن، وارد کردن تنظیمات، عیب یابی ماژولها و … توسط این ماژول انجام می شود.

11. واحد سنسورها و اندیکیتورها (Sensors and Indicators Unit : SIU) : شامل کلیه سنسورهای دستگاه مثل سنسور دربها، ضربه و …، و چراغها مثل چراغهای چشمک زن ورود کارت و … می باشد

خودپرداز ماژولهای دیگری نیز ممکن است داشته باشد که در ایران معمولاً از آنها استفاده نمی شود. به عنوان مثال Depository برای دریافت پاکت، Coin Acceptor/Dispenser برای دریافت/پرداخت سکه و ماژولهای امنیتی برای رمز نگاری پیامها.

مکان یابی خودپرداز

دارندگان ملی کارت می توانند علاوه بر دریافت وجه نقد ،از سایر خدمات و قابلیت خودپردازهای این بانک به شرح ذیل استفاده نمایند.

دریافت مانده حساب

پرداخت اقساط تسهیلات

تغییر رمز دارنده ملی کارت

دریافت صورتحساب مختصر (ده  گردش آخر حساب)

واریز وجه یا واگذاری چک از طریق خودپردازهای چند منظوره

انتقال وجه بین حسابهای مرتبط با کارت

انتقال وجه به کارتهای دیگر ( به منطور اطمینان خاطر مشتریان نام و نام خانوادگی ذینفع نمایش و در صورت تایید انتقال وجه انجام می شود.)

پرداخت قبوض خدماتی : آب ،برق،تلفن ثابت ، تلفن همراه ، گاز و قبوض شهرداری

شارژ سیم کارتهای اعتباری تلفن همراه

شارژ مستقیم سیم کارت های اعتباری (Topup)

ضمنا دارندگان کارت سایر بانکهای عضو شتاب نیز می توانند از دریافت وجه و دریافت مانده حساب نیز بهره مند شوند.

صدور رمز دوم  کارت ( که در تلفنبانک و خریدهای اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد) وتغییررمز اول

انتقال وجه از کارتهای عضو شتاب به حساب های سیبایی بانک ملی ایران

*  با اتصال مرکز شتاب به سوئیچ کشورهای بحرین،قطر،کویت و …. دارندگان ملی کارت های جدید با کد  APACS که 6 رقم اول شماره کارت آنها 603799 است، می توانندعلاوه بر 4،009  خودپرداز مستقر در نقاط مختلف کشور، از خدمات خودپردازهای کشورهای مذکور استفاده نمایند.

راهنمای استفاده از دستگاه خودپرداز

ورود کارت

ابتدا کارت خود را از طرفی که با علامت مشخص شده است وارد ورودی کارتخوان نمایید.

 انتخاب زبان

با ورود کارت به کارتخوان صفحه انتخاب زبان ظاهر می شود. در صورت انتخاب زیان فارسی کلیه پیام های سامانه به زبان فارسی و در غیر اینصورت به انگلیسی خواهد بود.

برای انتخاب زیان مورد نظر کلید مقابل آن را فشار دهید.

  نکته امنیتی!

با توجه به اینکه برخی افراد سودجو با استفاده از عدم آگاهی اقشار مختلف مردم از زبان انگلیسی، با ترفندهای گوناگون از جمله سفارش خرید کالا، انجام امور خیریه و … ضمن ترغیب به استفاده از منوی انگلیسی(لاتین) با دادن اطلاعات نادرست و گرفتن اطلاعات حساب ، از جمله موجودی حساب و … اقدام به کلاهبرداری می نمایند، تأکید می نماید حتما از منوی فارسی(زبان اصلی شخص) استفاده شود.

  ورود رمز

پس از انتخاب زبان فارسی،‌پیام ” لطفاً رمز کارت خود را وارد نمایید“ بر روی صفحه ظاهر می گردد. کد رمز خود را از طریق صفحه کلید وارد و سپس کلید Enter  را فشار دهید.

  انتخاب نوع خدمت

پس از وارد نمودن شماره رمز، جدول انتخاب نوع خدمات روی صفحه کلید ظاهر می گردد. با فشار دادن کلید مقابل هر یک از خدمات می توانید عملیات مورد نظر را انخاب نمایید.

دریافت وجه

برای دریافت وجه با فشار دادن کلید مقابل گزینه ” دریافت وجه“ جدول انتخاب مبلغ ظاهر می شود. با فشار دادن کلید مقابل هر یک از مبالغ مورد نظر ، وجه درخواستی به شما پرداخت خواهد شد. در صورت انتخاب گزینه ” مبالغ دیگر “ در پیام بعدی مبلغ مورد نیاز را از طریق صفحه کلید وارد نمایید.

پس از تعیین مبلغ مورد درخواست پیام ” لطفاً‌چند لحظه صبر کنید“ روی صفحه ظاهر و سپس با نمایش پیام ” لطفاً کارت خود را بردارید“ ابتدا کارت شما از محل دریچه کارتخوان خارج و با نمایش پیام ” لطفاً‌وجه را فوراً‌بردارید“ وجه مورد درخواست شما از دریچه خروج پول به شما تحویل می گردد. در خاتمه نیز یک قطعه رسید چاپ و ارائه می گردد.

تذکر

چنانچه در برداشتن ملی کارت یا وجه نقد ارائه شده تأخیر نمایید کارت یا وجه به داخل دستگاه برگشت داده می شود.

توجه

دستگاه های خودپردازی که با اسکناس 50 هزار ریالی پولگذاری می شوند امکان پرداخت مبلغ تا سقف 2 میلیون ریال در هر نوبت وجود دارد. بدین منظور با انتخاب گزینه ” مبالغ دیگر“ مبلغ درخواستی را تا سقف 2 میلیون ریال از طریق صفحه کلید وارد نمایید.

در مورد دستگاههایی که فاقد اسکناس 50 هزار ریالی می باشند ، در برخی از دستگاه ها تا سقف 800 هزار ریال و در برخی دیگر تا سقف 200ر1 هزار ریال در هر مرحله قابل پرداخت می باشد.

اعلام مانده حساب

با فشردن کلید مقابل گزینه ” اعلام مانده“ در منوی انتخاب نوع خدمات،‌می توانید از موجودی حساب خود مطلع شوید. در صورت انتخاب گزینه ”چاپ“ دستگاه یک قطعه رسید حاوی اطلاعات مربوط به میزان موجدی و شماره حساب مرتبط با کارت و شماره مشتری چاپ و ارائه می نماید. در صورتیکه گزینه ” رویت“ را انتخاب نمایید،‌این اطلاعات بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر خواهد شد.

عملیات رمز

به منظور تغییر رمز اصلی کارت  ( رمز اول ) و یا تخصیص رمز تلفنبانک (رمز دوم کارت) گزینه عملیات رمز را انتخاب نمایید. صفحه دیگری حاوی دو گزینه نمایش داده می شود. گزینه اول را جهت تغییر رمز اصلی کارت و گزینه دوم را برای تخصیص یا تغییر رمز تلفنبانک انتخاب نمایید.

تغییر رمز اصلی (رمز اول)

با فشار دادن کلید مقابل گزینه ”تغییر رمز“ می توانید رمز کارت خود را  تغییر دهید. در این صورت باید رمز جدید خود را به صورت یک عدد چهار رقمی از طریق صفحه کلید وارد نمایید . عدد رمز جهت تأیید دوباره سوال می شود که باید همان عدد را مجدداً وارد نمایید.

در صورت صحت انجام عملیات پیغام ” تراکنش با موفقیت انجام شد“ ظاهر می شود. رمز جدید را از بین اعداد چهار رقمی که احتمالی فراموشی آن کمتر است انتخاب نمایید.

تخصیص یا تغییر رمزتلفنبانک (رمز دوم )

با فشار دادن کلید مقابل گزینه ” تخصیص یا تغییر رمز دوم“ می توانید رمزتلفنبانک (رمز دوم کارت) خود را تعیین وی یا تغییر دهید. یک عدد (پنج تا دوازده رقمی) به عنوان رمزتلفنبانک خود انتخاب و از طریق صفحه کلید وارد نمایید. عدد رمز جهت تأیید دوباره توسط دستگاه سوال می شود که باید رمز انتخابی خود را مجدداً‌وارد نمایید. در صورت صحت انجام عملیات پیغام ” تراکنش با موفقیت انجام شده“ ظاهر می شود.

رمز تلفنبانک جهت استفاده از تلفنبانک سیبا (2784-021 ) و همچنین خریدهای اینترنتی مورد استفاده می باشد.

پرداخت قبوض

با انتخاب گزینه ” پرداخت قبوض“ پیغام ” شناسه قبض خود را وارد نمایید“ ظاهر می شود. شناسه قبض و شناسه پرداخت چاپ شده بر روی قبض و مبلغ آن را وارد نمایید. اطلاعات قبض شامل نوع قبض و شناسه قبض و مبلغ آن بر روی صفحه نمایش و در صورت تأیید ، قبض شما پرداخت و رسید پرداخت آن توسط دستگاه چاپ و ارائه می گردد.

شارژ سیم کارت

با انتخاب این گزینه، جدول مربوط به سیم کارت های مختلف روی صفحه نمایش می شود. سیم کارت خود را انتخاب نمایید. پس از انتخاب نوع سیم کارت ، جدول مبالغ شارژ نمایش می شود. مبلغ مورد نظر را انتخاب نمایید. پس از تأیید نهایی قبض رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می شود که حاوی اطلاعات مربوط به شماره سریال و رمز جهت شارژ نمودن سیم کارت می باشد.

صورتحساب مختصر

با انتخاب این گزینه صورت 10 تراکنش آخر حساب مرتبط با کارت شما همراه با اطلاعات مختصر بر روی قبض رسید مشتری چاپ و ارائه می شود.

توجه: در حال حاضر امکان دریافت صورتحساب مختصر بیش از یک بار در طول شبانه روز امکانپذیر نمی باشد.

 انتقال وجه

با انتخاب گزینه ” انتقال وجه“ می توانید مبلغی را از حساب خود به یکی دیگر از حساب های مرتبط با کارت خود و یا ملی کارت دیگر ویا کارت سایر بانک های عضو شبکه شتاب منتقل نمایید. نام و نام خانوادگی انتقال گیرنده، شماره حساب و مبلغ مورد نظر توسط دستگاه نمایش داده می شود و در صورت تأیید، انتقال وجه انجام و یک قطعه رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می شود.  سقف انتقال وجه از طریق خودپرداز30/000/000 ریال می باشد.

  واریز وجه

تعداد زیادی از دستگاههای خودپرداز بانک ملی ایران از نوع چند منظور(Full Function) است و مشتریان می توانند با مراجعه به یکی از این دستگاهها جهت واریز وجه نقد یا واگذاری چک به حساب خود اقدام نمایند. بدین منظور گزینه ”واریز وجه“ را انتخاب نموده و مبلغ چک یا وجه واریزی را وارد نمایند. یک قطعه قبض توسط دستگاه چاپ و همراه یک پاکت ارائه می شود. وجه نقد یا چک مورد نظر را همراه قبض داخل پاکت قرار داده و با زدن کلید ادامه ، پاکت را از طریق دریچه دریافت پاکت به دستگاه تحویل دهید. در پایان یک قطعه قبض رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می شود. روز بعد، محتوی پاکت توسط شعبه کنترل و وجه واگذاری به حساب واریز می شود. چکهای واگذاری به دستگاه نیز پس از وصول به حساب منظور خواهد شد.

چرا از دستگاههای خودپرداز استفاده می کنیم؟

دستگاههای خودپرداز یک راه مطمئن و راحت برای مدیریت پول شما هستند. می توانید از 24 ساعت در روز ، 7 روز هفته از انها استفاده کنید. برخی به شما امکان می دهند زبانی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.

آیا استفاده از دستگاه خودپرداز هزینه ای دارد؟

بله!

دستگاهای خودپرداز برای ارسال پول به بانکهای دیگر و حسابهای دیگر مبالغی رو از حساب مشتریان کسر و بعد واریز را انجام خواهند داد ولی در مقابل پاس کردن چک یا تحویل پول هیچ مبالغی از هزینه ها کم نخواهد شد. تقریباً همه بانک ها برای غیر مشتریانی که از ان استفاده می کنند ، هزینه ای را پرداخت می کنند. به خاطر داشته باشید که حتی اگر استفاده از ان ها ممکن است هزینه ای برای شما داشته باشد ، بسیار ارزان تر از استفاده از خدمات داخل بانک است.

فرایند خرید دستگاه خودپرداز

به طور کلی هر فردی میتوانند اقدام به خرید دستگاه خودپرداز کنند. خرید دستگاه ATM  شرایطی دارد که تقریبا هر فردی میتواند به راحتی آن ها را فراهم کند. با خرید دستگاه خودپرداز، قراردادی بین بانک و خریدار بسته میشود که در آن بانک متعهد میشود در سود حاصل از تراکنش های دستگاه عابربانک با خریدار شریک شود. در این بخش شرکت ویرا نگار به شرایط خرید دستگاه خودپرداز ، شرایط محل نصب خودپرداز، مدارک مورد نیاز جهت گرفتن خودپرداز اشاره میکند.

شرایط خرید دستگاه خودپرداز شرطی بین فروشنده ، خریدار و بانک که عبارتند از:

– داشتن حسن شهرت:

نداشتن سوء پیشینه از الزامات تهیه دستگاه خود پرداز میباشد سوء پیشینه افراد توسط بانک  استعلام گرفته میشود.

– پذیرش تعهدات بانکی:

بانک نیز معمولاً یکسری پیش نیازها جهت نصب و راه اندازی به مشتری اعلام کرده و همچنین مدارکی را از مشتری درخواست می کند که از طریق شرکت از مشتری اخذ و بررسی و تأیید می شود.

-ضمانت سوییچ بانکی:

بانک جهت اطمینان از عدم سواستفاده از سوییچ بانکی از متقاضی دستگاه خودپرداز چک ضمانت دریافت میکند

-تاییدیه محل نصب:

محل نصب دستگاه از نظر امنیت  به متقاضی از طرف کارشناسان شرکت ویرا نگار مورد بررسی قرار میگیرد.

اگر شخص خریدار شرایط فوق را داشت اقدام به خرید دستگاه خودپرداز از شرکت ویرا نگار پردازش میکند. شرکت پشتیبانی دستگاه خودپرداز به عهده دارد و دستگاه را در محل موردنظر نصب و راه اندازی میکند وآموزش های لازم را به خریدار میدهد.

شرایط محل نصب خودپرداز

مکان از نظر تعداد تراکنش مناسب باشد: معمولاً محلی برای نصب خودپرداز باید انتخاب شود که پرتردد باشد و همچنین حداقل در فاصله ۱۰۰ متری از آن، دستگاه خودپرداز دیگری فعال نباشد. برق دستگاه ایمن باشد: مکان دارای برق تکفاز ، ارت و یو پی اس مناسب خودپرداز باشد تا علاوه بر جلوگیری از قطع دستگاه هنگام قطع برق، در نوسانات برق نیز از آسیب رساندن به دستگاه جلوگیری شود. شرکت ویرا نگار پردازش این تجهیزات را فراهم میکند.

مکان دارای اینترنت پایدار باشد: سرعت اینترنت محل توسط کارشناسان شرکت ویرانگار پردازش بررسی میشود. نمای مناسبی برای دستگاه ساخته شود: سطل و سایه بان مناسب جهت جلوگیری از تابش نور آفتاب به دوربین دستگاه و جهت تبلیغات محیطی خودپرداز میتوانید  شرکت ویرا نگار پردازش این تجهیزات را تهیه کنید. پیشنهاد میشود بنر و یا تابویی در محل نصب شود تا رهگذران از وجود دستگاه مطلع شوند. محل حتما دارای دوربین باشد تا امنیت محل تامین شود و همچنین ترجیحاً نصب دزدگیر برای امنیت خودپرداز پیشنهاد می شود. حفاظ مناسب جلوی دستگاه تعبیه شود. پیشنهاد میشود دستگاه و وجه نقد داخل آن بیمه شود تا در صورت بروز خطرات احتمالی، پوشش بیمه پاسخگو باشد.

مدارک مورد نیاز جهت گرفتن خودپرداز

مدارک موردنیاز اشخاص حقیقی:

-تکمیل فرم درخواست

-کپی برابر اصل جوازکسب معتبرویاپروانه بهره برداری منطبق با محل درخواست متقاضی

-کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی

-کپی برابر اصل سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی

-افتتاح حساب مجازی در شهرنت بانک شهر

-تاییدیه پستی

-چک ضمانت

مدارک شناسایی اشخاص حقوقی:

-کپی برابر اصل اساسنامه

-کپی برابر اصل اظهارنامه ثبت شرکت

-کپی برابر اصل آگهی تأسیس و آخرین تغییرات شرکت ( اعم از تغییرات هیئت مدیره و نشانی شرکت (

-کپی برایر اصل کارت ملی و شناسنامه تمامی اعضای هیئت مدیره

-کپی برابر اصل کد اقتصادی

-کپی گواهی ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده

-کپی افتتاح دفترچه حساب بانک شهر

-سند مالکیت و یا اجاره نامه معتبر محل استقرار دستگاه خودپرداز

-اظهارنامه مالیاتی منتهی به اخرین سال مالی

پس از ارائه مدارک به شرکت و بانک، معمولاً طی یک روز دستگاه به شما تحویل داده می شود .طی یک  پروسه یک هفته ای،سوییچ بانک شما فعال می شود.

نکات امنیتی دستگاه خودپرداز

از آنجا که اکثر دستگاههای خودپرداز پول نقدی می پردازند و بسیاری از آنها واریز را قبول می کنند ، منطقی است که فارغ از مکان و هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز ، نسبت به محیط اطراف خود هوشیار و آگاه باشید. در اینجا برخی نکات ایمنی شخصی هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز آورده شده است

وقتی خودتان هستید ، از استفاده ازان در مناطق خارج از کشور یا متروک خودداری کنید. از ان هایی که در داخل بانک ها یا سوپر مارکت ها واقع شده اند ، استفاده کنید. از دستگاههای خودپرداز در مکانهای روشن و عمومی استفاده کنید.

هنگام برداشت وجوه از محیط اطراف خود آگاه باشید. اگر متوجه چیزی غیر عادی هستید ، بعداً برگردید یا از دستگاه دیگری استفاده کنید.

اگر به نظر می رسد شخصی در تجهیزات دستگاه خودپرداز دستکاری کرده است ، از آن استفاده نکنید.اگر فردی مشکوک به شما کمک کند از ان استفاده کنید ، خودداری کنید و ترک کنید.

هنگام وارد کردن پین خود ، صفحه را پوشانید تا دیگران نتوانند آن را ببینند.

پس از انجام معامله خود ، به یاد داشته باشید که کارت ، پول و هرگونه اسناد چاپی مانند رسید یا بیانیه خود را حذف کنید.

قبل از ترک دستگاه خودپرداز ، پول و کارت خودپرداز را کنار بگذارید. همیشه از نشان دادن پول نقد خودداری کنید. همیشه تأیید کنید که مبلغ برداشت شده یا واریز شده با مبلغ چاپ شده در رسید شما مطابقت دارد.

رسیدهای خود را با خود ببرید تا مجرمان احتمالی ندانند که چقدر برداشت کردید یا چقدر پول در حساب شما است.

در اینجا چند نکته اضافی برای مراقبت از کارت دستگاه خودپرداز ، پین و رسیدهای شما آورده شده است:

یک کارت خودپرداز گمشده یا دزدیده شده را بلافاصله به موسسه مالی که کارت را برای شما صادر کرده است گزارش دهید.

کارت خود را در محفظه داشبورد اتومبیل خود نگذارید. درصد بالایی از سرقت های کارت از محفظه داشبورد اتومبیل است.

کارت های خود را به کسی قرض ندهید. شما مسئول استفاده از آنها هستید. اجازه ندهید که کارتهای شما توسط دیگران ، حتی خانواده و دوستان استفاده شود.

پین را انتخاب کنید که به خاطر سپردن آن آسان باشد اما حدس زدن برای دیگران دشوار است. از هیچ شماره یا کلماتی که در کیف پول شما ظاهر می شود استفاده نکنید (نام ، تاریخ تولد ، شماره تلفن و غیره).

هرگز پین خود را به کسی نگویید. هیچ شخصی حتی از یک موسسه مالی نباید پین شما را درخواست کند. شما تنها فردی هستید که باید آن را بشناسید.

هرگز شماره شناسایی شخصی (PIN) خود را یادداشت نکنید. آن را به خاطر بسپارید. شماره حساب و پین خود را یادداشت نکنید و آن را با خود حمل نکنید. اگر کیف پول یا کیف پول شما به سرقت رفته باشد ، شخص دیگری می تواند به پول شما دسترسی داشته باشد.

هنگام انتخاب پین ، از انتخاب شماره ای که حدس زدن دیگران برای شما آسان است ، جلوگیری کنید – برای مثال ، نام ، شماره تلفن ، تاریخ تولد یا هر ترکیب ساده ای از این موارد.

همیشه کپی از رسیدهای خود را نگه دارید. معاملات خود را در ثبت معاملات خود ثبت کنید. رسیدهای خود را مقایسه کنید. سپس پیش از پرتاب آنها ، رسیدهای خود را خرد یا از بین ببرید.

کارتهای خود را از آهن ربا دور نگه دارید. این می تواند اطلاعات ذخیره شده در کارت شما را پاک کند.

اگر کارت تعویض دریافت کردید ، کارت قدیمی خود را نابود کنید. کارتهای حسابهای لغو شده را نابود کنید.

مقالات مرتبط

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست