خودپرداز ارزی

امروزه نقش کارت های اعتباری بین المللی، در تسهیل تراکنش های بین المللی غیر قابل انکار است. سهولت در استفاده، تعدد درگاه های پذیرنده و امنیت پرداخت از جمله مهمترین عوامل استفاده از این کارت هاست. از این رو صادر کنندگان کارت های ارزی بین المللی همواره تلاش می کنند تا امکانات و خدمات بیشتری را توسط این کارت ها عرضه نمایند. در واقع آنچه به عنوان انواع کارت های ارزی بین المللی در این نوشتار مطالعه خواهید کرد، وجه تمایز آنها از نظر خدمات و امکانات بانکی و گستره تراکنش هاییست که توسط این کارت ها قابل انجام است و نه نامی که روی آنها درج شده است. از جمله مهمترین برند های تجاری کارت های ارزی بین المللی می توان به ویزا کارت (VISA Card)، مستر کارت (Master Card)، امریکن اکسپرس (American Express)، مسترو (Maestro)، دیسکاور ایت (Discover it) و … اشاره کرد.

بانک سامان اولین بانک کشور بود که سال 1396 خودپرداز های ارزی خود را (با ارائه اسنکاس دلار) راه‌اندازی کرد. اگرچه به دلیل نوسانات ارزیِ سال 1397 ، این اتفاق مهم دستگاه های خودپرداز کمتر در اخبار و رسانه‌ها بازتاب یافت با این حال جریان توسعه و افزایش جایگاه تجاری اجتماعی خودپردازها بهبود قابل توجهی یافت. بانک مرکزی در یک برنامه میا‌ن‌ مدت با سیاست تدریجی تصمیم دارد روند توزیع ارز را به شعب بانک ها منتقل نمایید، بر همین اساس دستگاه ATM یکی از بهترین گزینه‌ها در تحقق این برنامه‌ ریزی است. بزودی تعداد بسیار زیادی از خودپردازهای کشور مجهز به این سیستم پرداخت ارز خواهد شد و مشتریان خودپردازها می‌توانند با وارد کردن کارت بانکی و اطلاعات مورد نیاز، بر اساس مبلغ تعیین شده از طرف بانک مرکزی بدون نیاز به مراجعه به صرافی‌ها ارز دریافت کند.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با توزیع ارز از طریق خودپردازها این امکان بوجود خواهد آمد که ارزهای معتبر مثل دلار، یورو و پوند به تدریج در خریدهای غیر بین‌المللی با مبالغ خرد نیز رواج پیدا کند.
یکی از راه های ساده حمل اسکناس، استفاده از ارزهای معتبر به جای اسکناس های ریالی است، تنها به این دلیل که می‌توان جای یک کیف حاوی پر از اسکناس، تنها چند 100 دلاری همراه داشت. سمت دیگر این رویکرد دریافت و تبدیل آن است.

خودپردازهای ارزی بانک سامان راه‌اندازی شد!

بانک سامان با همکاری شرکت صرافی سامان، خدمت جدید فروش ارز از طریق خودپرداز را آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک سامان،‌ عباس میرزا نیری مدیر بانکداری الکترونیک بانک سامان با اعلام این خبر گفت: «در این خدمت، دارندگان کارت‌های بانکی عضو شتاب می‌توانند با مراجعه به خودپردازهای ارزی که بدین منظور در تعدادی از شعب بانک و فرودگاه امام خمینی (ره) تعبیه شده است، ارز خریداری کنند.»

مدیر بانکداری الکترونیک بانک سامان با بیان اینکه فروش ارز دلار با نرخ روز صرافی سامان صورت می‌گیرد، تصریح کرد: «هم‌وطنان با واردکردن کارت شتابی خود، تعیین میزان دلار درخواستی و واردکردن اطلاعات کارت ملی، تاریخ تولد و شماره تلفن همراه خود، درخواستشان را ثبت می‌کنند و پس از تأیید اطلاعات مشتری از طریق سامانه ثبت‌احوال، ارز درخواست‌شده از طریق دستگاه خودپرداز به آن‌ها پرداخت می‌شود.»

خودپردازها و عدم تمرکز زدایی از بازار ارز

عدم دسترسی آسان به وجه نقد ارزی یکی از دلایل متمرکز شدن بازار توزیع ارز به مراکز فیزیکی خاصی است به شکلی که در برخی از شهرهای بزرگ مراکز متمرکزی با ده ها صرافی ثابت و سیار به مرکز خرید و فروش ارز تبدیل شده است.

خودپردازها به آسانی این تمرکز فیزیکی را از بین خواهند برد. همچنین به دلیل نظارت الکترونیکی در برداشت ارز، از سو استفاده‌هایی که منجر به ایجاد بازار سیاه می‌شود جلوگیری خواهد شد. اتصال حساب‌ارزی به خودپرداز های ارزی بانک ملی از نمونه‌های دیگر این تمرکز زدایی است.

طبیعی است که این برنامه به زمان احتیاج دارد تا به صورت فراگیر از کلان‌شهرها به شهرهای بزرگ و کوچکتر منتقل گردد. عابر بانک‌های ارزی به نام خودپرداز «صراف» نیز شناخته می‌شوند و از این پس می‌توانند در تمام ساعات شبانه‌روز نقش یک صرافی تمام وقت کاملا قانونی را ایفا کنند.

امکان برداشت دلار از خودپرداز، با ملی کارت ارزی فراهم شد

مشتریان می‌توانند با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی ایران و سپرده‌گذاری ارزی نزد این بانک، اقدام به افتتاح حساب‌های دلاری و یا یورویی و تقاضای صدور و دریافت ملی کارت ارزی کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک ملی، این بانک با هدف ارائه خدمات نوین و محصولات جدید به مشتریان خود، تحولی عظیم در حوزه بانکداری بین‌الملل ایجاد کرده است.

عدم وجود ابزار برداشت از حساب‌های ارزی به‌صورت شبانه‌روزی این بانک را بر آن داشت تا ارائه خدمات ارزی خود را بهینه‌تر کرده و پروژه صدور کارت‌های ارزی را عملیاتی کند.

ازاین‌پس مشتریان می‌توانند با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی ایران و سپرده‌گذاری ارزی نزد این بانک اقدام به افتتاح حساب‌های دلاری و یا یورویی و تقاضای صدور و دریافت ملی کارت ارزی کنند.

انواع کارت های ارزی بین المللی از نظر اتصال به حساب بانکی:

 • کارت اعتباری یا Credit Card

این دسته از کارت ها به پشتوانه یک حساب بانکی و در بیشتر مواقع، تحت قراردادی که یک شرکت با بانک جهت واریز حقوق ماهیانه متقاضی دارد، صادر می گردند. مادامیکه این قرارداد از نظر بانک معتبر باشد و بطور منظم واریز حقوق ماهیانه فرد به این حساب انجام می پذیرد متقاضی این اعتبار را خواهد داشت که حتی بیش از میزان موجودی حساب با کارت خرج نماید. در واقع تا زمانی که مشتری با بانک اصطلاحا خوش حساب است و این امید می رود که حقوق وی به حسابش واریز شود، مشتری قادر خواهد بود که از بانک خود قرض بگیرد و سر موعد مقرر بدهی خود را پرداخت نماید. با این خوش حسابی مشتری در پرداخت بدهی به بانک، مرتبا به امتیاز اعتباری خود می افزاید تا جایی که امتیاز وی به حد نصاب مورد نظر بانک برسد. البته روش های دیگری نیز جهت ایجاد و افزایش اعتبار کارت وجود دارد. برای مثال صاحبان کسب و کار با داشتن گردش حساب و یا خالی نکردن موجودی حساب می توانند اعتبار حساب خود را افزایش می دهند.

به هر روش که متقاضی اعتبار کارت خود را افزایش دهد اجازه دارد یک Credit Card داشته و به اعتبار امتیاز بانکی خود با کارت خرج کرده و در آینده با ورود پول به حساب از طریق واریز حقوق ماهیانه و … به صورت قسطی آن را بپردازد. سقف خرید در این کارت ها وابسته به میزان موجودی بانکی کارت نیست بلکه وابسته به میزان اعتباری است که بانک به شما داده است. چنین کارت هایی نمونه مشابه در سیستم بانکی ایران ندارند.
همچنین با توجه به خصوصیات و فرایند صدور کارت های Credit ، در حال حاضر امکان صدور کارت هایی از این نوع برای ایرانی ها بسیار بعید است.

 • کارت نقدی یا Debit Card

در این حالت نیز، کارت توسط یک حساب بانکی پشتیبانی می شود به این معنا که به هر میزان که در حساب بانکی موجودی وجود در دسترس باشد می توان با استفاده از کارت ارزی مربوطه خرید کرد و یا از دستگاه خودپرداز پول نقد (Cash) دریافت کرد. بنابراین امکان استفاده از کارت با سقفی بالاتر از موجودی بانکی در این نوع کارت وجود ندارد. این کارتها قابل شارژ مجدد بوده و پس از اتمام موجودی می توانید مجددا آن را شارژ و استفاده نمایید مشابه همان کارت های عابر بانک موجود در ایران.

در حال حاضر برای ایرانیان، امکان ثبت نام و دریافت کارت های Debit وجود دارد. این گونه کارت ها به صورت تحویل در کشور محل بانک صادر کننده که اغلب یکی از کشور های همسایه شمالی مانند تاجیکستان یا امارات متحده است صادر شده و متقاضی برای دریافت کارت بایستی به بانک مورد نظر رجوع نماید.

 • کارت های پیش پرداخت یا Pre-Paid

به کارت هایی اطلاق می شود که متصل به حساب بانکی نیستند مانند گیفت کارت (Gift Card) ها. این دسته کارت ها که در فروشگاه های زنجیره ای نیز به فروش می رسند، معمولا قابلیت برداشت یا انتقال وجه نقد از خود پرداز را نداشته و سقف خریدی که توسط این کارت ها قابل انجام است، معادل موجودی کارت است ( مشابه با کارت های Debit) . این کارت امکان پشتیبانی از انواع خرید، شامل کلیه پرداخت های حضوری، آفلاین، آنلاین (مانند خرید اینترنتی انواع کالا از وب سایتها مانند Amazon.com ، خرید بلیط و … ) و خرید از دستگاه های POS را داراست. ابن کارت ها اغلب غیر قابل شارژ مجدد هستند و تنها به اندازه مبلغی که در ابتدا شارژ می شوند قابلیت پرداخت دارند.
این کارت ها هم اکنون در ایران به فروش رسیده و توسط آنها اکثر پرداخت های آنلاین را می توان انجام داد.

 • کارت های مجازی Virtual Card

این کارت ها فیزیکی نیستند ولی کلیه مشخصات مورد نیاز برای انجام خرید آنلاین مانند Card number،CVV2 و تاریخ انقضا را دارا هستند. این کارت های در مواردی که سایت فروشنده یا خدمات دهنده، اسکن پشت و روی کارت، جهت تایید هویت دارنده کارت را بخواهد (که البته تعداد این سایت ها چندان زیاد نیست) یا چنانچه بخواهید به وسیله آن ها خرید حضوری با استفاده از دستگاه POS انجام دهید قابل استفاده نیستند.
این کارت ها هم اکنون در ایران به فروش رسیده و توسط آنها اکثر پرداخت های آنلاین را می توان انجام داد.

مزایای وجود خودپرداز های ارزی برای سرمایه‌گذاران و مالکان خودپردازها

به احتمال زیاد برداشت وجه از خودپرداز های ارزی به دو صورت خرید ارز و برداشت مستقیم خواهد بود. با توجه به این که متقاضیان خرید ارز بسیار پر تعداد‌تر از کسانی هستتند که حساب ارزی ذخیره دارند، این افراد با خرید ارز اقدام به سه کار همزمان خواهند کرد.

ابتدا وجهی را از حساب ریالی خود برداشت و به حساب دیگری واریز خواهند کرد. تراکنش صورت گرفته یعنی کارمزد و دریافت سود بیشتر برای صاحب خودپرداز. از طرف دیگر اعتبار و اعتمادسازی برای این وسلیه دوچندان خواهد شد. که به تبع آن ارزش سرمایه‌گذاری در این حوزه افزایش خواهد یافت.

خودپرداز ارزی به لحاظ سخت‌افزاری تفاوت چندانی با خودپردازهای ریالی نخواهد داشت و تنها وجه تفاوت آنها پشتیبانی نرم‌افزای و قابلیت اتصال به حساب‌های ارزی خواهد بود. با توجه به این که این تغییرات عمدتا نرم‌افزاری است بدون افزایش سرمایه، ارزش دارایی مالکان افزایش خواهد یافت.

همه اینها دلایل قابل تاملی است که نشان می‌دهد خرید عابربانک همچنان یکی از بهترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری توام با کسب درآمد است.

ویژگی های مهم کارت های ارزی بین المللی:

 • امکان یا عدم امکان واریز پول

یکی از مهمترین سوالاتی که در این بخش برای مشتریان ایجاد می شود این است که آیا امکان واریز پول به یک کارت و برداشت وجه واریزی وجود دارد یا خیر؟ برای اینکه امکان واریز یا برداشت پول وجود داشته باشد باید کارت تحت یک حساب بانکی صادر شده باشد. پس کارت حتما میبایست از نوع Credit یا Debit باشد. به این ترتیب برای واریز وجه به حساب شما مشخصاتی را که در هنگام افتتاح حساب به شما داده می شود مانند SWIFT و IBAN را در اختیار واریز کنندگان بگذارید تا آنها به حساب شما واریز انجام دهند و برای شما قابل برداشت باشد. متقاضیان بالقوه این کارت ها کسانی هستند که تجارت آنلاین دارند و نیاز دارند مشتریانشان به حساب آنها پول واریز نمایند.

دارندگان ملی کارت‌های ارزی می‌توانند با استفاده از کارت‌های یادشده در هر ساعت از شبانه‌روز به خود بانک‌های ارزی بانک ملی مراجعه و شخصا اقدام به واریز و یا برداشت از حساب به‌صورت اسکناس کنند و از مانده و یا ۱۰ گردش آخر حساب خود مطلع شوند.

همچنین مشتریان می‌توانند به‌راحتی علاوه بر انتقال وجه بین حساب‌های خود در صورتی که منشا ارز حساب آنها اسکناس باشد از حسابی به حساب دیگر نیز انتقال وجه کنند. بدیهی است برداشت اسکناس دلار و یورو از حساب خود در هر ساعت از شبانه‌روز از مزایای قابل‌توجه این طرح است.

 

 • امکان مشاهده موجودی و تراکنش ها:

بطور کلی امکان مشاهده تراکنش های کارت اهمیت بسیار زیادی دارد. تصور کنید که برای انجام خرید از یک سایت اقدام نموده اید و با پیغام خطا مواجه شده یا پس از تکمیل اطلاعات و انجام خرید صفحه پرداخت به درستی نمایش داده نشده است یا سایت خرید، رسید پرداخت صادر نمی کند. حالت دیگر اینست که پس از انجام خرید مبلغ بلافاصله و در زمان خرید، از کارت کسر نشده و در آینده مبلغ از کارت کم می شود مانند بعضی هتل ها. همچنین ممکن است نحوه پرداخت شما به صورت آفلاین انجام پذیرفته باشد که در تمام این حالات نیاز است که از زمان و میزان مبالغ کسر شده از کارت و موجودی و دلایل خطای پرداخت (از قبیل کافی نبودن موجودی، اشتباه وارد نمودن مشخصات کارت و …) اطلاع داشته باشید. کارت ها از نظر زمان به روز رسانی اطلاعات در پنل کاربری و هزینه ای که بابت این خدمات دریافت می کنند با یکدیگر متفاوت هستند. به طور مثال بعضی از کارت ها 1 ماهه، برخی 24 ساعته و برخی بصورت آنی اطلاعاتشان بروز می شود. این امکان برای متقاضیانی که نیاز به مدیریت تراکنش های خود دارند در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد.

در پرداخت هایی که توسط کارت انجام می شوند اعم از خرید آنلاین، خرید حضوری با استفاده از دستگاه های POS و همچنین دریافت پول نقد (Cash) از دستگاه های ATM (در مورد کارت هایی که از این امکان پشتیبانی می کنند) ، مبالغی به عنوان کارمزد از کارت کسر می شود که لازم است در زمان دریافت کارت، اطلاعات مربوط به کارمزدی که به انواع تراکنش ها و خدمات کارت (مانند دریافت صورت حساب) تعلق می گیرد را از فروشنده کارت دریافت نمایید.

 • ارسال SMS کسر از موجودی:

یکی از مهمترین قابلیت های ویژه یک کارت امکان دریافت SMS کسر وجه به شماره شما در ایران است؛ بعضی از کارت ها امکان مشاهده پرداخت های نا موفق و بازگشت وجه را نیز دارا هستند. البته شابان ذکر است که این امکان در واقع به عنوان جایگزین پنل آنلاین در نظر گرفته می شود و چنانچه کارت دارای پنل آنی باشد نیازی به این گزینه نخواهد بود.

 • روش های متنوع پرداخت یا برداشت:

کارت هایی که روش های متنوع خرید و برداشت را پشتیبانی می کنند جز مرغوب ترین انواع کارت ها هستند . مهمترین دلایل شما برای انتخاب یک کارت به خصوص، در یکی از گزینه های پیش رو که در ادامه ذکر شده است دسته بندی شده است:

 1. پرداخت خرید به صورت آنلاین:

تقریبا تمام کارت های صادره، امکان خرید آنلاین از وب سایتهای فروش توسط کارت را دارا هستند. خرید هایی مانند انواع کالا، پرداخت Application Fee دانشگاه ها، پرداخت های سفارت ها در فرایند مهاجرت و طیف گسترده ای از پرداخت هایی از این دست، مواردی هستند که قادر به پرداخت مبلغ آنها خواهید بود.

 1. امکان خرید با دستگاه های POS:

کارت هایی که این قابلیت را داشته باشند جایگزین پول نقد شما در سفر ها هستند و شما را از جابجایی پول نقد بی نیاز می کنند. کارت هایی از این دست چنانچه درگاه فروشنده آرم ویزا یا مسترکارت حک شده روی کارت شما را پشتیبانی نماید، امکان انجام پرداخت به وسیله POS را برای شما فراهم می آورند. خرید کالا به صورت حضوری یا پرداخت هزینه صورت حساب غذا در رستوران ها از جمله پرداخت هایی است که شامل این دسته می شوند.

 1. امکان برداشت از ATM:

این ویژگی منحصر به فرد مخصوص کارت های ویژه متصل به حساب بانکی است لذا کارت های Pre-Paid این امکان را نخواهند داشت. کارتی که قابلیت دریافت وجه از ATM را داشته باشد برای دریافت وجه نقد از صرافی نیز معتبر است.

 1. تراکنش های خاص مانند Rent:

به طور کلی می توان گفت پیش فرض حال حاضر خدمات دهندگان بر این اصل استوار شده که کارت هایی که نام و شماره کارت به صورت برجسته روی کارت حک شده است امکان استفاده از خدمات اجاره مانند کرایه کردن خودرو را دارا هستند. علت این امر اینست که اصولا اجاره ها با کارت های کردیت که برجسته هستند امکان پذیر است. لذا کارت های Debit که این ویژگی را دارند نیز به همان شکل قابل استفاده هستند.

مدیر بانکداری الکترونیک بانک سامان اظهار داشت: «خدمات این بانک در فاز نخست از طریق خودپردازهای شعب خیابان شهید بهشتی، خیابان میرداماد، شعبه مرکزی، شرکت صرافی سامان و سالن تشریفات فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به مشتریان ارائه می‌شود.»

او تأکید کرد: «درصورت عدم تطابق دقیق نام و کد ملی واردشده با سامانه ثبت‌احوال، امکان ارائه این خدمت وجود نخواهد داشت.»

 • کشور صادر کننده

یکی از ویژگی هایی که ممکن است از فروشندگان کارت ها بشنوید، کشور صادر کننده کارت است. در واقعیت علی رغم اینکه کارت کشور های توسعه یافته، محدودیت های کمتر و درعین حال نظارت های سخت گیرانه تری بر میزان و دفعات پرداخت دارند ولی برای متقاضیان ایران که در شرایط خاص از این کارت ها استفاده می کنند چیزی که اهمیت حیاتی دارد پشتیبانی و خدمات پس از فروشی است که فروشنده کارت به شما خواهد داد. شاید بتوان تنها نکته مهم در زمینه کشور صادر کننده کارت را امکان سفر و مراجعه حضوری به بانک صادر کننده کارت دانست. چنانچه کارت از کشوری صادر شده باشد که از نظر امنتیتی و فاصله جغرافیایی در محدوده ای باشد که امکان مراجعه به آن بانک وجود داشته باشد در زمانی که بنا به هر دلیل حضور شما در بانک نیاز بوده یا امکان سفر به آن کشور برایتان مقدور باشد، راحت و مطمئن تر خواهید بود.

, , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست