تفاوت کارتخوان موبایلی (MPOS) با اندرویدی (PDA-POS)

با فراگیر شدن کارت‌های عضو شتاب و گسترش روش‌های پرداخت الکترونیک نوین، استفاده از دستگاه POS یا همان کارتخوان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. استفاده از این دستگاه‌ها باعث شده است که مردم پول نقد کمتری را همراه خود جابجا کنند. تقریبا تمام کسب و کارهایی که به گونه ای با مردم ارتباط مستقیم دارند به سمت تهیه این دستگاه‌های کوچک پرکاربرد رفته اند. برای این که بدانیم چه نوع کارتخوانی مناسب کسب و کار ماست، اول باید شناخت کلی نسبت به انواع دستگاه POS داشته باشیم. بنابراین قبل از بررسی تفاوت‌های دستگاه کارتخوان موبایلی و اندرویدی، تلاش می‌کنیم بدون وارد شدن به مباحث پیچیده فنی، با معرفی کلی انواع دستگاه‌هایی که تاکنون به بازار عرضه شده پاسخ مناسبی به این سوال ارائه کنیم.

به طور کلی دستگاه‌های کارتخوان(POS) به دو دسته کلی “ثابت” و “سیار” تقسیم می‌شوند که “ثابت” شامل: تلفنی، شبکه ای، اینترنتی، بلوتوثی و کامپیوتری است و نوع”سیار” آن شامل: سیم کارتی، موبایلی و اندرویدی می‌باشد. در ادامه به بررسی این دستگاه‌ها براساس نوع اتصال و کاربرد می‌پردازیم:

1- دستگاه کارتخوان تلفنی (MPOS):

دستگاه ‌های کارت ‌خوان تلفنی از اولین های این عرصه هستند. داشتن خط تلفن متصل به اینترنت برای استفاده از این نوع دستگاه‌ها الزامی است.

2- دستگاهPOSشبکه ای (LAN):

ویژگی برجسته این نوع کارتخوان استفاده از کارت شبکه برای اتصال به جای مودم Dial-up است. کافیست از پورت پشت دستگاه کارتخوان یک کابل شبکه به محل سوئیچ یا مودم خود وصل کنید، بدون نیاز به خط تلفن، کارتخوان از طریق اینترنت به شبکه متصل شده و فرایند ارسال اطلاعات به سرعت انجام می‌شود. سرعت بالای این نسل از کارتخوان‌ها برای فروشگاههای بزرگ مانند فروشگاه‌های زنجیره ای و مراکز خریدی که تراکنش‌های بالا و پیوسته نیاز دارند بسیار مناسب است. تقریبا تمامی کارتخوان‌های ثابت فعلی دارای چنین قابلیتی هستند.

3- دستگاه کارتخوان وای فای (Wi- Fi):

این نوع از دستگاه ها برای ارتباط با بانک به اتصال اینترنت به صورت وای فای نیازمند هستند. به دلیل سهولت در استفاده یکی از انتخاب های مدیران  فروشگاه‌های بزرگ، این نوع از دستگاه‌های پوز می باشد.

4- دستگاه pos بلوتوثی:

این دستگاه همانند سایر دستگاه های پوز برای راه اندازی اولیه نیازمند به اینترنت است. این دستگاه با بلوتوث به یک مودم اینترنتی متصل می‌گردد. با توجه به نیازمند بودن این دستگاه ها به برقراری ارتباط با بلوتوث محدوده جابجایی این نوع دستگاه های پوز بسیار پایین است و تقریبا محدوده ی خاصی برای ارائه ی خدمات دارد.

5- دستگاه کارتخوان کامپیوتری (PC- POS):

فروشگاه های زنجیره ای و مراکز خرید بزرگ بیشترین مشتریان این گونه از دستگاه‌های پوز می باشند. این دستگاه های پوز توسط سیستم کامپیوتری متصل به آن کنترل می‌شوند و خطای انسانی را پایین می آورند. هرچند که امروزه امکان اتصال سایر انواع دستگاه های پایانه ی فروش به سیستم های محاسبه ی کالا در فروشگاه ها فراهم است. مدلهای P2C J-150 Touch  و Aclas ECR هم از بهترین های این عرصه هستند. ناگفته نماند دستگاه هایی وجود دارند که همزمان می توانند از  همه‌ی راه های مذکور یعنی خط تلفن،سیم کارت، اینترنت بی سیم و بلوتوث به شبکه متصل شوند.

6- دستگاهPOSسیم کارتی (GPRS):

از آنجایی که این دستگاه نسل اول از کارتخوان‌های سیار می‌باشد، بیشتر به نام ” POS سیار ” شناخته شده است و یکی از بهترین دستگاه‌های کارتخوانی است که قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف را دارد. این دستگاه برای مشاغلی که نیاز به جابجایی دارند، مناسب است. نحوه کارکرد پوز سیار، از طریق سیم کارت تلفن همراه است. هر جایی که تلفن همراه آنتن دهد، پوز سیار قابل استفاده است. از ویژگی‌های جالب دستگاه کارتخوان سیار باید به قابلیت استفاده در کشورهای اطراف اشاره کرد. برای افرادی که بخش مهمی از تجارتشان به کشورهای همسایه است، استفاده از کارتخوان سیار گزینه مناسبی است. این کارتخوان‌ها مناسب شرکت‌های پخش، تحویل حضوری و پیک می‌باشند و برای کسب و کارهای بسیار کوچک مرسوم هستند.

کارتخوان سیار از بستر دیتای موبایل برای اتصال به شبکه اینترنت استفاده می‌کند. به این صورت که پشت دستگاه همانند موبایل محلی برای قرار دادن سیم‌کارت وجود دارد و دستگاه قادر است از طریق فناوری GPRS اطلاعات را ارسال کند. معمولا اکثر دستگاه‌های پوز سیم‌کارتی، باتری هم دارند که صاحب دستگاه را قادر می‌سازد آن را بدون محدودیت به هر نقطه‌ای منتقل و استفاده کند این نوع کارتخوان به دلیل سهولت جابجایی به کارتخوان‌های بی‌سیم هم مشهور است.

7- دستگاهPOSموبایلی یا جیبی (MPOS):

بااینکه دستگاه کارت‌خوان موبایلی در بازار جهان و دنیا، ابزار جدیدی محسوب می‌شود بااین‌حال در چند سال گذشته موردتوجه کسب‌وکارهای بسیاری قرار گرفته است؛ کسب‌وکارهایی که بعضاً محل تسویه با مشتری جای ثابتی نیست و نمی‌توانند دست به دامن دستگاه‌های کارتخوان رایج رومیزی شوند و یا کسب‌وکارهایی هستند که به‌اندازه‌ای تراکنش ندارند که برای شرکت‌های PSP جذابیتی جهت ارائه یک دستگاه کارت‌خوان داشته باشند. اما این‌ها پیش‌پا افتاده‌ترین نمونه‌ها و مثال‌هایی هستند که اهمیت وجود راهکارهای پرداختی دیگر را به تصویر می‌کشند و صدها دلیل دیگر وجود دارد که دستگاه‌های کارتخوان رایج فعلی پاسخگوی نیاز پرداختی تمام کسب‌وکارها نیستند و باید به راهکارهای دیگری هم برای کامل کردن این چرخه فکر کرد که یکی از این راهکارها دستگاه کارتخوان موبایلی است.

در واقع پایانه فروش همراه (POS) اجازه می‌دهد که یک دستگاه تلفن همراه یا تبلت دارای سامانه عامل اندروید و یا IOS را به عنوان یک POS استفاده کرد تا به نوعی کارت خوان شخصی خود را همیشه به همراه داشته و در هر زمان و مکانی امکان انجام تراکنش برای مشتریان خود را فراهم نمود. این دستگاه‌ها با فناوری GPRS به شبکه بانکی متصل شده و اطلاعات را بر بستر دیتای موبایل منتقل می‌کنند. MPOS ها که در ظاهر به موبایل شبیه هستند اما از لحاظ ابعاد از موبایل هم کوچک ترند و یک شکاف مخصوص کارت کشیدن دارند، از طریق بلوتوث به موبایل یا تبلت وصل می‌شود و امکان پذیرش کارت‌های بانکی را فراهم می‌کند.

MPOS تمامی ویژگی‌های کارت‌خوان‌های فروشگاهی را داراست و برای کلیه‌ی کارت بانک‌ها قابل استفاده است. این دستگاه تمامی مزایای یک کارت خوان فروشگاهی مانند پرداخت قبوض؛ مانده حساب؛ شارژ موبایل؛ خرید و مشاهده لیست کاملی از تراکنش‌هایی که انجام داده اید را داراست. امکان اتصال به تمامی حساب‌های بانکی را دارد. هم چنین به علت بهره‌گیری از بستر دیتا در تمامی نقاط دنیا قابل استفاده است. این وسیله که به سادگی در جیب جا می‌شود، با ارسال رسید دیجیتالی در قالب پیامک یا ایمیل بطور همزمان برای پذیرنده و خریدار، نیاز به چاپ رسید کاغذی را مرتفع می‌کند و به این ترتیب نیاز به رول کاغذ ندارد، البته هزینه ارسال پیامک نیز بر عهده شرکت psp است.

MPOS معمولا برای کسب و کارهای شخصی و تعداد تراکنش‌های بسیار پائین مناسب می‌باشد. از این رو به کارتخوان‌های شخصی نیز معروف است. این وسیله، امکان پرداخت را برای مردم از طریق کارتهای عضو شتاب در درب منزل، خریدهای خیابانی، پرداخت کرایه تاکسی، به راحتی از طریق دستگاه‌های تلفن همراه امکان‌پذیر می‌سازد. سبکی، امنیت و استحکام این ابزار آن را برای کسب و کارهای سیار و کسب و کارهایی که علاوه بر تغییرمحل کارتخوان نیازمند اتصال به اپلیکیشن یا نرم‌افزار مختص کسب و کار خود هستند بسیار مناسب کرده است. از این رو استفاده از این نوع کارت خوان به شرکت‌های پخش پیشنهاد می‌گردد.

8- دستگاهPOSاندرویدی (PDA-POS):

جدیدترین فناوری حوزه کارتخوان این دستگاه است که با تجمیع امکانات گوناگون در آن، طیف وسیعی از مشتریان را پشتییبانی می‌کند. در واقع کارتخوان اندرویدی یک کارتخوان است که سامانه عامل آن اندروید است و صفحه نمایشگری تمام لمسی دارد.کارتخوان اندرویدی تمام قابلیت‌های دستگاه‌های اندرویدی نظیر موبایل یا تبلت را در دستگاه پوز جمع کرده است. درواقع بهتر است آن را یک موبایل یا تبلت بدانیم که به لوازم یک کارتخوان پیشرفته مجهز شده است، ازجمله دوربین، چاپگر، اسکنر 2 بعدی، وای فای، GPRS، بلوتوث، RFID، بارکدخوان و کارت حافظه جانبی. نصب نرم افزارهای مالی و حسابداری و نرم افزارهای مربوط به مشتریان بر بستر سامانهه عامل اندروید از قابلیت‌های مهم این دستگاه است. این دستگاه برای شرکت‌های پخش، شرکت‌های امدادی، رستوران‌ها، حمل و نقل، سرویس در محل مشتری و … قابل استفاده و سفارشی سازی است.

فرق کارتخوان موبایلی و کارتخوان اندرویدی

احتمالاً برای شما هم این سؤال پیش آمده که کارتخوان موبایلی چه فرقی با کارتخوان اندرویدی دارد. اسم این دو نوع کارتخوان طوری است که آدم فکر می کند احتمالاً اینها دو اسم مختلف برای یک نوع کارتخوان هستند. ولی واقعیت این است که اینها دو کارتخوان کاملاً متفاوت هستند که البته برخی وجوه مشترک هم دارند. قبل از گفتن هر چیزی به نظرم عکس های زیر و توضیحات آنها تفاوت این دو نوع کارتخوان را برای شما کاملاً روشن می کند. کارتخوان موبایلی یک کارتخوان کوچک است که از طریق بلوتوث به موبایل یا تبلت متصل می شود.

کارتخوان موبایلی یا mPOS دستگاهی است از موبایل کوچک تر که از طریق بلوتوث به موبایل یا تبلت وصل می شود و امکان پذیرش کارت های بانکی را فراهم می کند. mPOS با ارسال رسید دیجیتالی در قالب پیامک برای مشتری و پذیرنده نیاز به چاپ رسید کاغذی را مرتفع می کند. این دستگاه بسیار مناسب کسب وکارهایی است که علاوه بر تغییر محل کارتخوان نیازمند اتصال به اپلیکیشن یا نرم افزار مختص کسب وکار خود هستند. کارتخوان اندرویدی یک کارتخوان است که سیستم عامل آن اندروید است و صفحه نمایشگری تمام لمسی دارد.

کارتخوان اندرویدی یا pda- pos تمام قابلیت های دستگاه های اندرویدی نظیر موبایل یا تبلت را در دستگاه پوز جمع کرده است. درواقع بهتر است آن را یک موبایل یا تبلت بدانیم که به لوازم یک کارتخوان پیشرفته مجهز شده است، ازجمله دوربین، چاپگر، اسکنر 2 بعدی، وای فای، GPRS، بلوتوث، RFID، بارکدخوان و کارت حافظه جانبی. نصب نرم افزارهای مالی و حسابداری بر بستر سیستم عامل اندروید از قابلیت های مهم این دستگاه است.

هردوی این کارتخوان ها در زمره کارتخوان های سیار هستند و برخی مزایای مشترک دارند، ازجمله:

  1. قابلیت نصب بی نهایت نرم افزار اندروید تأییدشده روی کارتخوان
  2. قابلیت حمل و جابجایی آسان و عدم وابستگی به خطوط تلفن ثابت
  3. برخورداری از استانداردهای بالای امنیتی در انتقال اطلاعات
  4. عدم نیاز به برق و قابلیت ذخیره انرژی به وسیله باطری های قابل شارژ
  5. دریافت وجوه فروش کالا و خدمات در محل خریدار
  6. عدم محدودیت زمانی و مکانی برای انجام تراکنش
  7. گزارش گیری در لحظه از تراکنش ها بدون نیاز به وجود دستگاه
  8. برخورداری از سرعت بالای تبادل تراکنش

در حال حاضر هیچ یک از این محصولات در ایران تولید نمی شود ولی دست کم از دو سال قبل پی اس پی های کشور اقدام به واردکردن این محصول کرده اند و هردوی این کارتخوان ها در بازار پرداخت الکترونیکی کشور وجود داشته اند.

از کدام کارت خوان استفاده کنم؟ MPOS یا PDA-POS؟

قطعاً برای انتخاب بین این دو نوع کارت خوان سیار باید به ویژگی ها فنی و امتیازات هر کارتخوان توجه کرد. ولی علاوه بر اینها باید نکته ای دیگر را هم در نظر داشت و آن هم شرایط درخواست و تهیه این دو نوع پوز است.

اصولاً MPOS را راحت تر می توانید تهیه کنید چون با پرداخت مبلغی در حدود 500 هزار تومان صاحب این دستگاه می شوید و تعهدی در قبال میزان کارکرد یا تعداد تراکنش هایتان نخواهید داشت.

اما داشتن یک PDA-POS قدری سخت تر است. اگر بخواهید این دستگاه را بخرید باید بدانید که قیمت آن بسته مدلی که انتخاب می کنید معمولاً 4 میلیون تومان به بالاست.

ولی شرکت پرداخت الکترونیک سداد راهکاری برای ارائه مجانی آن به مشتریان ارائه کرده است. پرداخت الکترونیک سداد بابت تحویل این دستگاه وجهی از مشتری دریافت نمی کند، اما این دستگاه را فقط در اختیار کسب وکارهایی می گذارد که عملکرد تراکنشی آنها چه به لحاظ مبلغی و چه تعدادی در سطحی مشخصی باشد و در ازای واگذاری دستگاه به پذیرنده از او تعهد می گیرد و در صورت عدم تحقق تعهد کارتخوان را جمع آوری می کند.

این دو کارتخوان جدید جایگزین مناسبی برای کارت خوان های سیار معمولی هستند که فقط قابلیت انجام تراکنش را دارند و برای انجام فرایندهای مالی و حسابداری باید به لپ تاپ یا تبلت وصل شوند.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست