بررسی خطای «عبور از سقف مجاز بانک»

خطای «عبور از سقف مجاز بانک» به این دلیل رخ می‌ دهد که مبلغ وارد شده برای کارت به کارت، از سقف مجاز روزانه کارت بانکی شما بالاتر است.

دلایل محدود شدن سقف خرید با کارت‌های بانکی

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با تشریح جزییات بخش نامه این بانک مبنی بر کاهش سقف خرید کارت‌های بانکی تا 50 میلیون تومان اعلام کرد که این دستورالعمل از 20 فروردین در بانک ها و موسسات اعتباری اجرایی خواهد شد.

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با تشریح جزییات بخش نامه این بانک مبنی بر کاهش سقف خرید کارت‌های بانکی تا 50 میلیون تومان اعلام کرد که این دستورالعمل از 20 فروردین در بانک ها و موسسات اعتباری اجرایی خواهد شد.

خطای عبور از سقف مجاز ممکن است به سه دلیل رخ داده باشد:

1- غیرفعال شدن رمز دوم ایستای بانک‌ها:

از تاریخ 8 بهمن سال 1398 رمز دوم ایستای برخی بانک‌ها از جمله بانک صادرات و پاسارگاد غیرفعال خواهد شد. با غیرفعال شدن رمزهای ایستا، براي مجموع مبالغ بيش از 100 هزار تومان در شبانه روز و همچنين مانده گيري در تراکنش‌هاي غيرحضوري کارت، استفاده از رمز دوم پويا الزاميست.

برای مثال، اگر شما با استفاده از رمز دوم ایستای بانکی خود، 85 هزار تومان کارت به کارت اینترنتی انجام دهید، دیگر تا 24 ساعت آینده نمی‌توانید 20 هزار تومان دیگر انتقال وجه آنلاین انجام دهید و مجموع تراکنش‌های غیرحضوری شما در یک شبانه روز نمی‌تواند بیش از 100 هزار تومان باشد. در این صورت شما با خطای «عبور از سقف مجاز بانک» مواجه خواهید شد.

2-محدود شدن سقف روزانه کارت به کارت توسط بانک مبدا:

اکثر بانک‌­ها سقف کارت به کارت در اپلیکیشن­‌های مالی را از ۳ میلیون تومان به ۱ میلیون تومان کاهش داده‌­اند. ممکن است شما از این موضوع آگاهی نداشته باشید و با وارد کردن مبلغی بالاتر از ۱ میلیون تومان، با این خطا مواجه شوید.

3- عبور از سقف مجاز بانک:

شما مجموعاً می‌توانید از کارت بانکی خود، تا سقف مشخص شده ی آن بانک انتقال وجه انجام دهید. ممکن است در همین روز تراکنش دیگری را با کارت خود انجام داده باشید (مثلا از سایت بانک ملت اینترنتی کارت به کارت کرده باشید) که آن را فراموش کرده ‌اید و جمع مبلغ تراکنش قبلی و فعلی شما از سقف مجاز روزانه بانک عبور کرده باشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، عبدالمهدی ارجمند نژاد در نشست خبری با اشاره به این که مردم ایران عموما از دو کارت اعتباری و برداشت بالاخص برداشت برای خرید استفاده می کنند به توضیح درباره دلایل کاهش سقف خرید این کارت‌ها پرداخت و اظهار کرد: کارت‌های فعلی دارای سقف خاصی نبوده و قابلیت خرید تا چند صد میلیارد تومان را نیز دارا هستند. این در حالی است که در تمام دنیا این کارت‌ها برای منظوری خاص یعنی پرداخت‌های خرد مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین دلیلی برای برداشت بیش از حد متعارف از این کارت‌های خرید وجود ندارد در عین حال که خریدهای کلان را می توان با حواله، چک و یا ساتنا انجام داد.

وی دلیل دیگر اقدام بانک مرکزی برای کاهش سقف برداشت از کارت های خرید را حجم پایین مبادلات با ارقام بالای 50 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: بررسی های ما نشان داد که تنها حدود 0.07 درصد یعنی کمتر از یک درصد از پرداخت های انجام شده بالای 50 میلیون تومان است از این رو این سقف برای حداکثر خرید در بخش نامه اخیر بانک مرکزی گنجانده شد.

ارجمندنژاد با اشاره به این که همان درصد بسیار ناچیز برداشت‌های بالای 50 میلیون تومان از کارت های خرید امکان پولشویی و تخلفات مالی را فراهم می‌آورد، توضیح داد: در حالی حداکثر وجه پرداختی به افراد در روز از سوی بانک ها حدود 15میلیون تومان است که قابلیت فعلی کارت‌های خرید این امکان را فراهم می کند که افراد از طریق اصناف و یا جاهای دیگر 50 میلیون و یا ارقام بالاتر را کارت کشیده و وجه نقد دریافت کنند که دراین حالت رصد پول برای شبکه بانکی با مشکل همراه شده و زمینه تخلفات را فراهم می‌آورد.

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی با بیان این‌که در این رابطه تاکنون چندین نمونه پولشویی وجود داشته و پرونده های آن به قوه قضاییه ارائه شده است خاطرنشان کرد: در یکی از پرونده‌ها در یکی از شهرستان ها حجم زیادی از پول جابه جا شده بود که این مبلغ به هیچ عنوان با ماهیت کارت و مغازه‌ای که وجه را دریافت کرده بود همخوانی نداشت.

فواصل زمانی کاهش سقف خرید با کارت‌های بانکی

وی در ادامه توضیحاتی در مورد بندهای بخش نامه بانک مرکزی برای کاهش سقف خرید از طریق کارت‌های بانکی تا 50 میلیون تومان ارائه کرد و گفت: براساس بند اول این بخش نامه بانک ها و موسسات اعتباری موظفند تا از 20 فروردین ماه امسال (پنجشنبه) به گونه ای عمل کنند که امکان خرید بالای 50 میلیون تومان درهر تراکنش برای صاحب کارت وجود نداشته باشد. به عبارتی دیگر دارنده کارت می تواند در روز در هر تراکنش فقط تا 50 میلیون تومان خرید کند.

ارجمندنژاد ادامه داد: محدودیت دیگر تعیین شده در بخش نامه بانک مرکزی به این موضوع مربوط است که ظرف سه ماه بعد از صدور بخش نامه بانک ها و موسسات اعتباری باید قابلیتی را فراهم آورند که اگر میزان خرید شخصی بالای 50 میلیون تومان باشد بتواند با احراز هویت و ماهیت معامله امکان این خرید را برای وی فراهم آورد.

مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: از اول اردیبهشت ماه نیز بانک ها و موسسات اعتباری موظفند تمامی نقل و انتقالات غیر شتابی (درون بانکی) خود را تا سقف 50 میلیون تومان تعیین کنند.براین اساس از اول اردیبهشت ماه سال جاری تمامی سقف‌های خرید در روز به 50 میلیون تومان خواهد رسید.

برنامه ای برای صدور مجوز بانک جدید نداریم

وی در مورد این که آیا اداره مقررات و مجوزهای بانک مرکزی نسبت به صدور مجوز برای تاسیس بانکی اخیرا اقدام کرده‌اند، تاکید کرد: درخواست تاسیس انواع نهادهای پولی اعم از بانک، موسسات مالی و اعتباری، لیزینگ، صرافی و صندوق‌های قرض الحسنه به طور مکرر به بانک مرکزی اعلام می شود و تعداد آن ها کم نیست که ما طبق ضوابط و مقررات این بانک همچنین سیاست های شورای پول و اعتبار آن ها را بررسی می کنیم. با این وجود هیچ برنامه ای برای صدور مجوز به منظور تاسیس بانک جدید نداریم.

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست