برخورد سازمان امور مالیاتی با قانون ستیزی پزشکان

فراخوان نصب کارتخوان مالیاتی برای ۵۰ صنف از امروز

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه تنها ۲۰ درصد از پزشکان یعنی ۱۵ هزار نفر برای دریافت دستگاه کارتخوان ثبت نام کردند، گفت: پرینت کارتخوان پزشکان باید آرم سازمان امور مالیاتی داشته باشد. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، امیدعلی پارسا در برنامه گفتگوی ویژه خبری با بیان این که در نظام مالیاتی کشور باید مانند همه دنیا، خوداظهاری محور شود، گفت: باید فضایی فراهم شود که به‌لحاظ اداری و اجرایی، همه مؤدیان مالیاتی صادقانه مطابق مقررات، خوداظهاری کنند و مالیات خود را بپردازند. وی ادامه داد: در سالیان گذشته تحت عنوان طرح جامع امور مالیاتی، گام‌هایی در این راستا برداشته شد، ولی ما هنوز به ریزداده مبنا کردن نظام مالیاتی، نرسیده‌ایم.

پارسا در خصوص نصب و راه‌اندازی سامانه پایانه‌های فروش در مطب‌های پزشکان، افزود: هماهنگی و تفاهمی با نظام پزشکی کشور شده است، اما در همان گام‌های نخست، شرکت‌های تولیدکننده کارتخوان آماده نبودند که در پی آن بحث آماده نبودن زیرساخت‌ها مطرح شد، اما پس از آن تا تاریخ ۱۵ شهریور ماه همه زیرساخت‌ها آماده شد. فقط یک ربع زمان می خواهد که پزشکان در سامانه امور مالیاتی ثبت نام کنند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: فقط یک ربع عزم و اراده می‌خواهد که پزشکان به سامانه امور مالیاتی متصل شوند و ثبت‌نام کنند و تاکنون حدود ۲۰ درصد یا همان ۱۵ هزار نفر به سامانه متصل شده‌اند، اما انتظار ما بیش از این ارقام است. وی راجع به مجازات‌های در نظر گرفته‌شده برای پزشکانی که به سامانه امور مالیاتی متصل نشده‌اند، گفت: قوانین و مقررات آن‌قدر سنگین است که دیگر فرار مالیاتی به‌نفع هیچ کس نیست.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور افزود: اگر مطلع یا مظنون شویم که کسی مترصد فرار مالیاتی است یا کتمان می‌کند، به‌طریقی می‌رسیم به درآمد مشمول مالیاتی آن‌ها و در این باره باید گفت؛ ۱۰۰ درصد درآمد کتمان‌شده مشمول مالیات است، این در حالیست که در خصوص پزشکان، ۶۰ درصد درآمد را هزینه و مابقی را سود می‌دانیم، اما در صورت کتمان درآمد، ۱۰۰ درصد درآمد مشمول مالیات می‌شود و ۳۰ درصد هم جریمه غیرقابل بخشش برای خاطیان در نظر گرفته می‌شود ضمناً ۲ درصد از فروش افراد به‌عنوان جریمه شرکت نکردن در سامانه امور مالیاتی در نظر گرفته خواهد شد. در حالی ثبت‌نام کارت‌خوان پزشکان در سامانه امور مالیاتی در حال انجام است که جزئیات قانونی طرح اتصال کارت‌خوان‌ها به سامانه مالیاتی ابهاماتی دارد و به نظر می‌رسد که بانک مرکزی هنوز دستورالعملی برای همکاری PSPها با سازمان امور مالیاتی صادر نکرده است.

دولت در برنامه پنجم توسعه، ملزم به گسترش و ایجاد پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان شده بود. پیرو همین الزام، سازمان امور مالیاتی به‌خصوص از سال گذشته عزم خود را برای استفاده از اطلاعات کارت‌خوان جزم کرد؛ درحقیقت موضوع استفاده از اطلاعات کارت‌خوان برای محاسبه مالیات با وارد شدن به مرحله قانون‌گذاری، جدی شد.

بحث استفاده از کارت‌خوان‌ها برای شناسایی منابع مالیاتی را می‌توان به دو فاز و مرحله کلی تقسیم کرد. فاز اول آن، الزامی کردن استفاده صنف‌ها از کارت‌خوان است که این الزام، موجب وارد شدن جریان درآمدی آنها به درون حساب‌های بانکی و استفاده از اطلاعات حساب‌های بانکی می‌شود. فاز دوم هم استفاده از اطلاعات تراکنش‌های کارت‌خوان‌ها برای شناسایی بهتر جریان‌های درآمدی است.

پزشکان مالیات ندهند بقیه هم نمی‌دهند!

بی‌اعتنایی آشکار پزشکان به قانون نصب سامانه‌های فروش سازمان امور مالیاتی (کارتخوان هوشمند) مساله‌ای است که می تواند باعث مقاومت دیگر اصناف نسبت به اجرای این قانون شود؛ به طوری که از همین حالا برخی از اصناف پردرآمد دیگر مانند سردفتران سعی دارند مانند پزشکان درآمدهای خود را بسیار اندک جلوه دهند! رئیس کل سازمان نظام پزشکی، با عنوان این مطلب که پزشکان با پرداخت عادلانه مالیات هیچ مشکلی ندارند، در خصوص علت اعتراض جامعه پزشکی به تصمیم سازمان امور مالیاتی، توضیحاتی ارائه داد. شورایعالی نظام پزشکی به تفاهم‌نامه سازمان نظام پزشکی، سازمان امور مالیاتی و سازمان دامپزشکی معترض شد. بر اساس توافق به عمل آمده بین سازمان نظام پزشکی، سازمان امور مالیاتی و سازمان دامپزشکی، استفاده از کارتخوان برای افرادی که در حرفه پزشکی و دامپزشکی مشغول به فعالیت هستند، الزامی شد.

مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و برون سپاری سازمان امور مالیاتی گفت: صاحبان محترم حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی تا ۲۳ مردادماه مهلت دارند در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروشگاهی(کارتخوان بانکی) ثبت نام کنند. فراخوان سازمان مالیاتی برای ثبت‌نام مشمولین حرف پزشکی و پیراپزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی در نظام پایانه فروشگاهی از اوایل مردادماه عملیاتی میشود.

با فشارهای بودجه‌ای بیشتر بر درآمدهای مالیاتی در بودجه ۱۳۹۸ بحث مالیات از پزشکان بیشتر از گذشته مطرح می‌شود. این در حالی ست که رئیس اسبق سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه پزشکان ملزم به نصب دستگاه کارت‌خوان در مطب خود هستند پیشنهاد کرد که برای اخذ مالیات از این قشر، از شیوه‌های غیرمستقیم مانند کانون پزشکان استفاده کرد.

حذف کارتخوان ترفندی برای فرار مالیاتی برخی جراحان

نماینده مجلس با بیان اینکه سیستم مالیاتی پزشکان از روی حدس و گمان اجرایی می‌شود، گفت: حذف کارتخوان ترفندی برای فرار مالیاتی برخی جراحان است. پرداخت و دریافت مالیات در ایران از مسائلی است که مدت‌ها است به اختلافات شدید میان دولت‌ها و اصناف بدل شده است. بحث پرداخت مالیات همیشه برای تاجران و کسبه ایرانی سخت بوده و پرداخت آن را مسئله‌ای غیرمنصفانه می‌دانند.

با قانون بودجه ۹۸، پزشکان ملزم به استفاده از کارت‌خوان شدند

فاز اول که الزامی شدن کارت‌خوان برای صنف‌ها بود، با اشاره به الزام پزشکان برای داشتن کارت‌خوان در قانون بودجه سال ۹۸ به مرحله اجرایی رسید. در بند «ی» تبصره ۶ قانون بودجه کشور آمده است: «کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود،‌ مکلف‌اند در چهارچوب آیین‌نامه تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۴ اسفند ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.»

در حالی که در این بند، استفاده از کارت‌خوان از ابتدای سال ۹۸ برای صنف پزشکان الزام‌آور شده بود، اجرای این بند برای ماه‌ها به مرحله اجرایی نرسید. تا اینکه از مرداد امسال،‌ الزامی شدن ثبت‌نام پزشکان در سامانه امور مالیاتی مطرح شد.

هفتم مردادماه، علی رستم‌پور، مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی با اشاره به بند «ی» تبصره ۶ قانون بودجه ۹۸ گفت: «صاحبان محترم حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی تا ۲۳ مردادماه مهلت دارند در نظام سامانه فروش و استفاده از پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان بانکی) ثبت‌نام کنند. تمام صاحبان حرف و مشاغل یاد شده مکلف‌اند حداکثر تا تاریخ ۲۳ مردادماه ۱۳۹۸ برای ثبت درخواست تخصیص شماره شناسه پایانه فروشگاهی (کارت‌خوان) به درگاه عملیات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه و مبادرت به ثبت مشخصات دستگاه کارت‌خوان خود کرده و در اولین ماه پس از دریافت شناسه مذکور از طریق پیامک تلفنی نسبت به بهره‌برداری از آن اقدام کنند».

در بند «ی» تبصره ۶ قانون بودجه، هیچ اشاره‌ای به وظیفه بانک مرکزی یا شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی در قبال اجباری شدن استفاده از کارت‌خوان برای پزشکان نشده اما حالا در مرحله اجرا، پای شرکت‌های PSP هم به میان کشیده شده است.

سازمان امور مالیاتی از کارت‌خوان‌ها چه اطلاعاتی دریافت می‌کند؟

ثبت‌نام پزشکان در سامانه امور مالیاتی به این صورت است که آنها ابتدا باید در سایت سازمان امور مالیاتی ثبت‌نام و یک کد رهگیری دریافت کنند. سپس این کد رهگیری را در اختیار شرکت PSP ارائه‌دهنده کارت‌خوانشان قرار دهند (به‌صورت تلفنی یا وب‌سرویس – بسته به شرکت ارائه‌دهنده کارت‌خوان). شرکت PSP دو کد شناسه در اختیار دارنده کارت‌خوان قرار می‌دهد که او باید مجددا به سایت امور مالیاتی مراجعه و این شناسه کد E را درون آن وارد کند.

بر اساس صحبت‌هایی که با مدیران فنی شرکت‌های PSP داشته‌ایم،‌ در مرحله اول طرح (که حالا پزشکان وارد این مرحله شده‌اند) سازمان امور مالیاتی مطلقا به اطلاعات تراکنش‌های کارت‌خوان دسترسی نخواهد داشت و گرفتن این کد شناسه صرفا برای حصول اطمینان از ثبت یک دستگاه کارت‌خوان به نام آن مودی مالیاتی است.

پیرینت کارتخوان پزشکان باید آرم امور مالیاتی داشته باشد!

رییس سازمان امور مالیاتی کشور رقم مالیاتی قشر پزشکان غیردولتی را حدود یک‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از این رقم پرداخت می‌شود و مابقی را می‌توان فرار مالیاتی محسوب کرد. وی گفت: مردم برای اطمینان از وصل بودن دستگاه‌های پوز داخل مطب‌ها می‌توانند به وجود آرم امور مالیاتی کشور روی پرینت دستگاه توجه کنند، زیرا دستگاه‌های غیرمتصل به امور مالیاتی، شخصی و مشکوک به فرار مالیاتی هستند.

معرفی ۱۵ صنف جدید برای رسیدگی مالیاتی

پارسا در خصوص وجود حس تبعیض پزشکان مبنی بر اینکه چرا رسیدگی مالیاتی از پزشکان شروع شده است نیز خاطرنشان کرد: من مجری قانون هستم و قانون را دیگران نوشته‌اند، ولی برای شروع هر کاری از یک جایی باید شروع کرد به این منظور نام ۱۵ گروه از مشاغل فردا (امروز) برای روزنامه رسمی ارسال و اعلام می‌شود که رسیدگی مالیاتی آن‌ها هم مطابق پزشکان، بررسی خواهد شد.

وی گفت: این ۱۵ گروه و ۵۰ صنف عبارتند از وکلا، مشاوران حقوقی و خانواده، دفتر اسناد رسمی، مشاورین املاک، تالارهای پذیرایی، رستوران‌ها و کبابی‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها و فست‌فودها، مراکز اقامتی اعم از هتل، هتل‌آپارتمان‌ها، مسافرخانه‌ها، نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های وسایل نقلیه، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، آجیل و خشکبار، قنادی، میوه و تره‌بار، مجموعه‌های فرهنگی ورزشی، لوازم‌التحریر، بازی‌های رایانه‌ای، دفاتر خدمات ارتباطی و دیگر اماکن در کل کشور که باید تحت نظارت امور مالیاتی قرار بگیرد.

پارسا نحوه مالیات‌ستانی از پزشکان در سال ۹۹ را طبق اظهارنامه عنوان کرد و افزود: سال آینده هر فرد باید مطابق درآمد واقعی خود مالیات بدهد و روی هم رفته سال آینده هیچ‌گونه مالیات علی‌الرأس برای پزشکان نخواهیم داشت.

قانون ستیزی پزشکان باید مورد پیگرد قرار گیرد!

فرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی هم گفت: فرار از قانون یک نوع قانون‌ستیزی محسوب می‌شود و پزشکان که قشر فرهیخته هستند و با جان انسان‌ها سروکار و شغل مقدسی دارند در برابر اجرای قانون یک صف‌آرایی بی‌مورد پدید آوردند و تمکین نکرده‌اند. وی ادامه داد: در شرایط فعلی، دستگاه‌های اجرایی باید به‌طور جدی به موضوع ورود و با قانون‌ستیزی این قشر از جامعه برخورد کنند و گرنه همین ۲۰ درصد که تمکین به قانون کرده‌اند دل‌سرد می‌شوند.

موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی کشور نیز گفت: در تهران از ۲۰ هزار پرونده پزشکی قانونی که برای رسیدگی به امور مالیاتی تشکیل شده بود حدود ۱۱ هزار پرونده اقدام به خوداظهاری نموده‌اند و در این اقدام درآمد ماهانه هر پزشک به‌طور میانگین ۵ میلیون و هفتصد هزار تومان اعلام شده است. وی ادامه داد: دوستان امور مالیاتی با اندک اطلاعاتی که از مرکز جامع آمار دریافت کردند بر اساس بررسی‌های فراوان، میانگین درآمد هر پزشک را از ۵ میلیون به ۱۴ میلیون تومان اعلام کرده است.

موسوی گفت: میان این ۱۱ هزار نفر که خوداظهاری کرده‌اند حدود ۵۰۰ نفر درآمدهای بالایی داشته‌اند و بر اساس اعلام نظر آن‌ها میانگین درآمد ماهانه آن‌ها حدود ۱۷ میلیون تومان است این در حالیست که براساس بررسی‌های دوستان امور مالیاتی، میانگین درآمد این ۵۰۰ نفر حدود ۷۶ میلیون تومان بوده است، این در حالیست که یک کارگر یا کارمند که از حداقل حقوق دریافتی برخوردار است اول مالیاتش را کسر و بعد حقوقش را پرداخت می‌کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی کشور اضافه کرد: بخشی از اتفاقات مبنی بر نپرداختن مالیات، به نبود فرهنگ مالیاتی در کل کشور مربوط می‌شود.

ارتباط کارتخوان هایی که به سامانه مالیات متصل نباشند با بانک مرکزی قطع می شود!

موسوی تصریح کرد: رقم ظرفیت مالیاتی جامعه پزشکان طبق آمار سازمان امور مالیاتی حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام شده است که این رقم صحیح نیست، زیرا با احتساب ۱۳۰ هزار پزشک موجود در کشور، درآمد ماهانه هر پزشک حدود ۲ و نیم میلیون تومان می‌شود که البته با عقل جور در نمی‌آید. وی گفت: طبق مطالعات مرکز پژوهش‌ها رقم ظرفیت مالیاتی جامعه پزشکان چیزی حدود ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام شده، اما چون کنار این ارقام هیچ‌گونه شفافیتی انجام نشده است همه این ارقام تخمینی محسوب می‌شود.

موسوی درباره رقم فرار مالیاتی، اظهار داشت: در شرایط فعلی که بدنه درمانی و بیمارستان‌های ما با کمبود بودجه مواجه هستند با رقم مالیات یک‌ میلیارد تومانی که پزشکان از پرداخت آن سر باز می‌زنند می‌توان یک تخت بیمارستانی به بدنه درمانی کشور اضافه کرد. هنوز در تهران هستند جاهایی که یک تخت استاندارد درمانی ندارند. موسوی افزود: طبق توافقات سازمان امور مالیاتی و بانک مرکزی، تا پایان امسال، ارتباط دستگاه‌های پوزی که به سامانه امور مالیاتی متصل نباشد قطع خواهد شد. وی یادآور شد: در اولویت قرار گرفتن پزشکان در صف امور مالیاتی از هر نظر درست بود، زیرا درآمدهای این قشر با دیگر اقشار و گروه‌ها فرق می‌کند.

الزامات اجرای قانون نصب کارتخوان در مطب پزشکان

مدیرکل تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان مالیاتی از پزشکانی که تاکنون اقدام به ثبت کارتخوان نکرده اند خواست تا 15 شهریور ماه اقدام کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علی رستم‌پور باحضور در گفتگوی 18:30 بابیان اینکه الزام ثبت کارتخوان از 22 مرداد به 15 شهریور 98 تغییر کرده است، گفت: بنا به درخواست سازمان نظام پزشکی استفاده از کارتخوان متصل به سازمان امور مالیاتی در مطب پزشکان، به نیمه شهریور موکول شد و از ابتدای مهر 98 اعمال و محاسبه می شود.

مدیرکل تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان مالیاتی افزود: آنچه که باعث تغییر زمان ثبت کارتخوان در مطب شد صرفاً آموزش استفاده از کارخوان نبود بلکه ابهامات فنی و زیر ساختی برای اتصال به نظام مالیاتی باعث این تغییر زمان الزام شد. رستم پور با بیان اینکه پزشکان تخصص خاص خود را دارند و انتظار داشتن اطلاعات مالی و حسابرسی نیست، افزود: پیش از این برخی از مطب پزشکان از دستگاه کارتخوان استفاده می کردند اما شرایط اتصال اطلاعات حساب بانکی آنها بعنوان پایانه فروشگاهی به نظام مالیاتی آماده به کار نبود.

او گفت: باید حافظه مالیاتی روی سرور های شرکت های ارائه خدمات پرداخت یا “پی اس پی” نصب شود تا اطلاعات مالی مطب بدون دخل و تصرف در سازمان نظام مالیاتی ذخیره شود. رستم‌پور با بیان اینکه از  12 شرکت ارائه خدمات پرداخت دعوت شده 10 شرکت اعلام آمادگی کرده اند. پزشکان می توانند بکمک این شرکت ها و بانک مرکزی همه کارتخوان های پزشکان قابل ثبت خواهد داشت. او با اشاره به اینکه فهرست اصناف دیگر نیز بزودی اعلام می شود، افزود: از اول مهرماه تمام درمانگاهها و مطب پزشکان باید دو نشان آرم مالیاتی و بارکد را روی قبض پرداختی داشته باشد.

معاون سازمان نظام پزشکی در ارتباط تلفنی گفت: یکی از علت های درخواست تمدید ثبت کارت خوان پزشکان از 22 مرداد به 15 شهریور 98 آماده نبودن زیر ساخت های شرکت های ارائه خدمات پرداخت بود. محمد جهانگیری با بیان اینکه جامعه پزشکان پیشگام شفاف سازی نظام امور مالیاتی کشور است، گفت: بیش از 95 درصد از پزشکان براساس اظهار نامه های خود موافق با شفاف سازی میزان درآمدها و پرداخت مالیات بودند. جهانگیری گفت: گلایه ما از سازمان امورمالیاتی بخاطر جداکردن صنف پزشکان بصورت جداگانه بود.

 

, , , , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست