آموزش کار با دستگاه کارت‌خوان به پزشکان

دستگاه کارت خوان یا پوز( POS )که به اصطلاح عامیانه پایانه فروش ، دستگاهی است که در سال های اخیر, کار خرید و فروش را برای مشتریان و فروشندگان بسیار ساده کرده اند. دستگاهی است که از طریق ارتباط تلفنی یا شبکه‌ای به سیستم بانکی امکان انتقال خودکار مبلغ خرید از حساب فروشنده را فراهم می‌سازد و دیگر لازم نیست مبلغ زیادی وجه نقد همیشه با خود حمل کنید.

سازمان امور مالیاتی کشور در راستای اجرای قانون، کلیه صاحبان حرفه و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی را ملزم کرده که از دستگاه کارتخوان استفاده کنند و هدف از این کار را شفاف سازی بهتر و بیشتر درآمدها و همچنین مبارزه با فرار مالیاتی عنوان کرده است. در این میان بسیاری از تشکل‌های صنفی پزشکی واکنش های به شدت منفی از خود نشان داده اند و به هر طریق و بهانه ای خواستار اجرایی نشدن این الزام قانونی هستند.

پزشکان دوره کار با کارتخوان را نگذرانده‌اند!

صبر کنید تا بگذرانند.

سازمان نظام پزشکی به سازمان امور مالیاتی نامه زده که پزشکان برای استفاده از کارت‌خوان در مطب‌شان به آموزش نیاز دارند و درخواست کرده تا زمانی که آموزش ببینند، اجباری شدن کارت‌خوان در مطب‌ها را عقب بیندازند.

در این نوشته سعی کرده‌ایم به صورت مکتوب و تا حد توان، نحوه استفاده از کارت‌خوان را به پزشکان و هر صنفی که کار با این دستگاه را بلد نیست، آموزش دهیم.

ابتدا لازم است این نکته را گوشزد کنیم که پیش از هر چیز، گارد خود را باز کنید. تصور نکنید که کار با کارت‌خوان پیچیده است. ذهن خود را باز نگه دارید و یک نفس عمیق بکشید. بایاس نباشید. به خودتان تلقین نکنید که شما نمی‌توانید کار با این دستگاه را یاد بگیرید. هر آدمی می‌تواند این کار را انجام دهد.

استفاده از دستگاه های کارت خوان که خوشبختانه این روزها در اغلب فروشگاه های بزرگ و کوچک و حتی دکه های روزنامه فروشی پیدا می شود راهکار مناسبی برای کاهش استفاده از پول نقد و کاهش مضرات استفاده از پول می باشد. به گزارش بانکی دات آی آر، کارشناسان همواره توصیه می کنند به دلیل پیشگیری از سوء استفاده احتمالی از کارتتان شخصا کارت بکشید و از گفتن رمز به فروشنده خودداری نمایید.

در مرحله اول یک کارت‌خوان تهیه کنید. اگر نمی‌دانید که این کارت‌خوان از کجا باید تهیه شود، از گوگل کمک بگیرید. اگر نحوه کار با گوگل را بلد نیستید، از بقال سر کوچه بپرسید که چطور می‌شود یک کارت‌خوان تهیه کرد. اگر نمی‌خواهید در محل زندگی یا کارتان چنین درخواستی داشته باشید، دایرکت دهید تا چند شماره تلفن و عکس بفرستم. کلاسیک‌ترین کار آن مراجعه به بانک است. اصلا نترسید. نوبت بگیرید و وقتی نوبت شما شد، به کارمند بانک بگویید که یک کارت‌خوان می‌خواهید. فقط یادتان باشد که با کارت‌های ملی قدیمی دیگر کار شما را راه نمی‌اندازند

تصور می‌کنیم که شما موفق شدید یک کارت‌خوان تهیه کنید و هم‌اکنون دستگاه کارت‌خوان جلوی شماست. ما در این نوشته از اینجا به بعد را توضیح داده‌ایم. مانند موبایل و هر وسیله الکترونیکی دیگر، کارت‌خوان هم شارژش تمام می‌شود. نشان‌گر شارژ این دستگاه معمولا بالا سمت راست مشخص است. هر وقت خانه‌های آن خالی شد، یعنی باید آن را به شارژ بزنید. بعضی‌ها دوست دارند همیشه شارژ این دستگاه‌ها پر باشد و همیشه خانه‌های پر به آنها اطمینان می‌دهد. این دیگر چیزی نیست که بیش از آن در موردش توضیح دهیم. کمی سلیقه‌ای هم هست.

برای روشن کردن دستگاه کارت‌خوان دکمه پاور را نگه دارید. وقتی روشن شد، دستگاه آماده کارت کشیدن است. قبل از اینکه یک مشتری بخواهد از آن دستگاه استفاده کند، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی می‌توانید خودتان دستگاه را تست کنید. کارت بانکی خود را دربیاورید. پشت کارت یک مگنت هست که آن مگنت باید به سمت داخل دستگاه قرار بگیرد. باید این مگنت یک بار به صورت ریلی از محل ویژه کارت‌خوان رد شود.

1.ابتدا کارت را داخل دستگاه بکشید. (سمتی که فلش راهنمای کارت نشان داده و در راستای قسمت مشکی رنگ پشت کارت.)

2.جمله (ورود مبلغ ) را مشاهده می کنید، مبلغ  را توسط کلیدهای اعداد به ريال وارد نموده و کلید تایید را بفشارید .

3. جمله ( مبلغ تایید می شود ) را مشاهده می کنید، اگر مبلغ وارد شده صحیح است کلید تایید و در صورت مغایرت، کلید لغو را بفشارید .

4. جمله ( ورود رمز کارت ) را مشاهده می کنید، رمز کارت خود را وارد، سپس کلید تایید را بفشارید .

5. جمله ( لطفا صبر کنید ) را مشاهده می کنید، دستگاه در حال ارتباط با مرکز است .

6. در انتها دستگاه یک پرینت به شما خواهد داد که متعلق به خود شماست .

7. یک نسخه پرینت هم برای صاحب فروشگاه ارائه می شود.

تذكر: در حفظ و نگهداری رمز خود نهایت دقت را مبذول فرمایید. پس از انجام  عملیات مبلغ كارت از حساب شما كسر و به حساب فروشنده واریز می شود.

توجه : شایان توجه است كه این رسید پس از مدتی در اثر برخورد با نور محو می شود لذا اگر نگهداری این رسید برای شما مهم است می بایست از آن كپی بگیرید.

سخنگوی سازمان نظام صنفی پزشکان گفت: «شما از نامه ما اشتباه برداشت کرده‌اید. ما منظورمان این بوده که می‌خواهیم کارت‌خوانی که به مالیات وصل باشد بخریم نه مانند هر بقالی یک کارت‌خوان عادی بگیریم.» البته تا جایی که ما شنیده‌ایم، کارت‌خوان به مالیات وصل نیست. این دستگاه‌ها به برق وصل است و به بانک!

دریافت موجودی

امكان دریافت موجودی كارت از دستگاههای كارت خوان فروشگاهی وجود دارد. برای دریافت موجودی كارت، گزینه دریافت موجودی كارت یا موجودی كارت را انتخاب نموده و كلید ثبت یا ورود را فشار دهید  سپس رمز كارت را وارد نموده و كلید ثبت یا ورود را فشار دهید. دستگاه یك قطعه رسید مبنی بر موجودی شما را ارائه می دهد.

برگشت كالا

در صورت انصراف از خرید كالا ، گزینه برگشت كالا را انتخاب نموده و دكمه ثبت یا ورود را فشار دهید سپس رمز ورود ترمینال كه این رمز فقط در نزد فروشنده است را وارد نمائید سپس سریال ترا كنش را كه بر روی رسید خرید درج شده است را وارد نمائید پس از انجام این مراحل مبلغ به حساب خریدار برگشت می خورد و به حساب ایشان اضافه می گردد.

توضیح1: تراكنش به هر عملیات بانكی كه از طریق اینترنت ، دستگاههای خود پرداز ، دستگاههای كارت خوان ، تلفن ثابت و تلفن همراه انجام شود گفته می شود.

توضیح2: عضو شتاب به بانكهای میگویند كه از طریق بانك مركزی این بانكها به هم مرتبط بود و میتوان با كارت بانكی آنها از تمامی دستگاههای خود پرداز یا كارتخوان عضوپول برداشت یا كالا خرید كرد.

, , , , , , , , , , , , , ,

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست